Taktik resim değil stratejik resim önemli

Okan Üniversitesi Dekanı Prof. Poyraz Gürson, “PKK terör örgütünün saldırıların anlayabilmek için öncelikle Türkiye’nin dünya stratejik resmindeki yerini anlamak gerekiyor. Türkiye son dönemde izlediği politikalarla bölgesini etkileyen bir güç haline gelmiş durumda” dedi.

Fatih  Erboz
Fatih Erboz Tüm Haberleri

Türkiye’nin Kuzey Irak’taki üs bölgelerine yönelik geçtiğimiz günlerde yaşanan saldırıların ardından Türkiye’nin Ortadoğu’da izlediği politikalar tekrar gündeme geldi. Okan Üniversitesi Dekanı ve emekli Binbaşı Prof. Poyraz Gürson, Kuzey Irak’ta PKK terör örgütünün gerçekleştirdiği saldırıları anlayabilmek için öncelikle Türkiye’nin bölgesinde bulunduğu konum itibarıyla son günlerde dünya stratejik resmindeki yerine bakılması gerektiğini belirtti. Gürson, “ PKK terör örgütünün saldırıların anlayabilmek için öncelikle Türkiye’nin dünya stratejik resmindeki yerini anlamak gerekiyor. Türkiye son dönemde izlediği politikalarla bölgesini etkileyen bir güç haline gelmiş durumda. Türkiye bölgede terörle mücadelede lider ülke konumuna geldi. Özellikle de Suriye ve Irak’ın kuzeyinde oluşturduğu kontrollü bölgelerle bunu başardı. Öte yandan İsrail ABD’yi bölgede tutmak istiyor. Türkiye etkisini arttırdıkça bu küresel güçleri bir anlamda rahatsız etti. Bu nedenle zaten Suriye’yi değil, Kuzey Irak bölgesini tercih ediyorlar. Bunun da nedeni Suriye’deki saldırılara sebep olanların bilinecek olması. Kuzey Irak’ta farklı bir durum olduğundan bu bölgeyi tercih ettiler. Bu noktada saldırılar bağlamında taktik resme bakarak değerlendirme yapılabilir ama esas sorunun kaynağı stratejik resme bakınca anlaşılabilir” dedi.

Türkiye’nin Kuzey Irak üs bölgelerine yönelik saldırılarının hedefinin Türkiye’yi etkisizleştirmek olduğunu belirten Gürson, şunları söyledi: “ Yaşanan terör saldırılarının nedeni anlayabilmek için özellikle stratejik resim olarak ifade ettiğimiz tabloya bakmak gerekiyor. Saldırıların Kuzey Irak’tan olmasının nedeni Suriye’de Fırat’ın batısından saldırı gelse Rusya ve Esad rejimi, doğusundan gelse ABD ve onun desteklediği terörist YPG sorumlu olacak. Bu bölgelerden adam getirerek Kuzey Irak’taki üs bölgelerine saldırı düzenliyorlar. Temel hedef Türkiye’nin terörle mücadelede elde ettiği alan üstünlüğüne yönelik hamle yapmak. Suriye’nin kuzeyinde ve Irak’ın kuzeyinde Türkiye kontrol altına aldığı bölgelerle terörle mücadele konusunda ciddi bir mesafe aldı. Bir taraftan Türkiye’nin içinden terörü uzak tutarken, diğer taraftan bölgede terörle mücadelede lider ülke konumuna geliyor. Özellikle bu pozisyonu bölgesinde birçok ülkeyi de rahatsız ediyor. Bu konuda özellikle İran’ın Türkiye’ye destek vermesi gerekiyor. Bunun temel nedeni ise eğer terörle mücadele konusunda İran rejimi gerekli desteği vermediği takdirde sonuçta İran rejiminin kendisi tehlikeye düşecek. PKK teröristlerinin Kuzey Irak’ta İran’a yakın noktalarda konuşlanmaları ister istemez dikkat çekiyor. Terörle mücadele konusunda Türkiye ile işbirliğine İran önemle dikkat etmeli.”

ABD’nin İsrail’in etkisinden kurtulup Ortadoğu’ya daha çok saplandığına da dikkat çeken Gürson, “ ABD bir türlü İsrail’in etkisinden kurtulup Ortadoğu’dan Asya Pasifik’e gidemiyor. İsrail ABD’nin burada kalmasını istedikçe Çin bu süreçten yararlanıyor. Bunun sonucunda ABD Ortadoğu’da zaman ve güç kaybederken, diğer tarafta Çin kendisine bölgesinde ve dünyada müttefik toplamaya devam ediyor. ABD bir türlü İsrail’i bırakıp esas mücadele bölgesine dönemiyor. İsrail bölgeye tam olarak hakim olmak istiyor, bunun da nedeni İran’ı hedef olarak görmeleri. İsrail bu anlamda Türkiye’ye tam olarak zarar vermek istemiyor, bunu da yapamıyor, ancak bu tür terörist eylemlerle Türkiye’yi bir noktaya kadar tutabilmek İsrail’in en sonunda işine gelen bir durum. İsrail’in temel amacı bölgenin her noktasında sıcak çatışmalar çıkarmak. Rusya ve Ukrayna ile başlayan bu süreci bölgenin tamamına yaymak istiyor. Stratejik amaçlarına bu şekilde ulaşmak amacında. Bu nedenle Türkiye çok önemli bir ülke. Sıcak çatışmanın hedefi yapılamıyor, ancak terör saldırıları ile rahatsız edilmek isteniyor” diye konuştu.

Türkiye’nin özellikle Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarının ardından doğru bir pozisyon alarak bölgede liderliği üstlendiğini kaydeden Gürson, “ Bu noktadan itibaren Türkiye’nin attığı her adım Ortadoğu’da etkili olmaya başladı. Bunun sonucunda zaten bir takım sıkıntılar çıkmaya başladı. Burada Türkiye başta Irak ve Suriye olmak üzere terörle mücadelede bölge ülkelerine öncülük yapmalı. Terörden etkilenen komşu bölgeler başta olmak üzere bir takım alt yapı çalışmaları ile destek olmalı. Baraj kurup oradaki insanları rahatlatabilmek gibi. Özellikle teknolojik açıdan her anlamda terörle mücadelede donanımlı olmalı. Mühimmat ve teçhizattan bilgi toplama sürecine kadar yapay zeka olanakları da dikkate alınarak kullanılmalı. Bunları yaparak içinde bulunduğu bölgeye nefes aldırabilecek tek ülke Türkiye. Türkosfer dediğimiz kavram aslında tam da bu. Türkiye Orta Asya coğrafyası, Kuzey Afrika coğrafyası, Ortadoğu coğrafyası, Balkanlar, Kafkaslar bölgelerinde etkili oluyor. Bu nedenle terör saldırıları oluyor ve yine Türkiye’nin milli bütünlüğünü bozmak amacıyla son günlerde kamuoyunda gereksiz tartışmalar açılıyor. Türkiye bunlara çok dikkat etmeli. Türkiye Türkosfer ile büyük bir coğrafyayı etkisi altına alırken, bölgesine nefes aldıran bir ülke konumuna ulaşırken, bu tartışmaların ülkeyi rahatsız etmesine de milli birlik sağlayarak izin vermemeli” ifadelerini kullandı.

14 Oca 2024 - 13:59 - Gündem

Mahreç  Fatih Erbozgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.