DİSK gelirde ve vergide adalet istiyor

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu asgari ücretinin belirleneceği günlerde "İnsanca Yaşanabilir Ücret” taleplerini dile getirerek “Yüksek enflasyon koşullarında asgari ücret değil iki kez, yılda dört kez güncellenmelidir” dedi.

Nur Yıldız
Nur Yıldız Tüm Haberleri
DİSK gelirde ve vergide adalet istiyor
DİSK gelirde ve vergide adalet istiyor
Haber albümü için resme tıklayın

DİSK'in "Gelirde Adalet, Vergide Adalet” mücadelesi 2024 asgari ücretinin belirleneceği günlerde "İnsanca Yaşanabilir Ücret” talebiyle genişliyor.

DİSK yurdun dört bir yanında kitlesel basın açıklamalarıyla devam edecek "Gelirde Adalet, Vergide Adalet, İnsanca Yaşanabilir Ücret” mücadelesine Ankara'da başladı. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve DİSK Yönetim Kurulu üyelerinin de katılımıyla Genel-İş Sendikası Genel Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında asgari ücrete dair görüş ve önerilerle birlikte mücadele programı da kamuoyuyla paylaşıldı. Başkan Çerkezoğlu, asgari ücrette bu yıl net bir rakam belirlemeyeceklerini çünkü Aralık ayında belirleyecekleri herhangi bir rakamın gelecek yılki aylarda yüksek enflasyondan hızlıca eriyeceğini açıklarken, “Yüksek enflasyon koşullarında asgari ücret değil iki kez, yılda dört kez güncellenmelidir” dedi.

DİSK gelirde ve vergide adalet istiyor

Türkiye genelinde örgütlü olduğu işyerlerinde “Gelirde Adalet, Vergide Adalet, İnsanca Yaşanacak Bir Ücret” bildirimlerini okuduklarını belirten Çerkezoğlu, bu bildirilerdeki talepleri şöyle özetledi;

Asgari ücret sadece asgari ücretlilerin değil, işçi sınıfının, milyonların meselesi; memleket meselesidir. Çünkü tüm diğer ücretlerle birlikte İşsizlik Sigortası’ndan kıdem tazminatına kadar birçok hakkımızı da etkilemektedir. Açlık sınırı 14 bin, yoksulluk sınırı ise 45 bin lirayken asgari ücret açlık sınırının bile altında kalmakta, insanca yaşamaya yetmemektedir. Türkiye’de asgari ücret sembolik bir ücret değildir. İşçilerin yarıdan fazlası bu civarda bir ücretle yaşamaktadır. Bu hak değildir, bu adalet değildir. Biz gelirde adalet, vergide adalet, insanca yaşanacak bir ücret istiyoruz”

Çerkezoğlu, adaletli bir vergi düzeni için hazırladıkları kanun teklifini TBMM’ye sunduklarını ve 2024 asgari ücrete dair görüşmeleri geçen hafta 13 maddede özetlediklerini dile getirerek, atılması gereken adımları şöyle özetledi;

·         Ülkemizde asgari ücretin ortalama ücret haline geldiği unutulmamalıdır.

·         Milyonların asgari ücrete mahkûm edilmemesi için sendikal hakların kullanımının önündeki tüm engeller ve barajlar kaldırılmalı, toplu pazarlık kapsamı genişletilmelidir.

·         Gerçek dışı resmi enflasyona göre, hiçbir zaman tutmayan hedeflenen enflasyona göre ücret artışları kabul edilemez. Bizler çalışıyoruz, bizler üretiyoruz, Türkiye büyüyorsa hakkımızı istiyoruz.

·         Asgari ücret yüksek enflasyon koşullarında yılda dört kez belirlenmelidir.

·         Bir evde iki kişi çalıştığında gelirleri yoksulluk sınırını aşmalıdır.

·         Asgari ücret, uluslararası standartlara uygun şekilde, işçinin ailesi ile birlikte geçinebileceği bir ücret olmalıdır.

·         Asgari ücret sonrası ilk vergi dilimine uygulanacak oran yüzde 10’a düşürülmelidir.

·         Vergi dilimleri artırılmalıdır. Çalışanların yıl içerisinde sanki zengin olmuşlar gibi bir üst vergi dilimine girmeleri kabul edilemez.

·         En düşük emekli aylığı en az asgari ücret düzeyine yükseltilmelidir

·         Özel sektördeki işçilerle kamu işçileri arasında ayrım yapmak Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırıdır. Asgari ücret en düşük kamu işçisi ücreti ve en düşük memur maaşı dikkate alınarak hesaplanmalıdır.

Çerkezoğlu, basın toplantısının ardından Ankara’da gerçekleştirdikleri temsilciler kurulunun ardından 10 Aralık’ta Ankara’da gerçekleştirilecek emekli mitinginde de emeklilerin adalet ve insanca yaşam mücadelesine ses vereceklerini açıkladı.

DİSK Yönetim Kurulu olarak doğudan batıya, kuzeyden güneye, bölge bölge, kent kent ülkemizi dolaşacaklarını dile getiren Çerkezoğlu, 8 Aralık’ta Ankara’da başladıkları adalet mücadelelerine 11 Aralık’ta Edirne’de, 12 Aralık’ta Kırşehir’de, 13 Aralık’ta Mersin’de, 14 Aralık’ta Antalya’da, 15 Aralık’ta İzmir’de, 19 Aralık’ta Artvin’de, 20 Aralık’ta Eskişehir’de, 21 Aralık’ta Kocaeli’de, 22 Aralık’ta Bursa’da ve 25 Aralık’ta İstanbul’da meydanlarda devam edeceklerini duyurdu.

08 Ara 2023 - 15:15 - Ekonomi

Mahreç  Nur Yıldızgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.