ABD Doğu Akdeniz’den vazgeçmiyor

Yurt Partisi Genel Başkanı Saadettin Tantan, “Öyle anlaşılıyor ki ABD’nin bu dönemdeki hedefi de enerji kaynakları açısından zengin olan Doğu Akdeniz’i kontrol edip şekillendirmek” dedi.

Fatih  Erboz
Fatih Erboz Tüm Haberleri

İsrail’e yönelik Hamas saldırılarının ardından bölgede ve Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmeler Türkiye açısından çeşitli yorumları da beraberinde getirdi. ABD’nin daha önce olduğu gibi içinden geçtiğimiz süreçte de hedefinin sadece İsrail ile bölge ülkeleri arasındaki çatışmada İsrail’in güvenlik önlemlerini arttırmak olmadığını kaydeden Yurt Partisi Genel Başkanı Saadettin Tantan, ABD’nin amacının Doğu Akdeniz’e yönelik yerleşme ve kontrol etme projesini hayata geçirmek olduğunu belirtti. ABD’nin Hamas’ın saldırılarının ardından bölgeye uçak gemileri göndermesinin niyetini açıkça ortaya koyan göstergelerden biri olduğunu ifade eden Tantan, “Daha önce de ABD Ortadoğu’da benzer bir yöntemi izledi. ABD, kendisinin kontrol ettiği vekalet unsurları ya da devlet dışı aktörleri kullanarak bölgede yaşanan çatışma ortamına son vermek için bölgeye kendi kontrolünde olan müdahaleler gerçekleştiriyor. Bunun örneklerini geçtiğimiz yıllarda gördük. Öyle anlaşılıyor ki bu dönemdeki hedefi de enerji kaynakları açısından zengin olan Doğu Akdeniz’i kontrol edip şekillendirmek. Türkiye bu noktaları görüp hassas ve dikkatli politikalar izlemek durumunda” dedi.

Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarının ardından Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmelerin dikkat çekici olduğunu ifade eden Tantan, şunları söyledi:

“ABD, daha önceki yıllarda Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında müdahalelerde bulundu. Irak, Suriye gibi ülkelerde bunun örnekleri yaşandı. Kendi kontrolünde olan devlet dışı aktörleri kullanarak bu ülkelerin belli bölgelerinde çatışma ortamları yarattı. Daha sonra bu bölgelere müdahale etti. Ardından da yine kendi kontrolünde olan siyasetçileri iktidara getirerek bölgedeki ülkelere kendi istediği şekli verdi. Bunun sonucunda petrol, doğal gaz, hidrokarbon açısından zengin olan ülkeleri kendi kontrolü altına aldı. Kendi istediği gibi yönlendirdi. Büyük Ortadoğu Projesinin hali hazırda hala devam ettiğini biliyoruz. Bunun da en somut göstergeleri yıllardan beri süren bölge halklarının anlaşmazlığı ve bunun sonucunda ortaya çıkan çatışma ortamlarının ABD tarafından sonlandırılması. Bu noktada görüyoruz ki ABD Büyük Ortadoğu Projesinden vazgeçmiş değil. Son gelişmeler daha önce yaşananları bir kez daha akıllara getiriyor.”

Hamas’ın saldırılarının ardından ABD’nin bölgeye uçak gemisi gönderdiğini ifade eden Tantan, “Benzer bir adımı İngiltere’nin de attığını görüyoruz. ABD, çok açık bir şekilde Doğu Akdeniz’e yönelik projeyi hayata geçirmiş bulunuyor. İçinde bulunduğumuz ortam ABD’nin projesini hayata geçirmesi için iyi bir fırsat sunmuş oldu. ABD’nin Doğu Akdeniz için hazırladığı projeden vazgeçmiş değil. Aksine proje devam ediyor. Aynı Büyük Ortadoğu Projesi’nin devam ettiği gibi. Bu kapsamda bunları birbirinden ayırmak da doğru olmayacaktır. Sonuçta yaşanan çatışma ortamından yine ABD kendi projesini uygulamak için adım atarak çıkıyor. Bu noktada bölge ülkelerini çok dikkatli olması gerekiyor. Aynı zamanda hassas politikalar izlemesi gerekiyor. ABD’nin bölge halklarının üzerinde etki bırakmasını ortadan kaldırmak gerekiyor” diye konuştu.

ABD’nin yıllar önce Arap Baharı ile yine Doğu Akdeniz’in kendi kontrolüne geçmesi için boy gösterdiğini vurgulayan Tantan, “Arap Baharı, büyük Ortadoğu Projesi bunlar birbirinin tamamlayan süreçler olarak karşımıza çıkıyor. ABD, Doğu Akdeniz’deki zengin hidrokarbon yataklarının ve yine Doğu Akdeniz ile bu havzanın diğer havzalarla olan ticaret yollarını, enerji bağlantılarını elinde tutmak istiyor. Gelinen noktada ABD aradığı zemini de bu süreçte bulacaktır. Bölgeye müdahalesini kendi kontrol ettiği aktörler aracılığıyla arttırırken, kendi kontrolündeki siyasetçilerle bölge ülkelerin yönetmek isteyecektir. Arap Baharı, Büyük Ortadoğu Projesi ardından Büyük İsrail Projesi’nin hayata geçirilmesi söz konusu mu sorusu da akıllara geliyor bu süreçte. Türkiye içinden geçtiğimiz süreçte TBMM’yi de aktif bir şekilde işlevselleştirerek hassas politikaları belirleyerek hayata geçirmeye hazır olmalı” ifadelerini kullandı.

17 Eki 2023 - 15:00 - Dünya

Muhabir  Fatih Erbozgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.