EYT’nin maliyetini emekliye çektiriyorlar

TÜED Hukuk Danışmanı Cafer Tufan Yazıcıoğlu, “İktidar EYT maliyetini ve bütçe açığını emeklilerin sırtına yüklemiş durumda. Açlık sınırının altında asgari ücretin neredeyse yarısı kadar bir aylıkla geçinmenin imkanı ve ihtimali yok” dedi.

Halil Yatar
Halil Yatar Tüm Haberleri

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Hukuk Danışmanı Cafer Tufan Yazıcıoğlu, EYT’nin maliyetini ve bütçe açığını emeklilerin sırtına yüklediğini söyledi. Yazıcıoğlu emeklilerin sosyal yardıma muhtaç hale geldiğini ve sosyal sigortalar kanunun silbaştan değişmesi gerektiğini belirtti.

Emeklinin büyük bir kısmının 7 bin 500 ve 8 bin civarında bir maaş aldığını hatırlatan Yazıcıoğlu, “Ülkede asgari ücret belirli, açlık sınırı belirli. Bu aylıklarla geçinmek diye bir durum yok. Aç emekli aç bırakın geçinmesini. Açlık sınırının neredeyse yarısı kadar bir aylıkla nasıl geçinsin insanlar. Bu Türkiye’nin ayıbıdır. Böyle bir durum olmamalı. Haziran ayında da neredeyse sıfıra zam alan emeklilerin sayısı 5-6 milyon insanı buluyor. Bu emeklilerimizin hepsi şu anda sosyal yardıma muhtaç” ifadelerini kullandı.

Dernek olarak 122 Şube Başkanlığı’na genelge yollayarak, emekli, dul ve yetimlerin, fakir ve yardıma muhtaç duruma düştüğü için, 3294 Sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu’nun 2. Maddesi gereği; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü yönetiminde olan, Aile Destek Programı’na başvurabilmeleri için yardımcı olduklarını ve yönlendirdiklerini söyledi. Yazıcıoğlu, “Emekli sosyal yardımsız yaşayamaz hale geldi. Çoğu emekli sosyal yardım alıyor. Sosyal yardım alabilmek için kanunda asgari ücretin 3’te 1’i kadar gelirinin altında olması gerekiyor. Şuanda 7 bin 500 lira alan emekliler bu kapsamda şartları karşılıyor. 3 bin 800 liradan az kişi başı gelire sahip emekliler yıllarca sosyal yardım almak için bu millete hizmet etmediler. Emeklilerin yoksul ve yardıma muhtaç olduğunu kanun kabul edilyor. Sosyal Hizmetler Kanunu bu durumu teyit ediyor yani. Asgari ücretin altında bir emekli maaşı olmamalı. Geçmişte asgari ücretin çok üzerindeydi emekli maaşları. Ülkenin bütçe açığını ve EYT’yi emeklilerin sırtına yüklememeliler” diye konuştu.

Asgari ücretin altında emekli maaşının kalmaması gerektiğini söyleyen Yazıcıoğlu, “Emekli aylık ücretlerinin asgari ücretin altında olması kabul edilemez. Bu insan haklarına da aykırı sosyal devlet ilkesine de aykırı bir durum. Asgari ücret nedemek? En alt ücret demek bunun altında bir aylık söz konusu bile olmamalı. Zaten enflasyon sürekli artıyor. Böyle bir ortamda emeklilere verilen aylık hem insani hem de siyasi olarak doğru bir hamle değil” söyleminde bulundu.

Sosyal Gizmetler Kanunun silbaştan düzenlenmesi gerektiğini belirten Yazıcıoğlu, “Sistem tıkanmış durumda. Sosyal güvenlik sisteminin gözden geçilmesi lazım. Aylık bağlama oranı olsun, güncelleme katsayısı olsun tamamen bozulmuş durumda. Bu sistemin yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Bu da yeni bir yasa ile ancak yapılabilir” dedi.

Emeklilere bu denli düşük maaş verilmesinin sebebi olarak SGK’nın açığının gösterilmesini de yanlış bulan Yazıcıoğlu, “SGK'nın gelirleri ile giderlerini karşılama oranları; 2003 yüzde 59, 2008’te yüzde 64,5, 2021’de yüzde 75,5 2023 yılında ise yüzde 76,6 oranında. Ülkemizde emekli sayısı arttıkça emeklilere verilen aylıklar nedeniyle SGK'nın açığı büyüyor söylemi yanlıştır. Ülkemizde emekli sayısı artış oranıyla birlikte çalışan sayısı da artıyor ancak geçmişe göre emekli aylıkları düşüyor, düşük emekli aylıkları nedeniyle SGK'nın gelirleri ile giderlerini karşılama oranı artıyor” diye konuştu.

05 Eyl 2023 - 15:58 - Ekonomi

Muhabir  Halil Yatargöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.