TÜKON Genel Kurulu gerçekleşti

Tüketiciler Konfederasyonu (TÜKON) 1. Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdi. 7 Eylül’de yapılacak yönetim kurulu toplantısı sonrasında genel başkan ve yönetim belirlenecek.

Halil Yatar
Halil Yatar Tüm Haberleri

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF), Tüketici ve Çevre Hakları Federasyonu (TÜÇEDEF), Tüketici Haklarının Korunması ve Rekabet Hukuku Federasyonu (TÜRFED) ile Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) üyelerinden oluşan 59 kurucunun başvurusu ile kurulan Tüketiciler Konfederasyonu (TÜKON) 1. Olağan Genel Kurulunu Ankara’da Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Oda’sının konferans salonunda gerçekleştirdi.

Tüketicilerin haklarını elde edebilmesi için mevcut iktidarın tüm politikalarından vazgeçmesi gerektiğini belirten Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turan Çakar, “Evrensel tüketici hakları ne yazık ki uygulanmıyor. Hatta tüketici haklarından birçoğuna aykırı hem kamu kuruluşlarının hem de özel firmaların birçok uygulaması var. Tüketici haklarına bırakın eksikliği aykırılık söz konusu. Yaşadığımız bu sorunların giderilebilmesi için mevcut tük kamu politikalarının değişmesi gerekmekte. Olaya bir bütüncül açıyla bakmak gerekiyor. Mesele sadece ekonomik, sosyal politikalar değil tüm politikaların değişmesi gerekiyor. Tüketici haklarına uygun bir biçimde tüm politikalar revize edilmeli. Politikalar değişmediği sürece tüketiciler haklarını alması söz konusu değil. TÜKON olarak bizler ve tüm bileşenlerimizin çabası bu sorunların çözümü için yeterli değil. Bizler daha gür ses çıkarabilmek için üye sayımızı 38 binlerden daha yukarı çekmeliyiz. Tüm il ve ilçelerde örgütlenmeliyiz” dedi.

‘Üye sayısı önemli’

Aziz Koçal ise açılışta yaptığı konuşmada TÜKON’un kuruluş sürecini ve yaşananları aktardıktan sonra “Farklı renkleri bir arada tutan nedir arkadaşlar? Öncelikle evrensel tüketici haklarının Türkiye’de karşılığını bulmasıdır. Amacımızın hedefimizin bir tanesi budur. Tüketici Hakları yani 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’unun genişletilmesi, eksik veya evrensel tüketici haklarına aykırı olan maddelerinin değiştirilmesidir. Hak ihlalleri yaşatan her alanda düzenlemelerin yapılmasıdır. Bizim oluşturduğumuz TÜKON farklı renleri ile bu ilkeler etrafında bir arada duruyor. Farklı görüşler olacaktır. Fakat alanda herkes çalışmasını yürütüyor. TÜKON’un güçlü bir hale gelebilmesi için lobi çalışmaları yürütmesi ve üye sayısını arttırmalıdır. Bu güce ulaşmanın yolu ise farklı renkler ile kucaklaşmaktan, birlikte hareket etmekten geçiyor. Üye sayısı önemli. Siyasilerin karşısında geçtiğinizde size üye sayınıza göre bakıyor. Ben bunu plan bütçe komisyonunda dernekler yasası görüşülürken gördüm. Komisyon başkanı bir dernek başkanına kaç üyen var diye açık açık sordu. En büyük konfederasyonuyuz. Çok farklı görüşlerden 4 federasyonun bir araya gelmesiyle oluşturduk konfederasyonumuzu. Birileri gibi medya maymunluğu yapayım diye konfederasyon kurmadık” ifadelerini kullandı.

Genel Kurul sonrasında belirlenen Yönetim Kurulu ise şöyle; Aziz Koçal, Sıtkı Yılmaz, Nejdet Yaşar Filizoğlu, Zeynep Gizem Aydın, Tuncay Polat, Oya Erakıncı, Sema Onar Yaktı, Musa Karademir, Mehmet Nuri Kaynar, Osman İlhan, Seleyman Bakal, Fatih Diner, Ömer Faruk Öztürk, Osman Öztürk, Ali Öztürk. Yönetim Kurulunun 7 Eylül yapacağı toplantı ardından Genel Başkan ve başkan yardımcıları belirlenecek. Aziz Koçal’ın yapılacak toplantıda genel başkan olması öngörülüyor.

04 Eyl 2023 - 15:48 - Gündem

Muhabir  Halil Yatargöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.