Yeşildağ: Kamu Hakem Heyeti’nin kararını tanımıyoruz

Mehmet Yeşildağ, “Memur ve memur emeklilerine, insan onuruna yakışan bir yaşam düzeyi istiyoruz. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; TİS masada bitmedi, Kamu Hakem Heyeti’nin kararını tanımıyoruz ve kamu emekçilerinin haklarını sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Halil Yatar
Halil Yatar Tüm Haberleri

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Yeşildağ, “Kamu emekçilerinin 2024/2025 yıllarını kapsayan 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri trajikomik bir zam teklifiyle sonuçlanmıştır. Hükümet ve yandaş konfederasyon arasında yapılacak olan ‘danışıklı görüşmelerden’ kamu emekçileri adına herhangi bir kazanım çıkmasını zaten beklemiyorduk. Zira ortada ne gerçek bir Toplu Sözleşme görüşmesi ne de toplu pazarlık masası bulunmaktaydı. Kamu emekçilerinin ekonomik, sosyal, özlük haklarına ve iş güvencelerine yönelik sorunların hemen hemen hiç gündeme gelmediği gibi bütün tartışmalar birkaç puanlık ‘maaş zammı’ etrafında yürütülmüştür. 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde Kamu İşveren Heyeti ile kamu emekçisi ve emeklilerine zam konusunda anlaşma sağlanamaması üzerine yetkili konfederasyon Memur-Sen'in başvurusuyla 26 Ağustos'ta Kamu Görevlileri Hakem Kurulu devreye girmişti. Biz görüşmelerin Hakem Heyeti Kuruluna gideceğini ve buradan çıkan kararın değişmeyeceğini belirtmiştik. Çünkü davul da, tokmak da AKP iktidarında. Siyasi iktidar kamu emekçilerine ne teklif ederse yandaş konfederasyon kabul etmekte Hakem Heyeti onaylamaktadır. Ne yazık ki memur ve memur emeklisine 2024 yılı için ilk altı ay yüzde 15, ikinci altı ay yüzde 10, 2025 yılı için ise ilk altı ay yüzde 6, ikinci altı ay yüzde 5 zam teklif edilmiştir. İktidar, kamu emekçilerinin insan onuruna yaraşır adil ücret hakkını göz göre göre gasp etmiştir” diye konuştu.

Toplu sözleşme sürecinin anti demokratik olduğunu belirten Yeşildağ, “Hakem Heyeti, yüzdelik dilimleri onaylayarak kamu emekçilerinin alın terini ve haklarını yok saymıştır. Hakem Heyeti bağımsız olmadığını kanıtlayarak bizleri şaşırtmadı ve emek düşmanlığı ortaklığını kanıtladı. Memur ve memur emeklileri yaşamlarını çok güç koşullarda sürdürmek zorundadır. AK Parti iktidarının, 2024 yılı ilk altı ay için yüzde 15, ikinci altı ay için yüzde 10, 2025 yılı için ise ilk altı ay için yüzde 6, ikinci altı ay için yüzde 5 zam teklifi ‘fiyaskoyla’ sonuçlanmış ve kabul edilir gibi değildir. Ekonomik krizin etkilerinin giderek derinleşmesi tüm çalışanları etkilediği gibi memur ve memur emeklisini yoksulluk sınırının altında yaşam sürdürmesine neden oluyor. Kamu görevlilerinin toplu pazarlığı baştan aşağı anti-demokratik şekilde yürütülmekte. İşin ilginç yanı hükümet de yandaş konfederasyon da gerçek bir toplu sözleşme yapmış gibi günlerdir adeta taklalar atmakta. Kamu görevlilerinin toplu sözleşme süreci bir kayıkçı dövüşüdür, sözde bir toplu sözleşmedir. Grev kararı olmayan toplu sözleşme masasını ve Kamu Görevlileri Hakem Heyeti’nin anti demokratik yapısını kabul etmiyoruz. Kamu emekçilerinin ve emeklilerin gerçek anlamdaki bir toplu pazarlık ve sözleşme yapabilmelerinin yolu grevin merkezinde olduğu bir mücadele sürecinden geçmektedir. Grev ve toplu eylem yoluna başvurma yetkisinin olmadığı bir sözleşme gerçekçi değildir” ifadelerini kullandı.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak Kamu Hakem Heyeti’nin kararını kabul etmediklerini söyleyen Yeşildağ, “Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından belirlenen toplu pazarlığın tek başına imzaya ve itiraza yetkili sendika temsilcisi Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın’ın tayin edilmesi tam anlamıyla danışıklı dövüştür. Hükümet, 2024-2025 yılları için dayattığı oranlarla memuru ve memur emeklisini açlık ve yoksullukla baş başa bırakmıştır. Bugün hükümetin açıkladığı mevcut teklifler Merkez Bankası tarafından revize edilen enflasyon hedeflerinin bile altında kalarak kendi oranlarıyla çelişmiştir. Bugünden geriye Sözde Toplu Sözleşme süreçlerine ve Hakem Heyetine baktığımızda tablo çok iyi anlaşılmaktadır. Bu bir öngörü değildir, yıllardır yaşadığımız alışagelmiş bir senaryonun kendisidir. Kamu emekçilerine ucuz emek ve pahalı yaşam dayatılamaz. Memur ve memur emeklilerine, insan onuruna yakışan bir yaşam düzeyi istiyoruz. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; TİS masada bitmedi, Kamu Hakem Heyeti’nin kararını tanımıyoruz ve kamu emekçilerinin haklarını sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz” dedi.

01 Eyl 2023 - 16:40 - Ekonomi

Muhabir  Halil Yatargöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.