Kur Korumalı Mevduat bankaları zora sokuyor

Şenol Babuşcu, “İktidar Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarından kurtulmak istiyor. Bu kurtuluşu da bankalar üzerine baskı kurarak gerçekleştirmek istiyor. Bankacılık sektörünün güçlü finansal yapısı bu durumu kaldırabilir ama bu durum sektörde bir bıkkınlık yaratıyor” dedi.

Halil Yatar
Halil Yatar Tüm Haberleri

Merkez Bankası ‘Sadeleşme’ süreci kapsamında geçtiğimiz hafta yabancı para mevduattan KKM'ye dönüşüm hedefi uygulamasına ve TL payına göre ilave/indirimli menkul kıymet tesis uygulamasına son verildi. apılan düzenlemelerle TL mevduatlar artarken, kur korumalı hesaplardan TL mevduata geçiş sağlanarak KKM'nin azaltılması gözetiliyor. Böylece TL vadeli mevduat hesapları desteklenerek makro finansal istikrarın güçlendirilmesine katkı sağlanması amaçlanıyor.

İktidarın Kur Korumalı Mevduat Hesaplarını artık kapatmak için çaba sarf ettiğini ve son zamanlarda Merkez Bankasının ve Hazine ve Maliye Bakanlığının adımlar attığını söyleyen Babuşcu, “bu düzenleme öncelikli olarak TL’den KKM’ye dönüşen hesapları tekrar TL mevduata dönüştürerek azaltmayı hedefliyor görünüyor. Döviz geçişli olan kısım için ise küçük bir oran konularak ciddi bir önlem geliştirilmemiş ve muhtemelen ikinci aşamaya bırakılmış. Burada önemli olan, dönüşümü yapabilmek amacı ile TL’den dönüşen KKM hesaplarının, vade bitiminde tekrar TL mevduata dönüştürülmesi için bankalara ciddi yaptırım getirilmiş olması. Bu grup hesaplardaki vadesi gelen KKM’lerin yüzde 50 gibi yüksek bir oranının TL mevduata dönmesi hedefi konuldu, bu oran gerçekleştirilemezse ek menkul kıymet tutulması zorunluluğu getirildi” ifadelerini kullandı.

Yeni düzenlemenin piyasalarda bazı etkilerinin olması kaçınılmaz olduğunu belirten Babuşcu, “Bankaların KKM hesaplarını TL mevduat hesaplarına çevirebilmek için müşterilerini ikna edebilmenin birinci yolu cazip faiz oranları olacaktır. Bu nedenle mevduat faiz oranlarında halen yukarı yönlü bir hareket başladı, muhtemelen devamı da gelecek. Bankaları mevduat faizlerini artırma konusunda teşvik eden bu karar geçen ay mevduat faizlerinde düşüşü memnuniyetle karşıladığını söyleyen Merkez Bankası’nın da çelişki içinde olduğunu gösteriyor. Mevduat faizlerindeki yükselişin doğal sonucu olarak kredi faizlerinde de bir miktar yükseliş olacak. Ancak kredi faizine ilişkin düzenlemelerle getirilen kısıtlayıcılığın ne ölçüde faiz yükselişine izin vereceği de belli değil. Bu nedenle “sadeleşme” adı altında bankalara yönelik bazı rahatlatıcı önlemler alan Merkez Bankası, bankaları daha sıkıntılı bir durumla karşı karşıya bıraktı” ifadelerine yer verdi.

Bankalar müşterilerini KKM hesaplarından vazgeçirmeye çalışırken bu hesapların bir bölümünün dövize yönelmesi kaçınılmaz olduğuna dikkat çeken Babuşcu, “Bunun ne ölçüde olacağını belirleyecek esas unsurlardan biri de yukarıda belirttiğimiz TL mevduata verilecek faiz oranının cazipliği olacaktır. İkincisi de ekonomide düzelme olacağına dair toplum genelinde güven sağlanması. Bu konuda henüz yeterli ışık görünmemekte olup söylediğimiz gibi eskiyle aynı usulde biraz farklılaştırılmış düzenleme ve uygulamalarla hareket eden ve bağımsızlığı konusunda soru işaretleri devam eden yeni ekonomi yönetimine güven sağlanması da şu aşamada pek mümkün değil” dedi.

İktidarın KKM’den kurtulmaya çalıştığını söyleyen Babuşcu “Kurtuluşu da bankalar üzerinde baskı kurarak gerçekleştirmek istiyor. Merkez Bankası enflasyon oranını dikkate alıp kendisi faizleri yeterince artırarak bankalara yardımcı olmak yerine, sorumluluktan kaçarak yükü bankalara yüklüyor. Bankacılık sektörünün, güçlü finansal yapısıyla bu yükü kaldırabilecek durumda görünmekle birlikte son yıllardaki yönetim tarzının bu yönetimde de devam etmesinin getirdiği hayal kırıklığını yaşadığını belirtmek doğru olacak. Bu uygulamaların bankalara artık bıkkınlık verdiği de açık. Sonuç olarak işin sahibi sorumluluğu almalı, açık bir şekilde olması gereken adımları atmalı, her aşamada doğru ve yanlışları açıkça kamuoyu ile paylaşmalı ve şeffaf olmalıdır. Piyasaların güven sağlamasının en önemli koşullarından birisi budur” ifadelerini kullandı.

30 Ağu 2023 - 16:00 - Ekonomi

Muhabir  Halil Yatargöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.