BİK analitik ölçüm verileri internet haber siteleriyle paylaşıldı

Haber sitelerinin ziyaretçi trafiklerini ölçümlemek için Basın İlan Kurumu tarafından geliştirilen BİK Analitik yazılımından elde edilen veriler haber siteleriyle paylaşılırken, bunların 1 Ekim'den itibaren sitelere resmi ilan dağıtımında esas alınacağı duyuruldu.

Haber sitelerinin ziyaretçi trafiklerini ölçümlemek için Basın İlan Kurumu tarafından geliştirilen BİK Analitik yazılımından elde edilen veriler haber siteleriyle paylaşılırken, bunların 1 Ekim'den itibaren sitelere resmi ilan dağıtımında esas alınacağı duyuruldu.

BİK'ten yapılan yazılı açıklamada, internet haber sitelerinin ziyaretçi trafik bilgilerinin tespitinde yerli ölçüm sisteminin kullanılması çalışmalarında önemli bir aşamanın tamamlandığı bildirildi.

BİK analitik ölçüm sistemi çalışmalarına şubatta başlandığı aktarılan açıklamada, haziranda ilk veri akışının alındığı, sistemin temmuz boyunca gerçekleştirilen çok yönlü kontrol ve güvenilirlik testlerinden başarıyla geçtiği ifade edildi.

Açıklamada, BİK Analitik'in 1 Ağustos 2023 tarihinden itibaren kurum görev alanındaki tüm internet haber sitelerini 7/24 esasına bağlı olarak kesintisiz takip ederek elde ettiği verileri ilgili birim müdürlükleri ekranlarına yansıttığı, anlık raporlama kabiliyeti sayesinde 1 Ekim'e kadar haber sitelerinin eksiklerini tamamlamalarında önemli bir rol üstleneceği kaydedildi.

İlk etapta 50 haber sitesi üzerinde gerçekleştirilen testlerin ardından temmuzdan itibaren kurum görev alanındaki bekleme süresindekiler hariç 398 sitenin ziyaretçi trafiğinin ölçümlenerek kayıt altına alındığı anlatılan açıklamada, günlük tekil ziyaretçi, aylık ortalama tekil ziyaretçi, yurt içi-yurt dışı ziyaretçi ve sayfa görüntülenme sayıları ile ortalama sayfada kalma sürelerine ilişkin verilerin, bugün itibarıyla İlan Bilgi Sistemi (İLANBİS) üzerinden haber siteleriyle paylaşıldığı belirtildi. Açıklamada ayrıca, bilgi paylaşımı, haber sitelerinin BİK'in referans alacağı ölçütleri önceden öğrenmeleri ve kurumun kriterlerine uyum sağlamaları açısından rehber niteliğinde olacağı vurgulandı.

ZİYARETÇİ TRAFİK BİLGİLERİNDE YURT İÇİ KAYNAKLI OLANLAR DİKKATE ALINIYOR

BİK Analitik ölçümlemelerinde Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği’nde belirtilen hükümlerin esas alındığı belirtilen açıklamada, “Buna göre, tekil ziyaretçi sayılarının kategori ve göstergelere göre en az yüzde 15’inin doğrudan gelen ziyaretçilerden oluşması gerekiyor. Günlük ortalama sayfada kalma süresi 1., 2., 3., 4. ve 5. Kategorilerde yer alan internet haber siteleri için en az 1 dakika, Genel Kategorideki siteler için ise en az 2 dakika olarak belirlendi” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, genel kategori hariç ziyaretçi trafik bilgilerinde yurt içi kaynaklı olanların dikkate alındığı, genel kategoride yer alan internet haber sitelerinin yurt dışı kaynaklı trafiklerinin ise yüzde 5’inin analize dahil edildiği kaydedildi. Öte yandan ziyaretçi trafik bilgilerinde manipülasyon yapıldığına ilişkin kanaat oluşması halinde haber sitesine dair tüm verilerin detaylı incelemeye alındığı aktarıldı.

BİK ANALİTİK VERİLERİ İLAN DAĞITIMINDA REFERANS ALINACAK

Açıklamada, internet haber sitelerinin, mevzuatın genel hükümlerinin yanı sıra bulunduğu kategoride aranan ziyaretçi trafiği başta olmak üzere şartları asgari düzeyde karşılamaları halinde ancak resmi ilan ve reklam yayımlama hakkından yararlanabildiği hatırlatıldı.

BİK Analitik'in, internet haber sitelerinin trafik yükümlülüklerini sağlayıp sağlamadığına yönelik veri analizleri yaptığı ve haber sitelerinin kesintisiz olarak denetlenmelerine imkan sağladığı aktarılan açıklamada, Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği'ne göre gazetelere ait internet haber sitelerinin 30 Eylül'e kadar asgari trafik şartından muaf tutulduğu, deprem bölgesindeki 10 ilde yayın yapan internet haber siteleri için bu sürenin 31 Aralık'a kadar uzatıldığı belirtildi.

NİTELİKLİ HABER SİTELERİNİN HAKLARI KORUNACAK

Açıklamada görüşlerine yer verilen Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Cavit Erkılınç, büyük özveriyle yürütülen dijital altyapı çalışmaları ve geliştirilen BİK Analitik yazılımıyla nitelikli gazetecilik yapan internet haber sitelerinin haklarının korunacağını ifade etti.

Erkılınç, “Basında dijital dönüşümün sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi amacıyla Kurum olarak üzerimize düşeni yaptık. Gazeteciliğin dijital mecrada sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi bağlamında gerek mevzuat düzenlemeleri, gerekse teknik geliştirmeler anlamında önemli bir süreçten geçiyoruz. İnternet haber sitelerimize hazırlıklarını yapabilmeleri için makul süreler tanındı. Şimdi ise internet sitelerimizden elde ettiğimiz verilere dair bilgi paylaşımına başlamış bulunuyoruz. En çok önemsediğimiz konuların başında haber sitelerinin trafik verileri geliyor. Mevzuatla ortaya koyduğumuz ölçütlerin tek amacı mesleki niteliğin yükseltilmesini sağlamaya yönelikti. Bunu da denetlemenin en güvenilir yolu site trafiklerini ölçümlemeden geçiyor. Dolayısıyla BİK Analitik nitelikli gazeteciliğin en büyük güvencesi olacak” dedi.

28 Ağu 2023 - 15:18 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.