Eğitim alanını camiye dönüştüren imar planına karşıyız

Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde eğitim alanını ibadet alanına dönüştüren imar planı değişikliğine itiraz için basın açıklaması yapan TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ardından belediyeye itiraz dilekçesi verdi.

Nur Yıldız
Nur Yıldız Tüm Haberleri

Ankara Beşevler’de, Anıtkabir’e 300 metre mesafede olan eğitim alanı, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oybirliğiyle ibadet alanı olarak onaylandı. AKP’li eski başkanlar Melih Gökçek ve Mustafa Tuna dönemlerinde iki kez “ibadet alanına” dönüştürülmek üzere planlanan proje yargıya taşınmış ve mahkeme tarafından iptal karar verilmişti.  Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde eğitim alanını ibadet alanına dönüştüren imar planı değişikliğine itiraz için basın açıklaması yapan TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ardından belediyeye itiraz dilekçesi verdi.

Basın açıklamasında konuşan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan Karakuş Candan imar planını değişikliğinin yargı sürecini şöyle anlattı; “Beşevler bölgesi biliyorsunuz ki Cumhuriyetin eğitim yerleşkesi. Orada önce Anadolu Otelcilik Turizm ve Meslek Yüksek Lisesi yıkıldı, sonrasında Hacettepe Konservatuvarı yıkılarak bu iki arazi birleştirildi. Tam Beşevler’in göbeğinde. Burası 35 bin metrekare eğitim alanıyken 2016’dan beri ibadet alanına dönüştürülmek isteniyor. Açtığımız davalarda karşı taraf olarak hep büyükşehir savunma verdi ve bütün savunmalarında buranın ibadet alanı olması gerektiğinin altını çizdi. Büyükşehir yargının iptal kararını da dikkate almayıp istinafa taşıdı. İstinafta da Büyükşehirin başvurusu reddedip bizim lehimize onaylandı.”

Candan, eğitim alanının ibadet alanına dönüşmesi sürecinin iki kez yargı tarafından iptal edilmiş olmasına rağmen Haziran ayındaki mecliste oybirliği ile yeniden böyle bir karar alındığını belirterek “Hiç mi vicdanınız yok. Atatürk Orman Çiftliği’nde de ODTÜ yolunda da diğer onlarca davamızda da aynı tavır izlendi” diye konuştu.

“ORASI ATATÜRK TARAFINDAN EĞİTİM İÇİN TAHSİS EDİLMİŞ ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ ARAZİSİ”

Bu alanın Anıtkabir sınırına 300 metre olduğunu hatırlatan Candan, “Anıtkabir sadece mozoleden ibaret değil. Anıtkabir’in çevresi var, bahçesi var aynı zamanda Anıtkabir’in siluetine etki edecek etkileşim geçiş sağası var. Bunu bile bilmeden toplumu yanıltmaya çalışıyorlar. Daha da ötesi Ali Cengizkan’ın arşivini açmasıyla birlikte bu kez elimizde daha güçlü bir argüman var. Orası Atatürk Orman Çiftliği arazisi. 1926 yılında Atatürk tarafından eğitim kurumu kurulması için tahsis edilmiş bir alan. Bunu biz pasif tapu kaydına girip göremediğimiz için bilemeyebiliriz ama Büyükşehir Belediyesi bir karar alırken tapu kayıtlarının tamamını gördüğü ve bunu bildiği halde bu alana ibadet alanı yapmaya oybirliğiyle karar veriyorsa bizim buna itirazımız var” diye konuştu.

“BUNUN SİYASAL VE SİMGESEL YAPILDIĞINI BİLİYORUZ”

O alanda yürüme mesafesinde onlarca cami olduğunu belirten Candan, “Biz bugün itiraz dilekçelerimizi vermeye geldik. Cumhuriyetin eğitim yerleşkesinde bilim aksını ve bilim üzerinden laiklik aksını mekan üzerinden zayıflatmaya çalışan bir ibadet alanına karşıyız. Bunun siyasal ve simgesel yapıldığını biliyoruz. Hem Atatürk Orman Çiftliği arazisinden eğitim kurumu olarak tahsis edilmiş bir alanın ibadet alanına dönüştürülmesine karşıyız hem de Anıtkabir’e 300 metre mesafede Anıtkabir’i baskı altına alıp değerini hiçleştirmeye çalışacak imar planına karşıyız” dedi.

Büyükşehir Belediyesine Mimarlar Odası adına bir kez daha çağrı yapan Candan “Aldığınız oyları Melih Gökçek’ten sonra gelip onun yarım bıraktığı işleri tamamlamak için kullanamazsınız. Avukatımız bu hususta oybirliği veren bütün meclis üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Herkes kaldırdığı elin, verdiği onayın, attığı imzanın hesabını verecek” ifadelerini kullandı.

Candan, Milli Eğitim Bakanlığına bu alanın Diyanet İşleri’ne yapılan tahsisinin kaldırılması için de ayrıca bir imza süresi başlatacaklarını duyurarak, “Bugün öğrencilerin yurda ihtiyacı var, bugün öğrencilerin Beşevlerdeki o sıkışmış yoğunlukla birlikte yeşil alana ihtiyacı var. Hepimizin nefes almaya ihtiyacı var. Bu nefes için imza veren herkese bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

 

25 Ağu 2023 - 15:34 - Gündem

Muhabir  Nur Yıldızgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.