Sivil topluma yönelik öneriler zayıf

Siyasi partilerin seçim beyannamelerini değerlendiren Denge ve Denetleme Ağı, sivil toplum örgütlerinin mali kaynaklarının, ulusal ve uluslararası statülerinin güçlendirilmesine ilişkin somut önerilerin zayıf kaldığını belirtti.

Demet Aran
Demet Aran Tüm Haberleri

Denge ve Denetleme Ağı (DDA) 14 Mayıs Pazar günü yapılacak seçimlerde rekabet edecek siyasi partilerin seçim bildirgelerindeki vaatleri mercek altına aldı. DDA, “Seçim Bildirgelerinde Denge ve Denetleme Sistemi” başlıklı çalışmasıyla, ittifak ve siyasi partilerin 2023 seçim beyannamelerini, denge ve denetleme tanımını dikkate alarak ve bu sistemin temel bileşenleri olan yasama, yürütme, yargı, yerel yönetimler, sivil toplum ve medya ile siyasi partiler ve seçim sistemi üzerinden inceledi. Seçime giren tüm siyasi partilerin kuvvetler ayrılığı ile denge ve denetleme sisteminin kuvvetlendirilmesi yönünde vaatlerde bulunduğuna dikkat çeken DDA, bunun temel nedeninin son 5 yılda denge ve denetleme sisteminde yaşanan erozyon olduğu değerlendirmesinde bulundu.
Yasamanın denetim yönünden ve kanun yapma yönünden etkinliğine ilişkin vaatler karşılaştırmalı olarak incelendiğinde, Millet İttifakı’nın bu alanda en somut vaatleri sunduğu belirtilen çalışmada, “Her ne kadar diğer siyasi partiler de yasamayı katılım ve denetim yönünden güçlendireceklerini seçmenlere vaat etseler de bunun için atacakları adımları somut bir biçimde beyannamelerine dahil etmemişlerdir” denildi.
Çalışmada, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının yeniden sağlanmasına ilişkin iktidar bloğu içerisindeki siyasi partilerin vaatlerinin, daha çok yargının etkinliğine odaklanırken bağımsız ve tarafsız yargı erkinin kurgulanmasına yönelik yapısal reform önerileri niteliğinde olmadığı belirtildi.
Muhalefet partilerinin seçim beyannamelerinin, denge ve denetleme bileşenlerine ilişkin farklı derecelerde detaylandırıldığını ve bu sistemin tesisi yönünde vaatler içerdiğini belirten DDA, Millet İttifakı’nın Ortak Politikalar Metni’nde, denge ve denetleme sistemini yeniden tesis etme anlamında sistemin tüm bileşenlerinde somut ve detaylandırılmış vaatlerin yer aldığını bildirdi.
Muhalefet partilerinin seçim beyannamelerinde, özellikle yasama-yürütme ve yargı arasında kuvvetler ayrılığı ve denge denetleme sistemi açısından oldukça önemli olan siyasi partilere ilişkin reform önerilerinin detaylı bir şekilde paylaşılmadığını vurgulayan DDA, “Gerek parlamenter sistem gerekse başkanlık sistemlerinin denge ve denetleme sistemi çerçevesinde işleyebilmesi siyasi partilerin örgütsel yapıları ve parti içi demokratik mekanizmaların varlığıyla yakından ilişkilidir” değerlendirmesinde bulundu.
5216 sayılı Büyükşehir Kanunu’nun değiştirileceğine yönelik somut bir vaadin hiçbir partinin seçim bildirgesinde yer almadığına dikkat çekilen DDA’nın çalışmasında, “Hemen hemen bütün ittifak partileri sivil toplumun özellikle katılım işlevinin güçlendirileceğini belirtirken, sivil toplumun merkezi ve yerel yönetimlere eşit bir aktör olarak yapılarının, mali kaynaklarının, ulusal ve uluslararası statülerinin güçlendirilmesine ilişkin somut öneriler zayıf kalmıştır” denildi.

12 May 2023 - 16:00 - Gündem

Mahreç  Demet Arangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.