Adaylar birbirini düşman değil rakip görmeli

Seçim döneminde gündeme gelen saldırıların siyasilerin kutuplaştırıcı dilinden ayrı düşünülemeyeceğini belirten DDA, saldırıların asgari düzeye inmesi için adayların birbirini düşman değil rakip olarak görmesi gerektiğini ifade etti.

Demet Aran
Demet Aran Tüm Haberleri

Denge ve Denetleme Ağı (DDA) 14 Mayıs seçimleri öncesinde seçim sürecindeki gelişmeleri takip etmek için başlattığı “Gözümüz Demokraside” kampanyası kapsamında son yaşananları değerlendirdi.
DDA, hazırladığı raporda Ramazan Bayramı’nda Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik Adıyaman’daki saldırı girişimini, farklı siyasi partilerin seçim bürolarına yönelik saldırıları, CHP’nin ilk 100 gün yapılacaklar listesini, Yüksek Seçim Kurulu’nun milletvekili adayı olan bakanların istifa etmesine gerek olmadığı yönündeki kararını ve muhalefetin TRT’ye dönük tepkilerini değerlendirdi.
Seçim dönemindeki saldırıların siyasilerin kullandığı kutuplaştırıcı ve düşmanlaştırıcı dilden kaynaklandığına dikkat çekilerek bu tip saldırıların asgari seviyeye indirilmesi için özellikle kampanya döneminde adayların birbirlerini düşman değil vatandaşların sorunlarına farklı çözümler sunan rakipler olarak görmesi gerektiği belirtildi.
DDA, CHP’nin içerisinde Mal Varlıklarının Geri Alınması Ofisi’nin kurulması, kamuda personel alımında mülakat uygulamalarına son verilmesi, haklarında beraat kararı bulunan KHK’lilerin iade sürecinin başlatılması, kamuda israfa son verilmesi, Siyasi Ahlak Kanunu’nun çıkarılması ile afet yönetim sisteminin Şehircilik ve Afet Yönetimi Bakanlığı bünyesinde yeniden yapılandırılması gibi vaatlerin yer aldığı ilk 100 günde yapılacaklar listesini de inceledi. Listede atılması planlanan adımları gerekli kılan yolsuzluk ve kayırmacılık gibi sorunların temelinde liyakat, hesap verebilirlik ve şeffaflık ilkelerinin işlememesinin yattığı belirtilen değerlendirmede “Denge ve denetleme sisteminin Anayasa ve ilgili mevzuatta kurumsallaşmadığı ve kurumlarda liyakat ve şeffaflığın sağlanmadığı durumlarda yolsuzluk ve kayırmacılık gibi eşitsizlikleri artıran sorunların tekrar etmesi kaçınılmazdır” denildi

REKABETİN EŞİT KOŞULLARDA YAPILMADIĞI ALGISI KUVVETLENİYOR

Seçim sürecinde iktidar ve muhalefet arasında eşit koşullarda rekabetin sağlanması için milletvekili adayı olan bakanların istifa etmelerinin önemli olduğunu belirten DDA, önceki dönemlerde yerleşik bir uygulama olan İçişleri, Ulaştırma ve Adalet bakanlarının seçim öncesinde istifa etmesi uygulamasını anımsattı. Değerlendirmede “Önümüzdeki seçim sürecinde böyle bir istifanın olmaması iktidar ile muhalefet arasında rekabetin eşit koşullarda yapılmadığı algısını kuvvetlendirmektedir” denildi.
DDA, YSK’nin başka parti listesinden seçime giren partilerin sandık kurullarında temsilci bulunduramayacağı yönündeki kararını da değerlendirdi. Seçim güvenliğinin bu seçimlerde de temel bir tartışma konusu haline geldiğini hatırlatan DDA, sandık güvenliğinin etkin şekilde sağlanmasında siyasi partiler kadar sivil toplum kuruluşlarına da önemli görevler düştüğünü ifade etti.

ADİL REKABETE GÖLGE DÜŞÜYOR

ATA İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan’ın kendisine yayınlarda yer verilmediği gerekçesiyle TRT’yi protesto etmesini de ele alan DDA, adayların medyada eşit temsilinin önemine dikkat çekti. Değerlendirmede, “Türkiye’de medya bağımsızlığı ve özgürlüğünde yaşanan erozyon her seçimde adayların ve partilerin eşit şartlarda medyada görünür olamamaları sonucunu doğurarak seçimlerde adil rekabete gölge düşürmektedir. Medya erişiminde yaşanan bu eşitsizlik biz vatandaşların da aday ve partiler hakkında bilgi sahibi olmamıza engel olmaktadır. Türkiye’de seçimlerin demokratik standartları yerine getiren seçimler haline gelmesi medya özgürlüğü ve bağımsızlığının sağlanmasıyla mümkündür” ifadeleri yer aldı.

28 Nis 2023 - 16:14 - Gündem

Mahreç  Demet Arangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.