‘Vergi sistemi için reform yapılması gerekli’

14 Mayıs 2023 seçimlerine hazırlanırken, vergi hukuku uzmanı Prof. Dr. Funda Başaran Yavaşlar, toplumun tamamını doğrudan etkileyen vergi konusuna seçim beyannamelerinde yeterince ve gerektiği şekilde yer verilmediğini söyledi.

Halil Yatar
Halil Yatar Tüm Haberleri

Vergi hukuku uzmanı Prof. Dr. Funda Başaran Yavaşlar 14 Mayıs 2023 seçim sürecinde üç ana ittifakın vergi konusunda vaatlerini değerlendirdi. Cumhur İttifakı’nın vergi konusunda herhangi bir açıklaması olmadığını belirten Yavaşlar, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 2023 seçim beyannamesindeki vaatlerinin ise 20 yıllık iktidarları döneminde çoktan halledilebilecek sorunlara vurgu yaptığını, ancak bunların da mevcut düzenleme ve uygulamalarla taban tabana ters olması nedeniyle samimiyet konusunda soru işaretlerine yol açtığını ifade etti.

‘Vergi sistemi için reform yapılması gerekli’

‘İKTİDARIN FARKLI DAVRANACAĞINI BEKLEMEK GERÇEKÇİ OLMAYABİLİR’

20 yıldır iktidarda olan AKP’nin bu zamana kadar davrandığından farklı davranmasını beklemenin gerçekçi olmayabileceğini belirten Yavaşlar, “20 yılı aşkın iktidara karşın Cumhur İttifakı halen vergi tabanının genişletilmesi, vergi sisteminin sadeleştirilmesi ve kayıt dışılığın azaltılması gibi temel konuları halletme sözünü vermekte. 20 yılda bu konuları halletmeyip tam aksi yönde ilerleyen bir siyasi yaklaşımın, bundan sonra farklı davranacağını beklemek gerçekçi olmayabilir. Adına ‘yeniden yapılandırma’ denilse dahi, artık aralığı bir buçuk yıla inen af kanunlarını gerektiren koşulların ne olduğu ve bunların nasıl ortadan kaldırılacağı konusunda bir açıklama yapılmıyor. Dolayısıyla, bu vaat de samimiyeti konusunda şüphe yaratıyor. Türkiye, vergi usulde dijital devrimi gerçekleştirmiştir; bu konuda gerçekten çok ileridedir. Ancak, burada da özel hayatın gizliliği yeterli düzeyde korunmamıştır. Bu korumanın artık sağlanacağına dair bir vaat bulunmaması, sorunun farkında dahi olunmadığını ya da çözülmek istenmediğini gösteriyor. Bugün belki de MİT’ten sonra vatandaşlar hakkında en fazla bilgiye sahip olan idare, vergi idaresidir” diye konuştu.

‘VERGİ SİSTEMİ BAŞTAN SONA YENİLENMELİ’

Millet İttifakı'nın 4 temel vergi vaatlerini sıralayan Yavaşlar, “Saydam mevzuat-saydam uygulama, öngörülebilir vergi yükü, geniş vergi tabanı-vergi yükünün adil dağılımı, vergide yeşil dönüşüm, ekonomik etkinlik, etkili ve tarafsız denetim prensiplerine dayalı kapsamlı bir vergi reformu. Kayıt dışılıkla etkin mücadele ve bu bağlamda varlık barışı ile -ekonomik ve teknik gerekçesi olmayan- vergi aflarına son. Vergi denetiminin siyasi baskı aracı olmaktan çıkarılması. Emlak vergisinde vergiye esas değer karmaşasına son vermek…

Güvenceli ve adil bir vergi sisteminin, bu bağlamda kapsamlı bir vergi reformunun üç ana sütunu, hukuki güvenlik ilkesi, eşitlik ilkesi ve temel hak ve özgürlüklere saygıdır. Vergide yeşil dönüşüm ile ekonomik etkinlik, daha çok sosyal devlet ilkesiyle ilgili konulardır, aynen vergi avantajlarındaki gibi. Bunlar arasındaki dengenin, özellikle ölçülülük ilkesi dikkate alınarak iyi kurulması gerekir. Kayıt dışılık, Türkiye’nin kanayan yarasıdır; vergi ve varlık affı uygulamaları zaten bu kayıt dışılığın sonucu olarak karşımıza çıkmakta. Vergi denetiminin sadece siyasi değil, her türlü baskı aracı olmaktan çıkarılması ve incelemenin anayasal güvenceler dikkate alınarak baştan sona yeniden düzenlenmesi gerekir. Vergiye değer esas veya matrah konusu ise, ülkemizdeki tüm servet vergileri bakımından sorunludur; gerçekçi bir yaklaşımla, vergi miktarı gözetilerek ele alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

27 Nis 2023 - 16:05 - Ekonomi

Mahreç  Halil Yatargöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.