KESK’li kadınlar 1 Mayıs’ta alanlarda, 14 Mayıs’ta sandıkta

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Kadın Meclisi, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde yapılacak eylem ve etkinliklere çağrı yaptı.

Demet Aran
Demet Aran Tüm Haberleri

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Kadın Meclisi, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde yapılacak eylem ve etkinliklere çağrı yaptı. Açıklamada “Çalışma yaşamında kadına yönelik her türlü ayrımcılığın terk edilmesi, cinsiyetçi iş bölümüne son verilmesi, ücret eşitsizliğinin ortadan kaldırılması için; hane içindeki şiddeti de kapsamına alan ILO 190 Şiddet ve Taciz Sözleşmesi’nin onaylanması için 1 Mayıs’ta alanlarda 14 Mayıs’ta sandıklarda olacağız” denildi.
KESK Kadın Meclisi tarafından yapılan açıklamada son 20 yılda insan hayatının ve emeğinin hiç olmadığı kadar değersizleştirildiği, yoksulluğun görmezden gelindiği, yaşanan yıkımlara kader dendiği, ülke ekonomisi sermayedarlar için büyürken halkın her geçen gün daha da yoksullaştığı ifade edildi.
Türkiye’nin kadın yoksulluğunun en fazla, kadın istihdamının da en düşük olduğu ülkelerden biri olduğuna dikkat çekilen açıklamada “Bizleri halihazırda çepeçevre kuşatan toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri, deprem ve ekonomik krizle birleşince her alanda güvencesizlik daha da derinleşiyor” denildi.
İktidarın kadınları iş ve aile yaşamına uyumlaştırma politikaları adı altında kadını aileye ve erkeğe tabi kılan politikalarla kadın emeğini güvencesizleştirdiği, istihdama erişebilenlere esnek, düzensiz ve yarı zamanlı gibi seçeneklerden fazlasının sunulmadığı, çalışma yaşamında kadınların karşı karşıya kaldığı şiddet, cinsel taciz ve mobbing’in daha da derinleştiği ifade edildi.
Açıklamada, iktidarın kadını aileye hapseden, kadına başka bir varoluş imkanı tanımayan muhafazakar söylemleri ve düzenlemelerinin toplumsal cinsiyet eşitsizliğini derinleştirdiği belirtilerek şöyle denildi:
“İki büyük depremle enkaz altında kalan AKP-MHP iktidar bloğu seçimlere de kendisi gibi doğa, kadın ve LGBTİ+lara düşman HÜDA-PAR ve Yeniden Refah’la hazırlanıyor. Kadınların yıllarca mücadele ederek elde ettikleri kazanımları ortadan kaldırmaya yönelik pazarlıklarla oy toplamaya çalışıyor. İktidarın seçim kampanyasında karma eğitimin zorunlu olmaktan çıkarılması, 6284 sayılı Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un ortadan kaldırılması ve LGBTİ+ derneklerinin yasaklanması da var. Neoliberalizmi ve kültürel muhafazakârlığı yükselterek, toplumsal cinsiyet ayrımcılığını körüklemekte ısrar eden, cemaat ve tarikatların hegemonyasını güçlendiren, kadınlara tek bir yaşam biçimini dayatan politikalarına karşı sözümüzü söylemek, mücadelemizi örmek, varız demek için 1 Mayıs Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü’nde alanlarda, 14 Mayıs’ta da bu tekçi, cinsiyetçi, ırkçı iktidara dur demek için sandıklarda olacağız.”
KESK Kadın Meclisi’nin açıklamasında KESK’li kadınların çocuk, yaşlı, engelli bakımının kamusal hizmet olarak sunulması, kadın istihdamının artırılması, genelde ülke bütçesinin, özelde de kamu kurumlarının bütçelerinin hizmet veren ve alan tüm kadınlar açısından eşitsizliği giderme temelinde oluşturulması, OHAL KHK’lerinin iptal edilmesi, emekçiler üzerindeki otoriter baskıcı uygulamaların son bulması, ihraç edilen kamu emekçilerinin iade edilmesi, örgütlenme özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması, başta TBMM olmak üzere, yönetim ve karar mekanizmalarında kadın temsilinin artırılması, bu kapsamda gerekli düzenlemelerin yapılması, tüm işyerlerinde yüzde üç engelli kotasının hayata geçirilmesi, engelli kamu emekçileri içindeki kadın istihdamının artırılması, bunun bir adımı olarak engelli kız çocuklarının eğitime ulaşımdaki engeller başta olmak üzere toplumsal cinsiyet önündeki tüm sorunlar çözülmesi, göçmen kadın emeğinin sömürülmesinin ve istismarının son bulması, güvenceli ve kayıtlı istihdam sağlanması, karma eğitimi hedefine alanlara karşı; eğitim alanında müfredatın toplumsal cinsiyet eşitliği esas alınarak yeniden düzenlenmesi, eğitim-öğretim programlarına Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini konu alan zorunlu bir ders de konulması, kadınların kazanımlarını pazarlık konusu yaptırmamak, çalışma yaşamında kadına yönelik her türlü ayrımcılığın terk edilmesi, cinsiyetçi iş bölümüne son verilmesi, ücret eşitsizliğinin ortadan kaldırılması için; hane içindeki şiddeti de kapsamına alan ILO 190 Şiddet ve Taciz Sözleşmesi’nin onaylanması ve 8 Mart’ın resmi tatil ilan edilmesi için 1 Mayıs’ta alanlarda 14 Mayıs’ta sandıklarda olacağı belirtildi.

25 Nis 2023 - 16:00 - Siyaset

Mahreç  Demet Arangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.