Sağlıkta şiddeti anlatan afişler toplatıldı

Dr. Ersin Arslan’ın öldürülmesinin ardından ilan edilen 17 Nisan Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü’nde, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde asılan Dr. Ersin Arslan afişleri başhekimlikçe toplatıldı. Afişleri asan Dr. Aykut Koç, Anayurt’a yaptığı açıklamada yaşadıklarının Türkiye’nin geldiği noktanın göstergesi olduğunu, herkesin susturulmaya ve mobbing ile bastırılmaya çalışıldığını söyledi.

 Dr. Ersin Arslan’ın öldürülmesinin ardından ilan edilen 17 Nisan Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü’nde, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde asılan Dr. Ersin Arslan afişleri başhekimlikçe toplatıldı. Afişleri asan Dr. Aykut Koç, Anayurt’a yaptığı açıklamada yaşadıklarının Türkiye’nin geldiği noktanın göstergesi olduğunu, herkesin susturulmaya ve mobbing ile bastırılmaya çalışıldığını söyledi. Sağlık emek ve meslek örgütlerinin yaptığı ortak açıklamada ise her 24 saatte 30’dan fazla sağlık çalışanının görevi başında sözlü veya fiziksel şiddete uğradığına dikkat çekildi.
17 Nisan Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü’nde Ankara Dişhekimleri Odası, Ankara Tabip Odası, Birlik ve Dayanışma Sendikası, Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Ankara Şube ile Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği ortak bir açıklama ile sağlıkta şiddetin sona ermesini istedi. Ankara Dişhekimleri Odası Başkanı Serkan Er’in yaptığı açıklamada sağlıkta şiddetin önlenmesi için sağlık çalışanlarına yönelik hakların, şiddet uygulayanlara yönelik yaptırımların ve güvenliğe yönelik önlemlerin birlikte artırılması gerektiği ifade edildi. Açıklamada “Sağlıkta Dönüşüm Programının ve sağlık hizmetlerinin piyasalaşmasının bir sonucu olarak sağlık alanında yaşanan sorunlar, sağlık çalışanı-hasta ilişkisini zedeledikçe, sağlık çalışanları yaşanan olumsuzlukların sorumlusuymuş gibi hastalarla karşı karşıya getiriliyor” denildi.
2021 yılı sonu itibarıyla sağlıkta şiddetin bildirildiği Beyaz Kod sistemine 100 binden fazla şiddet bildirimi yapıldığını ifade eden Er, bu bildirimlerin 27 bin 560’ının 2021 yılı içerisinde ve üçte birinin sağlık çalışanlarının canına kastedebilecek fiziksel şiddetten oluştuğunu anlattı.
Sağlık Bakanlığının sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik etkili bir önlem almadığını söyleyen Er, “Sağlıkta şiddeti önlemek öncelikle siyasi iktidarın ve Sağlık Bakanlığı’nın sorumluluğundadır. Ancak sağlıkta şiddetin azaltmak yerine şiddeti besleyecek bir yönetsel tutumda ısrarcı olunuyor. Ne yazık ki, sağlıkta şiddet, artık sorun çözme aracı olarak başvurulan doğal bir davranış ve düşünce biçimine dönüştü. Sağlık çalışanlarına hakaret, küfür, tehdit, aşağılama, darp ve hatta cinayet, sorunlar karşısında başvurulan genel geçer bir yöntem halini aldı” dedi.

Sağlıkta yaşanan şiddeti Türkiye’deki kutuplaştırıcı siyasi iklimden ve toplumsal şiddetten ayrı düşünmediklerini ifade eden Er, sağlık politikalarını ele almadan gösterilecek hiçbir yaklaşımın sağlıkta şiddetin çözümüne yönelik etkili bir çözüm ortaya koymayacağını söyledi.

Yanlış sağlık politikaları nedeniyle sağlık çalışanlarının saygınlığını ve mesleki itibarını yitirdiğini belirten Er, “Şiddetin önlenmesi için yapılması gereken, sağlık çalışanlarının mesleki itibarının tekrar kazandırılmasıdır. Ayrıca sağlıkta şiddeti önleme yasasının şiddeti önleyici ve caydırıcı olarak düzenlenmesi gerekir. Sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik yapılacak bir düzenlemede sağlık çalışanlarına yönelik her tür şiddete asla hoşgörü gösterilmeyeceği, aksine şiddet faillerinin cezalandırılacağı düşüncesi yerleştirilmelidir” dedi.

17 Nis 2023 - 16:35 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.