‘Şap tehdidi et fiyatlarında artışa neden olabilir’

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Arslan, şap salgınının devam etmesi durumunda kurbanlık hayvan arzında sorun yaşanabileceğini ve hayvansal ürünlerde fiyat artışlarının sürebileceğini söyledi.

Salih Kaplan
Salih Kaplan Tüm Haberleri

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Yönetim Kurulu, düzenlenen iftar yemeğinde gazeteciler ile bir araya geldi. TVHB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, şap ve kuş gribi gibi hastalıklar ve veteriner hekimlerinin mesleki sorunlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Arslan, şap salgınının devam etmesi durumunda kurbanlık hayvan arzında sorun yaşanabileceğini ve başta et ve süt olmak üzere hayvansal ürünlerde fiyat artışlarının sürebileceğini söyledi.

Türkiye’de son zamanlarda yeniden görülen şap hastalığıyla ilgili bilgi veren Prof. Dr. Arslan, Afyonkarahisar, Erzurum, Aksaray, Çanakkale ve Çorum’da O serotipi şap hastalığının görüldüğünü Niğde, Ankara, Aydın, Van, Zonguldak, Bolu, Sivas, Kars, Sinop, Burdur, Kırıkkale, Konya, Erzincan, Eskişehir, Ağrı ve Amasya’da ise SAT-2 serotipi şap hastalığı belirlendiğini belirtti. Şap hastalığının Türkiye’de sık görülen ancak düzenli aşılamayla kontrol altında tutulan bir hastalık olduğunu dile getiren Prof. Dr. Arslan, mevcut salgında hastalığa neden olan serotipin daha önce Türkiye’de rastlanmayan SAT2 serotipi şap hastalığı olduğunu, bu nedenle de diğer serotiplere karşı aşılanmış hayvanlarda da hastalığın görüldüğünü söyledi.

Hastalığın Türkiye’de güney sınırlarından yapılan kontrolsüz hayvan girişi ile taşınmış olabileceğini ifade eden Prof. Dr. Arslan, şap salgınının çok yaygın görülmesinde Kahramanmaraş merkezli depremlerin de etkili olduğunun düşünüldüğünü aktararak deprem sonucunda bölgede yaşanan zorunlu hayvan çıkışının artmasının ve hayvan hareketlerinin kontrolünün aksamasının hastalığın yayılmasında önemli rol oynadığını söyledi.

Şap salgınının bir an önce kontrol altına alınması için önerilerini de sıralayan TVHB Başkanı Prof. Dr. Arslan, hayvan hareketlerinin kısıtlanması kararının sıkı sıkıya uygulanması, hayvancılık işletmelerinde biyogüvenlik tedbirlerinin artırılması, hastalık görülen bölgelerdeki sığırların yeni şap aşısı ile aşılanması, hastalık kontrol altına alınana kadar sığır ile koyun ve keçi ithalatının yapılmaması ve  kaçak hayvan girişlerinin engellenmesi ile hayvan ve hayvansal ürünlerin sevkinin veteriner hekim kontrolünde yapılması gerektiğini söyledi.

‘Şap tehdidi et fiyatlarında artışa neden olabilir’

ŞAP HASTALIĞI İNSANA BULAŞIR MI?

Şap hastalığının hayvanlardan insanlara bulaşabilen bir hastalık olduğunu belirten Prof. Dr. Arslan, ancak hastalığın insanlarda genellikle hafif belirtilerle seyrettiğini ve toplum sağlığı açısından bir risk olarak görülmediğini söyledi.

ŞAP SALGINI ETTE FİYAT ARTIŞLARINA NEDEN OLABİLİR

Şap salgınının devam etmesi durumunda hayvan hareketlerinin kısıtlanması nedeniyle Kurban Bayramı için kurbanlık hayvan arzında sorun yaşanabileceğini dile getiren Prof. Dr. Arslan, “Özellikle büyük şehirlere kurbanlık girişi etkilenebilir. Bakanlık ithalatla önlem almaya çalışıyor ancak ithalatın hayvancılığımız açısından daima olumsuz etkiler yaratacağı açık. Bu olumsuz etkilerin yansıması olarak başta et ve süt olmak üzere hayvansal ürünlerde fiyat artışlarının süreceği beklenebilir” diye konuştu.

6,5 MİLYON TAVUK İTLAF EDİLDİ

Kuş gribiyle ilgili olarak da Türkiye’de ve dünyada zaman zaman kuş gribi salgınının görüldüğünü ve Türkiye’de son olarak yumurta üretiminin yoğun olarak yapıldığı Afyonkarahisar ve Denizli’deki yumurta üretim tesislerinde kuş gribi vakalarına rastlandığını anımsatan Prof. Dr. Arslan, bölgede 6,5 milyon kadar tavuğunun itlaf edildiğini söyledi.

Veterinerlik mesleğinin sorunlarından da bahseden TVHB Başkanı Prof. Dr. Arslan, salgınların sıklıkla ortaya çıkmasının nedenlerinin denetim ve önleyici hizmetlerin yeterli düzeyde yürütülememesinin yanı sıra veteriner hekimlik mesleğinin zayıflatılmasından da kaynaklandığını aktardı. Pahalı et, süt ve yumurta sorununun nedeninin de hayvancılık politikalarının oluşturulmasında veteriner hekimlerden yararlanılmaması olduğunu söyleyen Prof. Dr. Arslan, Cenevre Sözleşmesi’nde zorunlu tutulmasına rağmen Veteriner İşleri Genel Müdürlüğünün kapatıldığını ve veteriner hekimlerinin kontrolünde olması gereken hayvan sağlığı ve refahı, koruyucu hekimlik hizmetleri, hayvansal gıda üretimi ve denetimi gibi alanların bu konularda eğitim almamış meslekler tarafından yönetilmeye başlandığını dile getirdi.

“VETERİNER HEKİMLERİNİN ŞARTLARI İYİLEŞTİRİLMELİ”

Veteriner hekimlerinin son yıllarda önemli hak kayıplarına uğradığını ifade eden Prof. Dr. Arslan, fakülte sayısının 32’ye çıkarılması ile eğitimin niteliğinin zarar gördüğünü, son yıllarda beşerî sağlık meslek mensuplarına verilen hakların veteriner hekimlere verilmediğini, veteriner hekimlerinin yıpranma hakkını iptal edildiğini ve serbest veteriner hekimler üzerindeki mevzuat baskısının arttığını söyledi. Prof. Dr. Arslan, son olarak “Sorunların çözümü için acilen başta bakanlığın teşkilat yapısında değişiklik yapılması, veteriner hekimlerine sağlık çalışanı olarak hak ettikleri özlük haklarının verilmesi ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi için gerekli adımların atılmasını talep ediyoruz” dedi.

07 Nis 2023 - 11:59 - Sağlık

Mahreç  Salih Kaplangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.