Kalıntı ormanlar ağaçlandırmada yol gösterici

Kalıntı ormanların bulundukları bölgelerin tüm olumsuz koşullarına karşı dirençli türlerden oluştuğuna dikkat çeken orman mühendisi Ahmet Demirtaş, kalıntı ormanların ağaçlandırmada yol gösterici olduğunu mutlaka korunması gerektiğini söyledi.

Demet Aran
Demet Aran Tüm Haberleri

Orman mühendisi Ahmet Demirtaş, TEMA Vakfı Ankara Temsilciliğinin düzenlediği etkinlikte Ankara’nın kalıntı ormanlarını anlattı. Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği tarafından 2018 yılında başlayan ve İç Anadolu Bölgesi’ndeki kalıntı ormanları incelemeyi hedefleyen projeden elde ettikleri verileri paylaşan Demirtaş, kalıntı ormanların bulundukları bölgenin olumsuz koşullarına karşı dirençli bitkilerden oluştuğunu ve bu bölgelerde yapılacak ağaçlandırma çalışmalarında yol gösterici olacağını ifade etti. Çalışma kapsamında İç Anadolu Bölgesi’ndeki 5 ilde incelemeler yaptıklarını söyleyen Demirtaş, bu 5 ilde 44 noktada kalıntı orman tespit ettiklerini, bu kalıntı ormanların 24’ünün de Ankara’da olduğunu belirtti.

Kalıntı ormanlar ağaçlandırmada yol gösterici

“İç Anadolu’nun Kalıntı Ormanları” çalışmasına 35 gönüllünün katıldığını ifade eden Demirtaş, daha önce 1959 yılında Selman Uslu tarafından benzer bir çalışma yapıldığını, bu çalışmada İç Anadolu Bölgesi’nin tamamında 42 kalıntı orman tespit edildiğini, 2018’de başlayan projede ise İç Anadolu’daki 5 ilde, Ankara, Kırşehir, Çankırı, Kırıkkale ve Konya’da 44 kalıntı orman tespit ettiklerini anlattı.

Kalıntı ormanlar ağaçlandırmada yol gösterici

‘SÜPER GÜÇLER ORMANLARI TALAN EDİYOR’

Geçmiş dönemlerde çok daha büyük alanları kaplayan ancak insanların tarla açma, hayvan otlatma, yangın ve yapılaşma gibi etkinlikleriyle ormanların sınırları daraltılmış, küçük alanlara hapsolmuş, bazen dağların tepelerinde ya da kuytu yamaçlarında kalan orman parçalarını kalıntı orman olarak tanımladıklarını söyleyen Demirtaş, Anadolu topraklarının yüzde 70’inin 4 bin yıl önce orman olduğunu, o dönemki orman varlıklarının günümüzde yarı yarıya azaldığını, bunun sebebinin de döneminin süper gücü olan Hititler, Roma ve Osmanlı İmparatorluğu gibi devletlerin faaliyetleri olduğunu ifade etti. Demirtaş, “Bu süper güçler genellikle ormanları da talan ediyor. Süper güç olurken de olduktan sonra da” dedi.

Kalıntı ormanlar ağaçlandırmada yol gösterici

Demirtaş, proje kapsamında ilk önce Google Haritalar’da yeşil görünen yerleri taradıklarını, bu yerlerin içinde meyve bahçesi olan bölümleri eledikten sonra orman amenajman planlarını incelediklerini, bu incelemelerden sonra orman olabileceğini düşündükleri yerlere ön inceleme gezileri yaptıklarını, daha sonra da kalıntı orman olduğuna karar verdikleri yerleri incelemek için bir ya da birden fazla inceleme gezileri yaptıklarını anlattı.

Bu çalışma kapsamında Ankara’da 24, Çankırı’da 5, Kırıkkale’de 4, Kırşehir’de 3 ve Konya’da 8 olmak üzere toplam 44 kalıntı orman belirlendi.

Demirtaş, kalıntı ormanlarda yapılan çalışmalarda ormanı anlatacak fotoğraflar çektiklerini, o ormandan bitki örnekleri alıp incelenmeleri için üniversitelerin bünyesindeki herbaryumlara gönderdiklerini, hayvan ve kuş türlerini belirlediklerini, toprak örnekleri aldıklarını, ağaçların türü ve yaşı gibi bilgileri toplayıp çizelgeler hazırladıklarını, bölge insanlarıyla görüştüklerini, hazırladıkları kalıntı orman broşürlerini bölgede temas ettikleri herkese dağıttıklarını ve çalışma sonrasında düzenledikleri çalıştaylarda topladıkları bulguları alanın uzmanlarıyla paylaştıklarını söyledi.

KALINTI ORMANLAR KORUNMALI

Kalıntı ormanların özellikle o bölgede yapılacak ağaçlandırma çalışmalarında yol gösterici olduğunu vurgulayan Demirtaş, kalıntı ormanlardaki kalan bitkilerin tüm olumsuz koşullara direnebilen türler olduğunu söyledi. Başka yerden getirilen fidanların önemli bir bölümünün tutmadığını ya da belirli bir süre sonra çıkacak hastalık ya da kuraklığa dayanamadığını ifade eden Demirtaş, kalıntı ormanların mutlaka korunması gerektiğini söyledi.

06 Nis 2023 - 16:00 - Kent-Çevre

Mahreç  Demet Arangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.