Denge ve Denetleme Ağı’nın gözü demokraside olacak

Denge ve Denetleme Ağı (DDA), 14 Mayıs seçimleri için seçim öncesi ve sonrasındaki süreçleri izleyeceği “Gözümüz Demokraside” kampanyasını duyurdu. Kampanya kapsamında seçmenler için kılavuz niteliği taşıyacak içerikler üretilecek.

Salih Kaplan
Salih Kaplan Tüm Haberleri

Katılımcı ve çoğulcu demokrasinin güçlenmesi için mücadele yürüten Denge ve Denetleme Ağı (DDA), 14 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilecek genel seçim ve Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde başlattığı “Gözümüz Demokraside” kampanyasını kamuoyuna duyurdu. 300’e yakın sivil toplum örgütü ve destekçilerinin oluşturduğu DDA’nın kampanyası, seçmenlerin seçim öncesi ve sonrasındaki süreçlerde aktif olarak rol almasını ve çoğulcu demokrasiye katkı sağlamayı amaçlıyor. Kampanya kapsamında aday profilinden seçim beyannamelerine, 27’nci yasama dönemindeki milletvekili karnesinden sandık güvenliğine kadar pek çok alanda seçmenler için kılavuz niteliği taşıyacak içerikler üretilecek.

Denge ve Denetleme Ağı’nın gözü demokraside olacak

HEDEF KİTLE VATANDAŞLAR, PARTİLER VE MEDYA

DDA, “Gözümüz Demokraside” başlıklı seçim kampanyasını tanıttı. Ankara’da gerçekleştirilen etkinlikte sunum yapan DDA Genel Direktörü Hayriye Ataş, Cumhuriyetin ikinci yüzyılında gerçekleşecek ilk seçimlerde önemli bir kampanya hazırladıklarını dile getirerek, “Seçimlerin adil ve özgür bir ortamda gerçekleşmesine katkıda bulunmak için çalışıyoruz” dedi. Ataş, kampanyanın asıl hedef kitlesinin vatandaşlar, siyasi partiler ve medya olduğunu vurgulayarak temel amaçlardan birinin de aktif vatandaşlık olduğunu söyledi.

“Seçim sürecinde vatandaşların oy tercihlerini yaparken aktif vatandaşlık bilinciyle demokratik haklarını bilerek hareket etmelerine katkı sağlamak istiyoruz” diyen Ataş, “Katılımcı ve çoğulcu bir demokrasiyi güçlendirecek olanın aktif vatandaşlık bilinci olduğu inancıyla yürütülecek çalışmalarla; aktif vatandaşlık nedir, nasıl aktif vatandaş olunur gibi bilgilendirici ve teşvik edici yazılı ve görsel içerikler sunulacak. Bu kapsamda DDA, Demokrasi Atölyeleri de gerçekleştiriyor. Türkiye'nin dört bir yanında düzenlenen atölyelerde katılımcılar, nasıl bir Türkiye'de yaşamak istediklerini ve tespit edilen sorun alanlarına yönelik çözüm önerilerini, kendilerini siyasi partiler olarak düşünerek, seçim bildirgeleri aracılığıyla yetki sahibi aktörler olarak dile getiriyorlar” diye konuştu.

DDA Genel Direktörü Ataş, ayrıca gerçekleştirilen atölyelerin ardından yaklaşık 600 kişinin katkısıyla oluşturulan bir “Vizyon Belgesi” çıkartılacağını söyledi. Gözümüz Adaylarda, Gözümüz Taleplerde, Gözümüz Sandıklarda, Gözümüz Meclis’te, Gözümüz Partilerde ve Gözümüz Medyada başlıkları altındaki altı alanda seçim sürecinin izleneceğini söyleyen Ataş, üretilen bilgi notları, politika belgeleri, analiz raporları ve video içeriklerinin de hedef kitleye ulaştırılacağını belirtti.

Kampanyanın birçok sac ayağının bulunduğunu belirten DDA Arge Koordinatörü Hakan Yavuzyılmaz, bunların adil ve özgür seçimler, kutuplaşmanın aşılması ve sistemin vatandaş nezdinde ana akımlaştırılması olduğunu söyledi. DDA Ağ Temsilci Muratcan Işıldak, “Kampanyayı demokrasiyle şahlandıralım” derken DDA Ağ Temsilcisi Zübeyde Ozanözü ise “Daha özgür bir dünya ve daha yaşanabilir bir Türkiye için gözümüz demokraside diyeceğiz” ifadelerini kullandı.

SEÇMENLER İÇİN KILAVUZ NİTELİĞİNDE

Seçmenlerin aktif vatandaşlık bilinciyle, demokratik haklarını bilerek hareket etmelerine katkı sağlamayı hedefleyen "Gözümüz Demokraside" kampanyasının diğer amaçları ise seçimlerin adil ve özgür bir ortamda gerçekleşmesine katkı sunmak, kutuplaşmanın aşılmasına ve toplumun ortak taleplerinin karar vericilere, siyasi partilere ulaşmasına aracı olmak ile toplumsal ve ekonomik kriz kaynaklı sorunların denge ve denetleme mekanizması ile ilişkisini ortaya koymak ve farkındalık yaratmak şeklinde.

VAATLER İNCELENECEK VE KARNELER ÇIKARILACAK

Kampanya kapsamında 2018 yılı seçim bildirgeleri ve seçim vaatleri incelenerek denge ve denetleme karneleri çıkarılacak, 27. Dönem milletvekillerinin karnesi çıkarılacak ve yasama dönemi performansı değerlendirilecek, aday belirleme süreçleri ve parti içi demokrasiler incelenecek, milletvekili aday profilleri ortaya konulacak, seçim bildirgelerindeki denge ve denetleme konuları ile ortaklaşan temalar açığa çıkarılacak, seçimlerdeki medyanın rolü ve demokratik kriterler değerlendirilecek ve bu konularda içerikler üretilecek.

05 Nis 2023 - 16:06 - Gündem

Mahreç  Salih Kaplangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.