Hatay’daki su kuyusu ve tankında sağlık tehdidi: İçilmemeli, kullanılmamalı

Hatay’daki su kuyularından ve su tanklarından alınan dört numunenin ikisinde koliform bakterisi sayısının yüksek olduğu tespit edildi. Bu suların içme ve kullanma suyu olarak kullanılmamasında dair uyaran uzmanlar kentteki suların periyodik olarak takip edilmesi çağrısında bulundu.

Salih Kaplan
Salih Kaplan Tüm Haberleri

Hatay’daki su kuyularından ve su tanklarından alınan dört numunenin ikisinde koliform bakterisi sayısının yüksek olduğu tespit edildi. Bu suların içme ve kullanma suyu olarak kullanılmaması uyarısını yapan uzmanlar kentteki suların periyodik olarak takip edilmesi çağrısında bulundu.

Halkın Mühendisleri, Mimarları, Şehir Plancıları topluluğu depremin en fazla ölüme ve yıkıma yol açtığı Hatay ile ilgili su raporunu yayımladı. Raporda “İlgili bakanlıklar ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) altyapısı, kanalizasyon sistemleri ve su şebekeleri çöken şehirler için hala çözüm üretebilmiş, halkın sağlıklı ve yeterli suya erişimi için bir adım atabilmiş değil” ifadesine yer verildi.

İlgili bakanlıklar ile Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün altyapı, kanalizasyon ve su şebekeleri çöken şehirler için hala çözüm üretemediği ifade edilen raporda Hatay’daki su ihtiyacının bir kısmının yardımlardan, bir kısmının belediyelerin su tankerleri ile yaptığı dağıtım ile bir kısmının da kentte geleneksel olarak yapılan sondaj ile su çekilen kuyulardan sağlandığı belirtildi.

“YÖNETMELİKTEKİ REFERANS DEĞERİN ÜZERİNDE”

Rapora göre 25 Şubat 2023 Cumartesi günü Defne’de iki su kuyusundan ve Sevgi Parkı Koordinasyon Merkezi’nde bulunan iki su tankından olmak üzere dört ayrı noktadan su numunesi alınarak akredite bir laboratuvarda analizleri gerçekleştirildi. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliği çerçevesinde analizleri yapılan numunelerden Kuyu-2 numunesi ile Sevgi Parkı park dışı su tankı numunesinde koliform bakterisi sayısının Yönetmelikteki referans değerin üzerinde olduğu tespit edildi.

Numune alınan su organik maddeler ile kirlenmiş durumda ve içme ya da kullanma suyu olarak kullanılması uygun değil. Su kaynağında bulunan mikroorganizmalar, kirleticileri besin maddesi olarak kullanarak uygun yaşam koşullarında çoğalıyor ve bu mikrobiyolojik faaliyetler suda çürük kokusuna neden oluyor. Ölçümde tespit edilen koliform bakterisinin nedeni ise, su kaynağının atık sular ile temas etmesi ya da topraktaki kirleticilerin yeraltı suyuna karışması olasılığı. Kirleticileri besin maddesi olarak kullanan koliform bakteriler bu sayede çoğalma ortamı buluyor. Belediye tarafından temin edilen suda bütün değerlerin normal olmasına karşın koliform bakterisini tespit edilmesi ise, suyun kaynağında, taşınma sürecinde ya da kullanılan su tankında bir kirlenme olasılığına işaret ediyor.

“DEĞERLER PERİYODİK OLARAK TAKİP EDİLMELİ”

Koliform bakterisi tespit edilen noktalardaki suların içilmesi, yemek yapılması, bulaşık yıkanması ve duş almak için kullanılmasının ishal gibi birçok hastalığa neden olabileceği ve salgın hastalıklara yol açabileceği belirtilen raporda önerilere de yer verildi: “Kullanılan kuyulardan su numuneleri alınarak suların değerleri periyodik olarak takip edilmeli. Deprem bölgelerinde kullanılan ve temiz olmayan su tankları kullanılmamalı, güneş altında bakteri üreme hızı arttığı için içine güneş ışığı geçiren saydam su tankları kullanılmamalı. Bakteri değeri yüksek olan her iki su kaynağı da kontrollü bir şekilde dezenfekte edilmeli. Zor koşullarda yaşam mücadelesi veren halkın en temel yaşam kaynağı olan sağlıklı ve yeterli suya erişim koşulları mutlaka oluşturulmalı. Düzenli olarak suda kimyasal parametreler, bakiye klor ve mikrobiyolojik ölçümler yapılarak içme ve kullanma suyundaki riskler ortadan kaldırılmalı. Bu süreçte TMMOB, Çevre Mühendisleri Odası, Türk Tabipler Birliği gibi konunun uzmanı meslek odaları da sürece dahil edilmeli.”

06 Mar 2023 - 16:35 - Gündem

Mahreç  Salih Kaplangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.