Deprem bölgesinde gıda güvenliği riske atılıyor

Gıda Mühendisleri Odası, deprem bölgesindeki gıda yardımlarının depolanması ve dağıtımında yaşanan sorunları tespit etti.

Demet Aran
Demet Aran Tüm Haberleri

Gıda Mühendisleri Odası, deprem bölgesindeki gıda yardımlarının depolanması ve dağıtımında yaşanan sorunları tespit etti. Deprem bölgesinde yapılan incelemelere dayanarak yapılan tespitlere göre gıda yardımlarının çoğu gıda depolanmasına ve tasnifine uygun olmayan alanlara indirildi, lokal toplanma alanlarında gıda ürünlerinin son kullanma tarihi gibi kontroller için kimse görevlendirilmedi ve hassas beslenme ihtiyacı olan yurttaşlara uygun bir gıda dağıtımı yapılmadı. Gıda güvenliğini ve insan sağlığını riske atan bu sorunların kaynağını ise kamu otoritesi tarafından merkezi bir koordinasyonun sağlanmaması oluşturdu.

Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliğine bağlı Gıda Mühendisleri Odası, deprem bölgesindeki gıda yardımlarının sevk ve dağıtım süreçlerini inceledi ve yapılan tespitleri raporlaştırdı. Odanın raporuna göre toplanan yardımların deprem bölgesinde hangi alanlara indirileceği belirlenmediği için bu yardımların çoğu gıda depolanmasına ve tasnifine uygun olmayan alanlara indirildi. Lokal toplanma alanlarında son kullanma tarihi gibi kontroller için kimse görevlendirilmediği için gıda güvenliği riski ortaya çıktı.

Ekipman eksikliği nedeniyle gıdaların depolama kurallarına uygun olarak yerleştirilemediğini tespit eden Gıda Mühendisleri Odası’nın raporunda “İlgili depolama alanlarının neredeyse hiçbirinde ürünlerin yerle teması kesilmemiştir. Bunun nedenleri gerekli bilincin, alanda eğitimli personelin, yeterli ekipmanın bulunmaması ya da alana sevk edilememesi ve afet anları için tatbikatların yapılmamasıdır” denildi.

Yardım malzemelerinin çöp toplama alanlarına ve tuvaletlere yakın istiflenmesi ve ambalajsız gönderilen gıda yardımları gibi sorunların da yer aldığı rapora göre bu sorunlar gıda kaynaklı hastalıklara sebep olan patojenlerin bulaşma ve üreme hızlarını artırmaları nedeniyle önemli bir risk taşıyor.

Afetin ilk günlerinde sıcak yemek imalat düzenekleri kurulmadan önce hızlı tüketilebilecek tüketime hazır ambalajlı ürünler gibi dayanıklı gıda maddelerinin sevkinde aksamalar ve sorunlar yaşandığı belirtilen raporda “Deprem alanında koordinasyon merkezlerinde ya da depolama alanlarında çölyak, diyabet, PKU gibi hassas beslenme ihtiyacı olan ve vegan/vejeteryan beslenen bireyler için depremin ilk 6 gününde yeterli düzeyde iyi uygulamaya rastlanmamıştır” denildi.

Depremin ilk 6 gününde gebe, anne, lohusa, yeni doğan bebek ve çocuk beslenmesi için yeterli düzeyde iyi uygulamaya rastlanmadığı tespit edilen raporda koordinasyonsuzluk sebebiyle özellikle dağ köylerinin birçoğuna depremzedeler için temel gıda maddesi, geçimini hayvancılıkla sağlayan insanların hayvanları için yem ulaştırılamadığı belirtildi.

Rapora göre koordinasyon problemleri nedeniyle mutfakların tam sayıları, kurulduğu yerler ve kimler tarafından kurulduğu kayıt ya da kontrol altına alınmadı, gıda güvenliği kontrolünden geçmeyen mutfaklar takip edilemedi, alandaki ihtiyaçlara ilişkin doğru bir yönlendirme olmaması nedeniyle gıdaların depremzedelere ulaştırılması konusunda dengesiz bir dağılım gözlemlendi.

Sıcak yemek imalatında ciddi hijyen sorunlarının bulunduğu tespitine yer verilen raporda gıda güvenliğinin ve insan sağlığını riske atıldığı ifade edildi.

21 Şub 2023 - 16:41 - Gündem

Mahreç  Demet Arangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.