Ortak Politikalar Mutabakat Metni açıklandı

Altılı Masa, “Ortak Politikalar Mutabakat Metni”ni ATO Congresium’da düzenlenen programla açıkladı. Yapısal dönüşüm politikalarından oluşan 9 ana başlıkta, toplam 2 bin 300’den fazla vaat yer aldı.

Demet Aran
Demet Aran Tüm Haberleri

Altılı Masa, “Ortak Politikalar Mutabakat Metni”ni ATO Congresium’da düzenlenen programla açıkladı. Türkiye Varlık Fonu’nun kapatılması, Cumhurbaşkanlığı bünyesinde kurulan ofislerin lağvedilmesi, Cumhurbaşkanlığının Çankaya Köşkü’ne taşınması ve itibar harcamalarının sınırlandırılması gibi sembolik değeri yüksek olan vaatler salondan büyük alkış alırken ortak metinde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, iktidara geldikleri ilk hafta yeniden imzalama sözü verdiği İstanbul Sözleşmesi’nin adının geçmemesi dikkat çekti. Buna karşın İYİ Partili Ümit Özlale, programdaki konuşmasında bu eksikliği “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” diyerek tamamlama yolunu tercih etti.

CHP, DEVA, Demokrat Parti, Gelecek Partisi, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin genel başkanları ile CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanının da katıldığı programda yapısal dönüşümler 9 ana başlıkta toplandı. “Hukuk, Adalet ve Yargı”, “Kamu Yönetimi”, “Yolsuzlukla Mücadele, Şeffaflık ve Denetim”, “Ekonomi, Finans ve İstihdam”, “Bilim, AR-GE, Yenilikçilik, Girişimcilik ve Dijital Dönüşüm”, “Sektörel Politikalar”, “Eğitim ve Öğretim”, “Sosyal Politikalar” ile “Dış Politika, Savunma, Güvenlik ve Göç Politikaları” başlıklarının yer aldığı ortak metinde 2 bin 300’ün üzerinde vaat yer aldı.

Programda CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Çanakcı, Demokrat Parti Ekonomik İşler Başkanı Bülent Şahinalp, Gelecek Partisi Politika İzleme Kurulu Başkanı Feridun Bilgin, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özlale ve Saadet Partisi Ekonomik ve Sosyal İşler Başkanı Sabri Tekir sırayla ortak metnin farklı başlıklarına dair detayları paylaştı.

Ortak metinde; milletlerarası sözleşmelerden gerçi çekilme yetkisini sadece Meclis’e veren bir anayasal güvencenin sağlanması, Cumhurbaşkanının veto ve kararname çıkarma yetkisine son verilmesi, Cumhurbaşkanına 7 yıllığına 1 dönem seçilme sınırı getirilmesi, çoklu baro sistemine son verilmesi, TRT ve Anadolu Ajansı’nın bağımsızlık ve tarafsızlık ilkesine göre yeniden yapılandırılması, seçim barajının yüzde 3’e düşürülmesi, en az yüzde 1 oy alan siyasi partilere hazine yardımı yapılması, siyasi partilere açılacak kapatma davalarında Meclis izninin zorunlu hale getirilmesi, Türkiye Varlık Fonu’nun kapatılması, mülakat uygulamasına son verilmesi, KPSS ücretinin kaldırılması, enflasyonun 2 yıl içinde tek haneye düşürülmesi, 5 yılda en az 5 milyon ilave istihdam sağlanması, Merkez Bankası’nın yeniden Ankara’ya taşınması, itibar gerekçesiyle yapılan gereksiz harcamalara son verilmesi, Kanal İstanbul  projesinin iptal edilmesi buraya ayrılan kaynağın tarımsal sulama projelerine ayrılması, YÖK’ün kaldırılması ile okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirilmesi ve zorunlu eğitimin 1+5+4+3 şeklinde düzenlenmesi gibi vaatler yer aldı.

Programı izlemek üzere salondaki yerlerini alan katılımcıların çoğunluğu, Çankaya Köşkü’ne, israfa, kamuda hısım ve akrabalara ayrılan kadrolara, mülakatlara, Cumhurbaşkanlığı bünyesinde kurulan ofislere, Cumhurbaşkanlığının kullanımındaki uçaklara dair vaatleri alkışlarla destekledi.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ METİNDE YER ALMADI

Ortak metinde Saadet Partisi dışında Altılı Masa’yı oluşturan tüm partilerin desteklediği İstanbul Sözleşmesi’nin adının geçmemesi dikkat çekti. Sözleşmenin adı metinde geçmese de İYİ Partili Ümit Özlale konuşmasında “Bütün uluslararası sözleşmelere geri döneceğiz. Biliyoruz ki İstanbul Sözleşmesi yaşatır” ifadelerini kullandı.

Meslek liseleri üzerinden çok emeğinin kullanılmasına karşı çocuk hakları savunucularından tepkiler gelse de ortak metinde mesleki ve teknik okulların öncelikle organize sanayi bölgelerinde, ticaret ve turizm alan ve merkezlerinde, tarımsal işletmelerin bulunduğu yerlerde kurulacağına dair bir vaat de yer aldı.

30 Oca 2023 - 16:10 - Gündem

Mahreç  Demet Arangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.