Geylan şubatta 80 bin atama istedi

Türk Eğitim-Sen, 78 il valiliğinden edindiği verilerle 76 bin 485 ücretli öğretmen olduğunu tespit etti. En az ücretli öğretmen sayısı kadar atama yapılması gerektiğini söyleyen Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı, şubat ayında 80 bin atama yapılmasını talep etti.

Demet Aran
Demet Aran Tüm Haberleri

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in öğretmen atamalarına ilişkin açıklamasının ardından Türk Eğitim-Sen, ücretli öğretmen sayısını paylaşarak en az ücretli öğretmen kadar atama yapılmasını istedi. Türk Eğitim-Sen’in 81 il valiliğinden talep ettiği ancak 78 valiliğin gönderdiği verilere göre bu illerde toplam 76 bin 485 ücretli öğretmen bulunuyor. Türk Eğitim-Sen de bu veriler ışığında şubat ayında 80 bin öğretmen ataması yapılmasını istedi.

İl valiliklerinden edinilen verilere göre en yüksek ücretli öğretmen sayısına sahip iller sıralamasında İstanbul’un yine başı çektiği görüldü. İstanbul’da görevlendirilen ücretli öğretmen sayısı 16 bin 128 olarak tespit edildi.

İstanbul’u 3 bin 806 ücretli öğretmen ile Ankara takip ederken Bursa’da 3 bin 506, İzmir’de 3 bin 301, 13 ilçesinin 6’sının bilgileri eksik olan Şanlıurfa’da 2 bin 983, Gaziantep’te 2 bin 523, Van’da 2 bin 2, Kocaeli’nde bin 963, Antalya’da bin 923, Adana’da bin 506, Erzurum’da bin 455, Muş’ta bin 256 ücretli öğretmenin çalıştığı belirlendi.

Türk Eğitim-Sen’in paylaştığı verilerde ön lisans mezunu ücretli öğretmenlerin sayısı dikkat çekti. 75 ildeki ücretli öğretmen sayıları incelendiğinde ücretli öğretmenlerin 27 bin 143’ünün eğitim fakültesi, 25 bin 837’sinin lisans mezunu, 5 bin 503’ünün ise ön lisans mezunu olduğu ortaya çıktı. İllere göre öğretmenlerin eğitim durumu incelendiğinde ise Şanlıurfa’daki 2 bin 983 ücretli öğretmenin bin 554’ünün eğitim fakültesi, bin 8’inin lisans, 421’i ön lisans, İzmir’deki 3 bin 301 ücretli öğretmenin bin 107’sinin eğitim fakültesi, bin 670’inin lisans, 524’ünün ön lisans, Antalya’daki bin 923 ücretli öğretmenin 817’sinin eğitim fakültesi, 944’ünün lisans, 162’sinin ön lisans, Bursa’daki görev yapan 3 bin 506 ücretli öğretmenin bin 644’ünün eğitim fakültesi, bin 682’sinin lisans, 180’inin ön lisans, Erzurum’daki bin 455 ücretli öğretmenin 661’inin eğitim fakültesi, 673’ünün lisans, 121’inin ön lisans, Gaziantep’teki 2 bin 523 ücretli öğretmenin bin 728’inin eğitim fakültesi, 621’inin lisans, 174’ünün ön lisans, Muş’taki bin 256 ücretli öğretmenin 308’inin eğitim fakültesi, 757’sinin lisans, 191’inin ön lisans, Muğla’daki 673 ücretli öğretmenin 212’sinin eğitim fakültesi, 342’sinin lisans, 119’unun ise ön lisans mezunu olduğu tespit edildi.

Ön lisans mezunu ücretli öğretmenlerin branşlara göre dağılımını da gösteren verilerde 74 ilde özel uzmanlık gerektiren zihinsel-görme-işitme engelliler sınıf öğretmenliğinde eğitim fakültesi mezunu ücretli öğretmenlerin sayısının 5 bin 175, lisans mezunu ücretli öğretmenlerin sayısının 6 bin 980, ön lisans mezunu ücretli öğretmenlerin sayısının ise bin 37 olduğu görüldü. Bazı illerde zihinsel-görme-işitme engelliler sınıf öğretmeni olarak görev yapan ön lisans mezunu ücretli öğretmenlerin eğitim fakültesi mezunlarından fazla olması dikkat çekti. Örneğin Giresun’da, zihinsel-görme-işitme engelliler sınıf öğretmeni olarak görev yapan 114 ücretli öğretmenin 11’i eğitim fakültesi, 72’si lisans mezunu iken, 31’inin ön lisans mezunu, Çankırı’da 71 ücretli zihinsel-görme-işitme engelliler sınıf öğretmeninin 1’i eğitim fakültesi mezunuyken 12’sinin ön lisans, Düzce’de 159 ücretli zihinsel-görme-işitme engelliler sınıf öğretmeninin sadece 1’inin eğitim fakültesi, 51’inin ise ön lisans mezunu olduğu ortaya çıktı. Benzer şekilde Kırıkkale, Muş ve Şırnak’ta da ücretli zihinsel-görme-işitme engelliler sınıf öğretmenleri arasında ön lisans mezunu olanların sayısı eğitim fakültesi mezunlarını geride bıraktı.

NORM KADRO AÇIĞI ÜCRETLİ ÖĞRETMENDEN DE FAZLA

Norm kadro açığını da gösteren verilere göre 75 ildeki norm kadro açığı 83 bin 547 oldu. Norm kadro açığı verilerinin gelmediği iller ise Uşak, Mardin ve İstanbul oldu. En çok ücretli öğretmenin çalıştırıldığı İstanbul’dan norm kadro açığı verisinin gelmemesi, toplam ihtiyacın daha yüksek olduğunu da gösteriyor.

Norm kadro açığı verilerini gönderen iller arasında en çok ihtiyacının olduğu iller sırasıyla Gaziantep, Ankara, Konya ve Antalya oldu.

Verileri değerlendiren Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Milli Eğitim Bakanlığının adeta ücretli öğretmen görevlendirmesiyle öğretmen açığını gidermeye çalıştığını belirterek, bu durumun eğitimin kalitesi ve verimini azaltırken, aynı zamanda çok düşük ücretlerle çalıştırılmak zorunda kalan öğretmenleri sömüren bir uygulama olduğuna dikkat çekti. Bu öğretmenlerin çok büyük çoğunluğu ders başına ücret almalarından dolayı aylık gelirlerinin asgari ücretin çok altında kaldığına vurgu yapan Geylan, 2023 yılında artık ücretli öğretmenliğin tamamen ortadan kaldırılmasını, tüm öğretmenlerin sadece kadrolu olarak atanması gerektiğini ifade etti.

Ücretli öğretmenlerin asgari ücretin altındaki gelirine de dikkat çeken Geylan,” Asgari ücret adı üstünde dip ücrettir. Hiçbir ilave vasıf gerektirmeyen çalışanlara verilen en alt düzey ücrettir. Fakat ne acıdır ki, öğretmenlik gibi ulvi ve ülkemizin geleceğini inşa eden bir mesleğin bir kısım mensuplarını asgari ücretin altında bir gelire mahkûm ediyoruz. Bu kabul edilemez! Bu ayıptan bu ülkeyi kurtarmak, sorumluluk makamında olanların vebalidir” dedi.

25 Oca 2023 - 16:00 - Gündem

Muhabir  Demet Arangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.