‘Sistemin hızı çocuklara ücretsiz yemekte gösterilsin’ 

Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Kasım Karataş, hızlı karar alınmasını sağladığı söylenen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin hızının çocuklara bir öğün ücretsiz yemek verilmesi için kullanılmasını istedi.  

Demet Aran
Demet Aran Tüm Haberleri

Ekonomik krizin etkilerini okullarda aç kalarak yaşayan çocuklar için ‘okullarda bir öğün ücretsiz yemek’ talebi için 45 sivil toplum kuruluşu ortak bir açıklama yaptı. İmzacı kuruluşlardan Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Kasım Karataş, Hazine ve Maliye Bakanlığının, yemek maliyetini çıkarması, bu maliyetin Milli Eğitim Bakanlığı bütçesine eklenmesi, Sağlık Bakanlığının da verilecek yemeğin standardını belirlemesi gerektiğini ifade etti. Yerel yönetimlerin de sürece destek olmasını isteyen Karataş, “Her şey bir cumhurbaşkanı kararıyla yapılabiliyor. Onun için Cumhurbaşkanlığı Sistemi çok aktif, çok hızlı denmiyor mu? Burada göstersinler nasıl hızlı iş yapıldığını” dedi.  

Yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme hakkının temel bir insan hakkı olduğu, çocukların bu hakkının uluslararası ve ulusal düzenlemelerle koruma altına alındığı ifade edilen ortak açıklamada Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, yerel yönetimler ve diğer ilgililer okullarda ve üniversitelerde ücretsiz yemek/ücretsiz öğün hizmeti sunmaya, bu konu ile ilgili uluslararası sözleşmeler kapsamında yasal bir alt yapı oluşturmaya davet edildi. Çocuk Hakları Bildirgesi ile Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’ye atıf yapılan açıklamada bu metinlerde çocukların beslenme hakkına dikkat çekildiği belirtildi. 

Sağlıklı beslenmenin çocuğun yaşam kalitesini, sağlığını ve gelişimini   olumlu etkileyen, onu güçlendiren, eğitimden yararlanma potansiyelini ve başarısını artıran önemli bir etmen olduğu ifade edilen açıklamada beslenmenin her çocuk için onurlu, erişilebilir, yeterli ve sağlıklı olması gerektiği, son zamanlarda yapılan pek çok araştırmaya göre çocukların ve gençlerin sağlıklı beslenme hakkından, dolayısıyla eğitimden etkili bir şekilde yararlanamadığı, öğrencilerin sağlıklı beslenme dahil sağlık davranışının akademik başarılarında önemli olduğu ve bilişsel becerilerini, eğitime devam ve başarı oranlarını etkilediği anlatıldı. 

OKUL BESLENME PROGRAMLARI OLDUKÇA ÖNEMLİ 

Açıklamada eğitim kurumlarının, çocukların haklarının hayata geçmesini, hak sahibi bireyler olarak güçlenmelerini sağlayan ve bu anlamda izlemenin yapılabildiği ve çocuk koruma sisteminin bir bütün olarak uygulanabildiği yerler olduğu, çocukların ve üniversite öğrencilerinin zamanlarının büyük bir kısmının okulda ve eğitim kurumlarında geçtiği dikkate alındığında, ulusal bir politika olarak okul beslenme programlarının planlanarak uygulanmasının oldukça önemli olduğu ifade edildi. 

Eşitlik ilkesi doğrultusunda, merkezi ve yerel kamu kurumlarının iş birliği ile okullarda her çocuğa ve üniversite öğrencilerine ücretsiz olarak besleyici, güvenli ve dengeli okul beslenme programları sunulması istenen açıklamada “Türkiye gibi alt gelir grubunda ve kendi içinde gelir dağılımının eşit ve adil olmadığı, derin yoksulluk pratiklerinin yaşandığı bir ülkede ‘okulda beslenme’, ‘okulda yemek’ tartışmaları oldukça gerekli ve anlamlıdır” denildi. 

Açıklamada son olarak Millî Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, yerel yönetimler ve diğer ilgililer okullarda ve üniversitelerde ücretsiz yemek/ücretsiz öğün hizmeti sunmaya, bu konu ile ilgili uluslararası sözleşmeler kapsamında yasal bir alt yapı oluşturmaya davet edildi.  

Açıklamanın imzacılarından Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Kasım Karataş, taleplerinin nasıl karşılanabileceğini Anayurt’a anlattı.  

Az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde çocukların beslenme haklarına ulaşabilmelerinin en etkili yolunun okulda yemek yiyebilmeleri olduğunu belirten Karataş, “Çocuklar evlerinde yeterince sağlıklı ve yeterli beslenemiyorlar” dedi. 

Çocukların pandemi döneminde okula gidemedikleri için sağlıklı ve yeterli beslenemediğini ifade eden Karataş, kampüse gelmeyen üniversite öğrencilerinin bir öğün yemek için dünyanın parasını verdiğini, ancak yemekhanelerde daha uygun bedellerle yemek yenebildiğini söyledi. 

Çocuklara bir öğün ücretsiz yemeğin verilebilmesi için kanuni düzenlemeye ihtiyaç olmadığını söyleyen Karataş, Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerin taraf devletlere bu görevi yüklediğini dile getirdi. Anayasada da çocukların korunması gerekliliğinden söz edildiğini anımsatan Karataş, bu uygulamada ayrımsız bütün çocukların hedeflenmesi gerektiğini yoksa kaosun meydana geleceğini belirtti. 

Türkiye’nin 1924’te Cenevre Çocuk Hakları Beyannamesi’ni imzaladığını vurgulayan Karataş, “Daha bir yaşında bir cumhuriyetimiz varken hemen benimseyip çocuklarımızı koruma sözünü vermişiz. Niyetimiz çok temiz” dedi. Çocukların korunması gereken risklerin çok çeşitli olduğuna değinen Karataş, şöyle konuştu: 

“Bir tanesi açlık. Obezite de var. Kantin diye bir şey var. Son derece sağlıksız gıdaların çok pahalıya satıldığı yerler buralar. Çocuklarımızı obeziteden de korumamız gerekir. 3 kap yemek verdiğiniz zaman çocuğu obeziteden de korursunuz. Çocukların aklı daha çok çalışır. Daha iyi katılım haklarını kullanabilirler, kendilerini gerçekleştirebilirler. Yaratıcı düşünebilirler. Bu fedakârlıksa gerçekten yapılması gereken bir fedakârlık. Bu başka fedakarlıklarla yan yana koyabiliriz bunu. Üstelik birinci sıraya koymalısınız. Niye? Burada çocuklarla gençler söz konusu. Ülkenin geleceği söz konusu.” 

Bir öğün ücretsiz yemeğin maliyetini Hazine ve Maliye Bakanlığının hesaplaması gerektiğini, bu maliyetin Milli Eğitim Bakanlığının bütçesine eklenmesi gerektiğini söyleyen Karataş, “Bunu istiyorlarsa yapabilirler. Çok kolay bazı şeylere para harcadığımız ortada. Ama çocuklarımız söz konusu” dedi. 

KRİZ ÖĞRENCİLERE BİRDENBİRE YANSIYOR 

Yerel yönetimlerin katkısına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Karataş, yerel yönetimlerin okul saati dışındaki öğünlerde katkı sunabileceğini söyledi. Karataş, Çankaya Belediyesi’nin öğrencilere ücretsiz akşam yemeği uygulamasının iyi bir örnek olduğunu belirtti ve şunları söyledi: 

“Kuşkusuz bütün belediyeler kendi bölgelerinde sadece akşam yemeği de vermeyebilir. Sabah çorba dağıtabilirler. Öğrencilerin en çok ihmal ettiği öğünlerden biri sabah kahvaltısı. Sağlıksız gıdalarla geçiştiriyorlar. Türkiye geneline yayılmalı. Bir şeyin hak olduğundan söz ediyorsak bu hakkın öznelerinin istisnasız tümünü kapsamalı. Herkesin erişimine açık olmalı. A belediyesi duyarlılık gösterdi oldu, b belediyesi göstermedi olmadı, niye olmasın? Belediyelerin bundan daha önemli nasıl bir görevi olabilir ki? Çok olağanüstü bir dönemden bahsediyoruz. Gerçekten çok yoksullaştı insanlar. 40 küsur yıldır üniversitede olan bir arkadaşınız olarak zaman zaman bu ekonomik kriz dönemlerini yaşadım. İlk defa yaşamıyoruz. Birden yansır öğrencilerimize. Birdenbire öğrencilerimiz kılık kıyafetiyle, konuşmasıyla, yemeğiyle her şeyiyle fark edilirler. Görüyoruz çünkü gözümüzün önünde. İhtiyaç içindeler.” 

Karataş son olarak Türkiye’de öğrencilere bir öğün ücretsiz yemek verilmesi için gerekli hukuki altyapının olduğunu dile getirdi ve “Her şey bir cumhurbaşkanı kararıyla yapılabiliyor. Onun için Cumhurbaşkanlığı Sistemi çok aktif, çok hızlı denmiyor mu? Burada göstersinler nasıl hızlı iş yapıldığını” dedi. 

19 Ara 2022 - 16:41 - Gündem

Muhabir  Demet Arangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.