Bacıerenlerden ‘El Emeği Göz Nuru’ kermesi

Bacıerenlerden ‘El Emeği Göz Nuru’ kermesi Bacıyan-ı Rum (Anadolu Bacıları) Kurucusu Fatma Bacı'nın Biyografisi'nin Sunumu ve Ankara Kulübü Derneği Bacılarının El Emeği Göz Nuru Ürünlerinin Kermes Programı, Ankara Konağı'nda yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Nihat Ünal
Nihat Ünal Tüm Haberleri

Ankara Kulübü Derneği Ankara Konağı’nda Bacıyan-ı Rum (Anadolu Bacıları) Kurucusu Fatma Bacı'nın Biyografisi'nin Sunumu ile başlayan ve daha sonra Bacılarının El Emeği Göz Nuru Ürünlerinin Kermes Programı ile devam edecek programın açılışında konuşma yapan Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan, şunları kaydetti: “Anadolu Bacıları, Anadolu’yu yurt yapan, Osmanlı Devleti’ni kuran dört büyük toplumsal güçten birisi. Bizim en köklü kurumlarımızdan birisi. Bizi biz yapan, Anadolu’yu yurt yapan, Balkanlar’ı yurt yapan, değerleriyle bizi yoğuran en önemli kurumlardan birisi ama en az bilgiye sahip olduğumuz bir konu. Anadolu Bacıları dünyada ilk kadın örgütlenmesidir. Fatma Bacı, Kirmâni'nin kızı ve Ahi Evran'ın eşi. Kirmâni, kadınları, kadın-erkek eşitliğini, kadınların eğitimini önemseyen; ekonomide, kültürel yaşamda, sosyal yaşamda olmasını isteyen birisi ve kendi kızlarını da öyle yetiştiriyor. Anadolu’ya göç ile birlikte kadınların geri plana düştüğü gözlemlenerek kadın teşkilatı yani Bacı Teşkilatı, Ahi Evran’ın eşi Fatma Bacı tarafından kuruluyor. Merkezi Polatlı’nın eski merkezi olan Bacı Beldesi, eskiden Bacı Vilayeti idi. Ankara topraklarında Fatma Bacı’nın yaşadığı yer. Türbesi orada, camisi orada.

ANKARA KULÜBÜ’NDE BACIERENLER KOLU

Ahi Evran büyük bir filozof. Modern iktisadın kurucusu desek yeridir. İş bölümünü hayata geçiriyor. Arastalar; çarşılar kuruyor. Her arastaya farklı meslekleri yerleştiriyor ve esnaf ve sanatkarlar buradan faaliyetlerini sürdürüyor. Sanatı ve sanatkarlığı, ticareti, ticarette ahlakı öğretiyorlar. Yani ecdadımız Ahiliği 800 yıl önce Anadolu'da başlatmış. Hem Ahi Evran’ın hem de Fatma Bacı’nın bundan sonra hak ettikleri değeri göreceğine inanıyoruz. Burada da Anadolu Ahiliğinin, Ankara Ahiliğinin rolünü ilerleyen dönemlerde çok daha pekiştireceğiz. Ankara Kulübü bu konuda öncüdür. Bacı Teşkilatı’nı kurmuştur. Anadolu Bacılarının savaşçı kolu Bacıerenler idi. Biz, Bacıerenler kolumuzu kurduk ve sayıları her geçen gün artıyor. Başka yerlerde de bizi takip ederek kuranlar oldu, bu çok önemli.

Anadolu kadınları 800 yıl önce ekonomide vardı, üretimde vardı. Zaman içerisinde bazı talihsizlikler kadını ikinci plana itiyor. Atatürk Devrimlerine rağmen maalesef toplumsal kurumsallaşmalardan bugün hala Türk kadınları, ekonomiye katılım istatistiklerinde, sosyal ve siyasal katılım istatistiklerinde dünyanın en geri ülkeleri biri durumunda Bu nedenle biz tekrar başa döneceğiz. Türk kadınlarının geçmişteki rolünü öğreneceğiz ve bugünkü kadınlara bunu anlatacağız ve kadınları yükselteceğiz. Yoksak tek kanatla uçamayız, kanatlarımızı çift yapmak zorundayız. Kadınlar, eşitliği esas alan bir anlayışla, eskisi gibi hayatın her alanında, olması gerekiyor.”

ANKARA KULÜBÜ’NDE KERMES

Ankara Kulübü Derneği Bacılarının El Emeği Göz Nuru Ürünlerinin Kermes Programı hakkında da açıklamada bulunan Özaslan, şöyle devam etti: “Ankara Kulübü çatısı altında kadınların üretmiş oldukları el işleri vb metaların kermeste yardım-destek amaçlı satışa sunulduğunu belirterek şunları kaydetti: “Bizim için çok anlamlı ve değerli, hayır anlayışımızın göstergesi olan kermesimiz, Bacıeren dayanışmasının bir örneği. Bu bizim çok köklü bir geleneğimiz. Ankara Kulübü olarak bu köklü geleneği yaşatmaya çalışıyoruz. Bacıeren de en önemli geleneklerimizden birisi. Dünyanın en köklü kurumlarından birisi. Bugün burada Bacıerenlerimizin düzenlediği bir etkinlikteyiz. Bu kermes etkinliğinin gelenekselleşmesini umuyorum. Zaten bir şeye başlayınca devamı geliyor. Kadınlar çoğaldıkça yapılan işler de çoğalacak ve bu hayra dönecek. Buradan elde edilecek gelirin tamamı öğrenci Bacıerenlerimize, Seymenlerimize burs olarak verilecek. Bu anlamda kendi imkanlarıyla karşılıksız kermese el emeği ürün hazırlayarak değer katan başta koordinatörümüz Müjgan Yediçam Atak olmak üzere tüm bacıerenlerimize şükranlarımı sunuyorum.”

GERÇEK KİMLİĞİYLE ANKARA KADINI

Ankara Kulübü Derneği Kadın Halk Oyunları Eğitimcisi Pınar Sert, de konuşmasında şunları dile getirdi: “Ankara Kulübü’nde 15 yıldır Ankara kadınlarının varlığını gerçek kimliğiyle ispat etmeye, çalıştık. Ankara yöresi kadın halk oyunlarını uzmanlarımızla birlikte derledik ve Ankara Kulübü’nde başladık. Bu konuda bize destek olan Metin Özaslan başkanıma ve yönetimimize ve bize destek olan kadınlarımıza çok teşekkür ediyorum. Geçmişte Ankara kadını çok güzel oynar, kendini de çok güzel ifade ederdi. Ankara kadınları yiğit gibi meydanlarda zeybek dönerdi. Bu yüzden Ankara kadınını tekrar layık olduğu yere taşıyabilmek adına bizler Ankara kadın oyunlarıyla beraber, Bacıerenlerimizle birlikte bu yolda yürümeye başladık. Ankara kadını, Atasını karşılayan kadınlardır. Atamızın ‘Yeryüzünde görülen her şey kadının eseridir’ dediği gibi onun izinde daima yürüyeceğiz. Doğru olanı, doğru kültürü eğer çıkartırsanız, yanlış karşında duramaz.” Kadının emeğinin sosyal bir amaca yönelik karşılık bulmasından dolayı büyük bir memnuniyet içerisinde olduklarını söyleyen Ankara Kulübü Derneği Bacıeren YKÜ Koordinasyon Sorumlusu Müjgan Yediçam Atak, yapılan kermes programında satışa sunulan el emeği göz nuru ürünlerin tüm maliyetlerinin Bacıerenler tarafından karşılandığını ve elde edilecek gelirin tamamının öğrenci Seymen ve Bacıerenlere burs olarak aktarılacağını kaydetti, bu anlamda kermese ürün hazırlayan ve onları satın alarak okuyan Seymen ve Bacıerenlere destek olacak herkese teşekkür etti. Konuşmaların ardından, Ankara kulübü Derneği Bacıeren YKÜ Koordinasyon Sorumlusu Müjgan Yediçam Atak’ın kaleme aldığı ve Ankara Kulübü Derneği Usta Bacıereni Seda Nur Güllü’nün başarıyla canlandırdığı Bacıyan-ı Rum (Anadolu Bacıları) Kurucusu Fatma Bacı'nın Biyografisi'nin sunumu gerçekleştirildi.

Fatma Bacı'nın Biyografisi'nin sunumunun ardından hep birlikte Ankara Kulübü Derneği Bacılarının El Emeği Göz Nuru Ürünlerinin Kermes Programı etkinliğinin yapıldığı yan taraftaki salona geçildi, stantlarda yer alan Bacıerenlerin el emeği göz nuru ürünler incelendi, destek amaçlı alışveriş yapıldı.

18 Ara 2022 - 16:06 - Kültür-Sanat

Muhabir  Nihat Ünalgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.