Öğretmenler ay sonunu getiremiyor

Öğretmenler geçinemiyor, kendilerini değersiz hissediyor ve tükenmişlik yaşıyor. Türk Eğitim-Sen’in araştırmasına göre ay sonunu getiremeyen öğretmenlerin oranı yüzde 87,50.

Demet Aran
Demet Aran Tüm Haberleri

Türk Eğitim-Sen, öğretmenlerin mevcut eğitim sistemi ve uygulamaları hakkında düşüncelerini, yaşanan sorunları ve Milli Eğitim Bakanından beklentilerini ortaya koymak amacıyla “Ekonomiye, Mesleğe, Eğitim Yönetimine ve Öğretmenlik Meslek Kanunu’na Yönelik 24 Kasım Öğretmenler Günü Raporu” konulu anket gerçekleştirdi. 21 bin 412 eğitim çalışanının katıldığı anketin sonuçlarına göre öğretmenlerin büyük çoğunluğu ay sonunu getiremiyor.

Anket katılımcılarının yüzde 87,50’si ay sonunda hesabında/cebinde para kalmadığını ifade ederken, yüzde 19’u kredi kartı borçlarını düzenli ödeyemediğini, yüzde 23,30’u asgari tutarı ödeyebildiğini, yüzde 9,30’u ise cebinde kalan miktar kadar ödeme yapabildiğini belirtti. Rapora göre öğretmenlerin yarısından fazlası ekonomik durumunu “kötü” olarak tanımladı.

GEÇİNMEK İÇİN EK İŞ YAPIYORLAR

Rapor öğretmenlerin geçinebilmek için ek iş yapmak zorunda olduğunu gösterdi. Anketin sonuçlarına göre katılımcıların yüzde 14’ü mesleği ile ilgili olmayan ek iş yapıyor, yüzde 42,50’si ekonomik olarak daha iyi şartlara sahip olabilmek için İYEP, DYK, destek eğitimi, halk eğitim kursları gibi mesleği ile ilgili ek iş yapıyor, yüzde 6,40’ı ise öze ders veriyor. Sadece öğretmen maaşı ile geçinmeye çalışanların oranı ise yüzde 37,10.

ÖĞRETMENLER DEĞER GÖRMÜYOR

Anket sonuçların göre öğretmenler değer görmediklerini ve bu durumun eğitimin en büyük sorunu olduğunu düşünüyor. Katılımcılara göre eğitimin en büyük sorunu yüzde 80,30 ile öğretmenlerin değer görmemesi olarak ifade edilirken daha sonra sırasıyla ücret ve özlük hakları olarak dünyadaki diğer meslektaşlarından daha geri bir noktada olmak ve liyakatsiz yöneticiler olarak ifade edildi.

Raporun acı göstergelerinden biri ise katılımcıların yüzde 42,10’unun tekrar meslek seçme imkânları olsa öğretmenliği kesinlikle seçmeyeceklerini belirtmeleri oldu. “Öğretmenliği kesinlikle seçerim” diyenlerin oranı ise yüzde 27,40’ta kaldı.

Meslek ile ilgili yaşanan en olumsuz durumun ne olduğu yönündeki soruya katılımcıların yüzde 46,50’si “yandaş kayırtmasına maruz kalmak” yanıtını verdi. Öğretmenlerin yaşadığı diğer olumsuz durumlar ise sırasıyla ayrımcılığa maruz kalmak, psikolojik şiddete maruz kalmak, hak gaspı yaşamak ve sözlü şiddete maruz kalmak olarak belirlendi.

ÖĞRETMENLER TÜKENDİ

Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 82,1’i tükenmişlik yaşadığını belirtti. Katılımcıların %36,60’ı mesleki tükenmişlik yaşadığını ifade ederken, yüzde 45,50’si kısmen yaşadığını, yüzde 17,90’ı ise yaşamadığını belirtti. Mesleki tükenmişlik yaşadığını ifade eden katılımcıların tükenmişlik yaşama olası nedenleri olarak en fazla ekonomik kaygı olduğunu, daha sonra ise sırasıyla kendini değersiz hissetme, mesleği ile ilgili adaletin olmadığını, gelecek kaygısı yaşaması, mesleğin yorucu olması, öğrencilerin ve velilerin tutum ve davranışları olarak belirlendi.

Katılımcıların yüzde 73,70’i öğretmenlik mesleğinin günümüzde toplum tarafından saygın bir meslek olarak kabul edilmediğini ifade ederken yüzde 57,80’i öğretmenlik mesleğinin günümüzde toplum tarafından saygın bir meslek olarak kabul edilmemesinin nedenini olarak siyasilerin tutum ve davranışlarını, yüzde 20,30’u toplumun tutum ve davranışlarını, yüzde 13,30’u merkezi eğitim yöneticilerin tutum ve davranışları, yüzde 3,80’i yerel eğitim yöneticilerin tutum ve davranışlarını gösterdi.

Öğretmenlerin en çok liyakatsiz yöneticilerin tutum ve davranışlarından rahatsız olduğunu ortaya koyan rapora göre öğretmenlerin büyük çoğunluğu mülakat uygulamasının devam etmemesi gerektiğini düşünüyor.

Türk Eğitim-Sen’in düzenlediği ankette katılımcılara Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) da soruldu. Anket sonuçlarına göre katılımcıların yüzde 85,30’u kanunun meslekleri ile ilgili beklentilerini karşılamadığını ifade etti. Katılımcılar verdikleri yanıtlarda öğretmenlik mesleğinin itibarını artıracak ve mesleğin statüsünün sağlam zemine kavuşturacak, ekonomik hakları düzenleyecek ve mesleki saygınlık kazandıracak düzenlemeler beklediklerini dile getirdi. Anket sonuçları ÖMK kapsamında getirilen kariyer sınavına başvuranların yüzde 91,30’unun ekonomik getiri nedeniyle başvurduğunu da gösterdi.

Anketle ilgili açıklama yapan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan şunları kaydetti: “Eğitimin başat unsuru öğretmenlerimiz ne yazık ki ülkemizde hak ettikleri konuma bir türlü ulaşamamıştır. Özellikle siyasilerin olumsuz tutum ve davranışları öğretmenleri itibarsızlaştırmakta, öğretmenler toplum içinde statü kaybı yaşamaktadır. Ekonomik sorunlar, liyakatsiz, ayrımcı ve adaletsiz uygulamalar öğretmenlerin mesleklerini şevkle yapmalarına engel olmaktadır. Hatta öyle ki, mesleklerini icra ederken karşılaştıkları zorlu yaşam durumlarında psikolojik sağlamlıklarını korumak için büyük çaba harcamaktadırlar. Şiddete maruz kalan, şiddet karşısında devlet tarafından korunamayan öğretmenlerimiz, tekrar meslek seçmek durumunda kalsalar, öğretmen olmayacaklarını net şekilde ifade etmektedir.  Tüm bu sorunların üzerine kariyer basamakları sınavı tuz birer olmuştur. Elbette Öğretmenlik Meslek Kanunu bir adımdır. Eksiklikler de olsa Cumhuriyet tarihinde ilk kez meslek kanunun çıkarılmış olmasını kıymetli görüyoruz. Ancak bu kanunda kariyer basamaklarında sınav şartının getirilmiş olması kabul etmiyoruz. Dün de bugün de aynı şeyi söylüyoruz: Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda yer alan sınav şartı kaldırılmalı, uzman ve başöğretmen unvanları hizmet yılı esasına göre verilmelidir. Bundan sonra yapılması gereken ise hem sınav şartının iptali hem de kanunun içeriğinin öğretmenlerin beklentileri doğrultusunda doldurulmasıdır. Bu noktada Türk Eğitim-Sen olarak kanunun zenginleştirilmesi için mücadelemize devam edeceğiz ve Yüce Mahkeme’de yapacağımız konuşmada bu hususa özellikle dikkat çekeceğiz.”

24 Kas 2022 - 00:00 - Eğitim

Muhabir  Demet Arangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.