Faiz Nedir? Faiz ve Ekonomi İlişkisi

Faiz, bir borç anlaşmasının karşılığında elde edilen gelir olarak tanımlanabilir. Bankalara veya benzeri finans kuruluşlarına verilen paranın ödünç para olarak düşünülmesi ve bu paranın ödünç verilmesinin karşılığında bir gelir elde edilmesi, faiz konusunu daha iyi anlamayı sağlayacaktır. Ekonomi ve faize dair tüm detayları paratic.com’da kolaylıkla öğrenebilir, konuya en kısa zamanda hakim olabilirsiniz!

Faiz, bir borç anlaşmasının karşılığında elde edilen gelir olarak tanımlanabilir. Bankalara veya benzeri finans kuruluşlarına verilen paranın ödünç para olarak düşünülmesi ve bu paranın ödünç verilmesinin karşılığında bir gelir elde edilmesi, faiz konusunu daha iyi anlamayı sağlayacaktır. Kısacası faiz, belirli bir miktar paraya sahip olmaktan kazanılan kardır. Faiz oranı ile ekonomi arasında doğrudan bir ilişki olduğunu da belirtmeliyiz.

Elbette faiz nedir, faiz oranları ve daha fazlası konularını değerlendirirken ekonomiyi de göz ardı etmemek gerekiyor. Özellikle faiz oranlarının belirlenmesinde en çok dikkate alınan parametrenin ülke ekonomisi olduğunu belirtmeliyiz. Merkez bankalarının hangi kararları aldığı, hangi politikaları uyguladığı, bankalar tarafından sunulan faiz oranlarının değişmesini de beraberinde getiriyor. Dolayısıyla ülke ekonomisi merkez bankalarının kararlarını, bu kararlar da faiz oranlarını belirliyor diyebiliriz.

Faiz oranlarının değişmesinden en çok etkilenenler kuşkusuz yatırımcılar oluyor. Finans piyasalarında işlem yapan yatırımcılar için bu oranlar oldukça önemlidir. Faiz oranlarının düşmesi ya da yükselişe geçmesi yatırımcıları doğrudan etkileyen bir unsurdur. Bu değişimlerin nasıl yorumlanması gerektiği konusunda bilgi ve deneyim sahibi olunması gerekir. Yatırımların zarar görmemesi için bir anlamda ülke ekonomisini de iyi okumak gerektiğini ekleyelim. Ülke ekonomisini iyi okuyanlar yatırımlarına da bilinçli bir şekilde yön verebilirler. Bu sayede birikimlerini de en verimli şekilde değerlendirebilirler.

Nominal ve Reel Faiz Oranı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Öncelikle faiz oranı kavramının iki farklı şekilde ifade edildiğini belirtelim. Bunlar; nominal ve reel olarak açıklanabilir. Bankalar gibi çeşitli finans kuruluşları tarafından açıklanan faiz oranları, nominal faiz oranıdır. Çeşitli müdahaleler sonucunda belirlenen ve enflasyona göre de düzenlenen faiz oranları ise reel faiz oranı olarak tanımlanır. Tahmin edilebileceği gibi nominal ve reel faiz oranları birbirinden çok farklı rakamlara tekabül eder.

Faiz oranının bulunması için nominal orandan enflasyon oranının çıkarılması gerekir. Ayrıca faiz oranlarının yıllık olarak belirlendiğini ve yüzdeye göre vade dilimlerinin hesaplandığını da eklemek gerekir. Elbette bankalar tarafından sunulan faiz oranları birbirine yakın rakamlardan bile oluşmayabiliyor. Çünkü faiz oranlarının çeşitleri de fazladır. Dolayısıyla bankaların faiz olarak ödeyecekleri tutarlar da değişkenlik gösteriyor.

Belirli bir miktar nakit paraya sahip olanlar ise öncelikle bankalar tarafından sunulan faiz oranlarını gözden geçiriyor. Yüksek faiz sunan bir bankayı tercih ederek daha fazla gelir elde etmeyi hedefliyor. Ancak söz konusu olan kişinin bankadan ödünç para alması, yani bankadan kredi alması ise bu durumda da en düşük faiz oranlarını sunan bankalara yönelmek daha akılcı bir tercih oluyor.

Faiz Oranları Nasıl Belirleniyor?

Faiz oranlarının belirlenmesinde dikkate alınan parametrelerin sayısı da bir hayli fazladır. Merkez bankaları tarafından belirlenen faiz oranlarında en çok etkili olan husus ise enflasyon oranları oluyor. Enflasyon oranları bir ülkenin ekonomisinde en belirleyici olan unsurdur. Dolayısıyla faiz oranlarını etkilememesini beklemek doğru olmaz. Faiz oranları çoğunlukla %2’lik enflasyon oranına tekabül edecek şekilde belirlenmeye çalışılır. Mal ve para piyasalarında bir denge kurulmaya çalışıldığını da eklemek gerekir.

Bu noktada merak edilen soru, enflasyonu nelerin etkilediği ya da enflasyon oranlarını nelerin belirlediği oluyor. Bir ülkede enflasyonu etkileyen başlıca hususlar şöyledir:

●       Üretim

●       Tüketim

●       Ücretler

●       İstihdam

●       İş gücü

●       Döviz kurları

●       Finans piyasasındaki değişimler

●       Kredi büyüklüğü

●       Kamu fiyatları

Elbette söz konusu oranları belirleyenler sadece sıraladıklarımızdan ibaret değil. Ancak bu listede yer alan her kalem, enflasyonu doğrudan etkiliyor.

Faiz Oranları Yükseldiğinde veya Düştüğünde Ne Olur?

Faiz oranlarında yükselme olduğunda hem tüketiciler hem de yatırımcılar bu durumdan ziyadesiyle etkilenir. Haliyle tasarruf yöntemleri devreye girer ve ülkeye yabancı sermaye girişinde de bir artış meydana gelir. İthalat artar, ihracat oranları ise bir o kadar düşüş yaşar. Ülkenin global pazardaki yeri de bu durumdan etkilenir. Bu nedenle faiz oranlarının yükselmesi, hem tüketiciler hem de yatırımcılar için istenen bir durum değildir.

Faiz oranlarında düşme olması ise söz ettiğimiz durumun tam tersini ortaya koyar. Yatırım oranlarında artış olur ve tüketiciler tasarruf yöntemlerini uygulama gereği duymaz. Böylelikle tüketim oranlarında da bir azalma olmaz. Faiz ve faiz oranları konularını daha iyi anlamak için ekonomiyi de genel hatları ile bilmek gerekiyor. Sizlere ekonomi nedir, tüm bilinmeyenler burada diyerek Paratic internet sitesini ziyaret etmenizi öneririz. Ekonomi ve faize dair tüm detaylar paratic.com’da kolaylıkla öğrenebilir, konuya en kısa zamanda hakim olabilirsiniz!

23 Kas 2022 - 09:32 - Ekonomigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.