“10 dakika muayene için yetersiz”

Genel Sağlık-İş’in araştırmasına göre ağız ve diş sağlığı çalışanlarının yüzde 81,4’ü, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen 10 dakikalık hasta bakım süresini yetersiz buluyor.

Salih Kaplan
Salih Kaplan Tüm Haberleri

Genel Sağlık ve Sosyal Hizmet Kolu Kamu Çalışanları Sendikası (Genel Sağlık-İş), Diş Hekimliği Günü dolayısıyla ağız ve diş sağlığı çalışanlarının sorunlarını somutlaştırmak için bu alanda hizmet üreten sağlık çalışanları ile anket çalışması gerçekleştirdi. Ağız ve Diş Sağlığı Çalışanlarının Güncel Sorunları Araştırması’na göre ağız ve diş sağlığı çalışanlarının yüzde 81,4’ü, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen 10 dakikalık hasta bakım süresini yetersiz buluyor.

Genel Sağlık-İş, ağız ve diş sağlığı çalışanlarının sorunlarını somutlaştırmak amacıyla, Türkiye’de ağız ve diş sağlığı merkezleri ile ağız ve diş sağlığı hastanelerinde ve diş kliniklerinde görev yapan sağlık çalışanları ile anket çalışması gerçekleştirdi. Sendikanın yaptığı Ağız ve Diş Sağlığı Çalışanlarının Güncel Sorunları Araştırması’nın sonuçları randevu sürelerinin yetersizliğini, artan iş yükünü ve çalışanların geçim sıkıntısını ortaya koydu.

“RANDEVU SÜRELERİ YETERSİZ”

Çalışmanın sonuçlarına göre ağız ve diş sağlığı çalışanlarının yüzde 81,4’ü, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen hasta bakım sürelerinin yetersiz olduğunu düşünüyor. Anket katılımcılarının yüzde 93,2’si hasta bakım sürelerinin hekimlerle hastalar arasında sorun yaşanmasına neden olduğunu, bunların yüzde 47,9’u ise hasta bakım süresinin yol açtığı sorunlar nedeniyle hastalardan veya hasta yakınlarından şiddet gördüğünü belirtiyor.

Ağız ve diş sağlığı çalışanlarının yüzde 75,7’si Türkiye’de ağız ve diş sağlığı alanında eğitim veren üniversitelerin sayısının gereğinden fazla olduğu düşüncesinde. Ayrıca yüzde 68,9’luk bir kesime göre ağız ve diş sağlığı eğitiminin mevcut yapısı yeni mezunlar için sorun oluşturuyor. Bu kesim verilen eğitimin kalitesinin ve niteliğinin her geçen yıl daha da geriye gittiğini, yapılan atamaların ise yetersiz kaldığını düşünüyor.

GELİRLER ALT GRUPLARDA YOĞUNLAŞIYOR

Anket sonuçları, ağız ve diş sağlığı çalışanlarının aylık düzenli iş ve meslek gelirlerinin alt gruplarda yoğunlaştığını da ortaya koydu. Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların yüzde 57’sinin aylık düzenli iş geliri 10 bin ile 15 bin lira arasında. Ayrıca katılımcıların yüzde 83,7’si gündelik yaşamının devamı için borçlanmak zorunda kaldığını belirtiyor. Ağız ve diş sağlığı çalışanlarının yüzde 75,6’sı ekonomik kriz nedeniyle yeni borçlanma kanalları kullanmak zorunda kaldığını dile getiriyor. Borçlanma kanalları arasında öne çıkan seçenek ise yüzde 92,3 ile bankalar.

“HASTA BAŞINA SÜRE 30 DAKİKAYA ÇIKARILMALI”

Araştırmanın ortaya koyduğu sonuçları yorumlayan Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Dr. Derya Uğur ise, yaptığı açıklamada muayene için belirlenen 10 dakikalık sürenin yetersizliğine dikkati çekerek, “Bu sürede tedavi etmek bir yana, tanı koymak dahi mümkün değil. Belirlenen süreler ağız ve diş sağlığı çalışanları üzerinde fizyolojik ve psikolojik bir yük oluşturuyor. Hasta başına düşen süre en az 30 dakikaya çıkarılmalı” ifadelerine yer verdi.

Kısa sürede verilen hizmetlerin kalitesinin düşmesinin kaçınılmaz olduğunu belirten Dr. Uğur, randevu sürelerinin yetersizliğinin çalışanlar açısından şiddet başta olmak üzere çeşitli sorunlara da zemin hazırladığına dikkati çekti.

Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Dr. Uğur, açıklamasında ayrıca, “Yetersiz personel ile hizmet verilmesi nedeniyle ağız ve diş sağlığı çalışanları görev tanımları dışında çalıştırılıyor. Görev tanımlarının netleştirilmesi, ağız ve diş sağlığı çalışanlarının mesleklerine dair beklentilerinin başında geliyor. Ağız ve diş sağlığı çalışanlarının ağır ve kötü çalışma koşulları acilen düzeltilmeli, aylık maaşları asgarisi yoksulluk sınırı taban alınarak belirlenmeli. Tüm sağlık çalışanları insan onuruna yaraşır bir yaşam ve çalışma koşullarına kavuşturulmalı” ifadelerini kullandı.

22 Kas 2022 - 15:28 - Sağlık

Muhabir  Salih Kaplangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.