2023 Portekiz Oturma İzni İçin Tavsiyeler – EUPorto

Portekiz oturma izni nasıl alınır sorusunun cevabına ve sağlayacağı avantajlara gelin birlikte bakalım.

Portekiz oturma izni nasıl alınır sorusunun cevabına ve sağlayacağı avantajlara gelin birlikte bakalım.

Portekiz Global Peace Index’e göre İzlanda, Yeni Zelanda ve Danimarka’dan sonra dünyanın en güvenli dördüncü ülkesidir.  Yatırımla AB vatandaşlığı almak isteyen tüm TC yatırımcılar için en cazip Avrupa ülkesidir.

Portekiz Türkiye’ye benzer ılıman iklimi, güçlü eğitim ve modern sağlık sistemiyle yüksek bir yaşam standardı sunar. Portekiz oturma izni almak isteyen TC vatandaşlarına Golden Visa programı önemli avantajlar sağlıyor.

Portekiz yatırımla AB vatandaşlık açısından en avantajlı ülkedir. Başvuru yapan yatırımcılara ve ailelerine süreli ve süresiz Portekiz oturma izni seçenekleri sunar. Portekiz oturma izni kapsamında en çok tercih edilen yöntem, Golden Visa yatırımı ile Portekiz oturma izni alma programıdır

.

Golden Visa ile Portekiz Oturma İzni Başvurusu

Kasım 2012’den günümüze Portekiz, Golden Visa programı ile tüm TC vatandaşlarına Portekiz oturma izni sunuyor. Portekiz TC yatırımcılara ve ailelerine sunduğu bu program ile Ağustos 2022 itibariyle 530 kişiye oturma izni vermiştir. Türk aileler Portekiz oturma izni programı olan Golden Visa’ya en çok ilgi gösteren üçüncü ülkedir.  Birinci ülke Çin ikinci ülke ise Brezilya’dır.

Ağustos 2022’ye dek tüm dünyadan 11.060 yatırımcı Portekiz Golden Visa almaya hak kazandı. Buna ek olarak 18.193 aile ferdi de Portekiz Oturma İzni elde etti.

Yatırım Yaparak Portekiz Oturma İzni Alma Fırsatı

Portekiz Golden Visa uygulaması, Avrupa’daki bütün vatandaşlık programları arasında en düşük yatırım tutarı olan 280.000 Euro ile öne çıkıyor. Lizbon Porto gibi dinamik yerlerden 350.000 Euro’luk emlak satın alma veya 500.000 Euro’luk yatırım fonu gibi alternatifler sunan program, yatırımcılara ve ailelerine Portekiz’de oturum hakkı sağlarken, kârlı bir yatırım yapma fırsatı sunuyor. Portekiz Golden Visa programına başvuran tüm TC vatandaşları, hem kendileri hem de aile fertleri için Portekiz oturum izni alma hakkı kazanır. Bu oturum kartlarıyla ek bir izin gerekmeksizin aynı zamanda Portekiz’de çalışılabilir veya şirket kurulabilir.

Portekiz Golden Visa kapsamında kat mülkiyet tapulu bir gayrimenkul alma seç

eneğini seçtiğinizde Euro cinsinden düzenli kira geliri elde edilebilir. Risk sevmeyen ve garantili pasif bir gelir elde etmek isteyen yatırımcılar için oldukça avantajlıdır.

Bir diğer seçenek ise Fon yatırımıdır. Risk seven yatırımcılar için bir seçenektir. Herhangi bir hukuki güvencesi olmayan bu seçenekte, fon şirketine çok güvenmek gerekir.  

Beş Yıl Sonra Portekiz Vatandaşı Olma İmkânı

Golden Visa programına başvurarak Portekiz oturum izni alınabilir, beş yıl sonra ise ailece Portekiz vatandaşı olma hakkı elde edilir.  İlk kartın süresi iki yıllıktır. Yılda yedi gün Portekiz’de kalmak yeterlidir. Avrupa Birliği üyesi olan Portekiz Türk yatırımcılara çok önemli avantajlar sunar.  Başlıca avantajları çocuklarınızın Avrupa’nın eğitim imkanlarından faydalanabilmesi, 188 ülkeye vizesiz seyahat edebilme ve Avrupa’nın dilediğiniz ülkesinde yaşayabilme hakkı sunmasıdır.

Portekiz Oturma İzni ile Vizesiz Gidebilecek Ülkeler

Portekiz oturum izni ile aşağıdaki Schengen ülkelerine vizesiz seyahat edilebilir.

1.       Avusturya

2.       Almanya

3.       Belçika

4.       Bulgaristan

5.       Çek Cumhuriyeti

6.       Danimarka

7.       Estonya

8.       Finlandiya

9.       Fransa

10.   Hollanda

11.   İzlanda

12.   İtalya

13.   İspanya

14.   İsveç

15.   İsviçre

16.   Letonya

17.   Litvanya

18.   Lüksemburg

19.   Macaristan

20.   Malta

21.   Norveç

22.   Polonya

23.   Portekiz

24.   Slovakya

25.   Slovenya

26.   Yunanistan

Golden Visa ile Portekiz’de Oturma İzni Almak için Gerekli Evrak

Portekiz oturma izni başvurusu için gerekli belgelerin listesini aşağıda bulabilirsiniz.

1) Pasaport kopyası

2) Portekiz’deki yatırımınızın belgesi

3) Portekiz’den banka dekontu

4) Adli sicil kaydı

5) Yerleşim yeri belgesi

6) Avukata verilecek vekâletname

7) Evlenme kaydı

2023 Portekiz Kalıcı Oturma İzni Başvuru Şartları

Golden Visa sahibi olan kişiler beş yıl sonra Portekiz kalıcı oturma izni başvurusu yapabilir:

1.       Golden Visa kapsamında yapılan yatırımın satılmamış olması

2.       Golden Visa kapsamında iki yıl süresince minimum 14 gün Portekiz’de bulunmak

3.       Başvuran kişinin en az beş yıl süreyle oturum kartına sahip olması

4.       Başvuru yapacak kişinin hapis cezası almamış olması

5.       A2 seviyesinde temel Portekizce bilmek

Yukarıdaki şartları karşılayanlar Portekiz kalıcı oturum izni başvurusunda bulunabilir beş yıl süreyle geçerli olacak bir oturum izni kartına sahip olabilirler.

2023 Portekiz Oturma İzni Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Portekiz oturma izni aldıktan sonra Portekiz vatandaşlığına başvurabilir miyim?

Evet, Portekiz Golden Visa kartınızı aldıktan beş yıl sonra Portekiz vatandaşlığına başvurabilirsiniz.

Portekiz Golden Visa başvuruma ailemi de dâhil edebilir miyim?

Evet. Eşinizi, 18 yaşının altındaki çocuklarınızı ek bir yatırım yapmadan dâhil edebilirsiniz. Ayrıca, 25 yaşından küçük, size ekonomik olarak bağımlı olan ve eğitimleri devam eden çocuklarınızı da dâhil edebilirsiniz.

Portekiz Ev Alana Oturma İzni Veriyor mu?

Evet. Portekiz Golden Visa kapsamında minimum 280.000 Euro tutarında ev yatırımı yapan tüm TC vatandaşları ve tüm aile fertleri Portekiz oturma izni alabilir.

Portekiz Golden Visa ile elde edilecek Portekiz pasaportu size ve tüm aile fertlerinize Avrupa Birliği vatandaşlarıyla aynı hakları sunar; Portekiz pasaportuyla ister Almanya’da ister Hollanda’da ister İspanya’da dilediğiniz AB ülkesinde, dilediğiniz zaman yerleşip hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

EUPorto olarak, Portugal Golden Visa sürecinizde yanınızdayız.

Portekiz Golden Visa kapsamında Portekiz’de hedeflerinize en uygun evi bulma, yatırım seçenekleri ile detaylı değerlendirme yapma, alım işlemlerinizin yürütülmesi, Golden Visa başvurunuzun başarıyla tamamlanması konusunda EUPorto’nun uzmanlığından faydalanabilirsiniz.

EUPorto başvuru dosyanızın hazırlamasında, başvurunuzun tamamlanması ve takibi süresince tek muhatap olarak danışmanlık verir; süreç içerisinde gizlilik en çok önem verdiği konulardan birisidir. Başvurunuzun her adımı İstanbul’daki EUPorto yetkilileri tarafından özel olarak yürütülmektedir. Bir başka ifadeyle yatırımcılarının tüm başvuru süreci EUPorto yöneticileri tarafından gerçekleştirilir. Yatırımcıların başvuru dosyaları herhangi bir nedenden dolayı başka kurumlarla asla paylaşılmaz.

Portekiz vatandaşlığı için tüm operasyonel kapsamda A’dan Z’ye işlemleri koordine eder. Bilgi ve iletişim için: www.euporto.com adresini ziyaret edebilir, Instagram ve Facebook’ta euportocom hesabını takip edebilirsiniz.

www.euporto.com

www.instagram.com/euportocom

Tel: 0 212 302 90 40

18 Kas 2022 - 13:57 - Turizmgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.