Büyük Memeler Yük Olmasın, Küçültün Gitsin

Meme küçültme yöntemleri ve bu yöntemlere ait tüm detayları Quartz Klinik Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Leyla Arvas sizler için açıkladı. 

Genetik ve hormonal faktörler bazı kadınların memelerinde istenen gelişim ve dolgunlaşmanın sağlanmasına engel olurken, bazı kadınların memelerinde ise fazlaca gelişip olması gerekenden daha büyük meme dokusuna neden olmaktadırlar. Küçük memelere sahip olmak kadar büyük memelere sahip olmak da hem estetik açıdan hem de sağlık açısından sorun yaratabilmektedir. Büyük memelere sahip kadınlar da tıpkı küçük memelere sahip kadınlar gibi istediklerini rahatça giyemez ve özgürce hareket edemezler. Ağır memeleri taşımak ise bir süre sonra pişik, sırt ve bel ağrıları ile sütyen askısının yarattığı düzensiz omuzlara neden olmaktadır. Göğüsleri ideal boyutuna getiren memem estetiği uygulamalarından biri de meme küçültme operasyonlarıdır ve bu operasyonlar büyük memelerden dolayı hem fiziksel hem de psikoloji ve sağlık açısından sorun yaşayan kadınlara çözüm olmaktadır. Meme küçültme yöntemleri ve bu yöntemlere ait tüm detayları Quartz Klinik Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Leyla Arvas sizler için açıkladı. 

Meme küçültme ameliyatı nedir?

Hormonal ve genetik faktörler ile yüksek miktarda kilo alınması nedeniyle büyük göğüslere sahip olan ve bu yüzden hem görsel hem de sağlık açısından sorunlar yaşayan kadınlara çözüm olarak sunulan, fazla meme derisinin ve dokusunun çıkarılmasıyla memelerde hacimsel küçülmeyi hedefleyen operasyona meme küçültme ameliyatı denir. Bu ameliyat sayesinde kadınlar hem istedikleri fiziksel görünüme kavuşup psikolojik açıdan da özgüvenlerini yükseltmekte hem de sağlık açısından pişik, omuz ve bel ağrısı gibi şikayetlerinden kurtulmaktadırlar.

Meme küçültme ameliyatı kimler için uygundur?

Büyük memelerinden dolayı,

●        Omuz, boyun, sırt ve bel ağrısı yaşayan,

●        Sütyen askıları tüm gün ağır memeleri taşımaktan dolayı omuz üstlerinde kalıcı çöküklüklere sebep olan,

●        Özellikle yaz aylarında meme altlarında pişik ve yara problemiyle baş başa kalan,

●        Postür ve duruş bozuklukları yaşayan,

●        Kıyafet bulmakta zorlanan, özellikle ince kıyafet veya bikini ile kendisini mutsuz hissettiğinden dolayı sosyal yaşamdan kendisini geri çeken ve psikolojisi bozulan,

●        Her ne kadar normal kilosunda olsa da olduğundan daha kilolu ve iri görünen kadınlar için meme küçültme ameliyatının yapılması uygundur.

Meme küçültme ameliyatı sayesinde memelerde kaç beden küçülme sağlanır?

Tüm estetik operasyonlarında olduğu gibi meme küçültme ameliyatları da hasta özelinde kişiselleştirilmiş bir ameliyattır ve memelerde sağlanacak olan küçülme miktarı hastanın omuz genişliğinden memesindeki yağ oranına ve vücut yapısına göre değişkenlik göstermektedir. Alanında uzman estetik ve plastik cerrah ameliyat önce hastayı detaylı bir şekilde muayene eder. Bu muayene esnasında tüm faktörler göz önünde bulundurularak memeler istenen küçülmeyi sağlayacak olan işleme dair tüm detaylar ve memelerdeki nihai küçülme miktarı hasta ile paylaşılır. Genellikle eğer hasta ilerleyen zamanlar için hamilelik planlamıyorsa memelerde belirgin ölçüde küçültme yapılabilirken, hamilelik planlayan hastalarda emzirme dönemlerinde sorun yaşanmaması ve emzirme süreci sonunda olası meme küçülme miktarı da göz önünde bulundurularak meme dokusu belirli bir oranda korunmaktadır.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında iz kalır mı?

Meme küçültme ameliyatları için hastanın mevcut meme yapısına bağlı olarak birden fazla yöntem uygulanabilmektedir ve her bir yöntem için açılan kesi yeri farklı olmaktadır. Ameliyat esnasında çıkarılacak olan hastanın mevcut meme dokusu ve derisi ile yağ oranına bağlı olarak ters T, L ve I şeklinde kesi yöntemleri uygulanmaktadır. Yine aynı şekilde bu kesinin memenin hangi bölgesinden açıldığı da iz kalıp kalmayacağı konusunda önemli bir faktördür. Örneğin ameliyat esnasında fazla meme derisinin ve dokusunun çıkarılması için açılan kesi meme başından açılacak olursa, operasyon sonrasında belirgin bir kalmazken eğer çıkarılması gereken meme dokusu fazla ise ve kesi yeri meme altına doğru açılmak durumunda kalınırsa bu durumda ameliyat sonrasında iz kalma ihtimali vardır. Ancak kalan bu izin rengi, ameliyatın ardından iyileşmenin sürecinin tamamlanacağı 1-2 yıl içerisinde gittikçe soluklaşıp normal cilt rengine yaklaşırken, geriye kalan hafif iz hastayı asla büyük memelerin ettiği kadar rahatsız etmemektedir.

Meme dikleştirme operasyonu ile memelerde küçülme sağlanır mı?

Meme dikleştirme operasyonları sarkık ve deforme olmuş memelerin toparlanmasını ve sıkı bir görünüme kavuşmalarını amaçlamaktadır ve 2 farklı yöntemle yapılmaktadırlar. Bu yöntemlerden birinci küçük memelere sahip hastalarda meme bölgesine yerleştirilen protez sayesinde memelerdeki sarkma ve deformasyonlarda toparlanma sağlanırken, ikinci yöntemde ise meme bölgesinde bulunan fazla deri toparlanarak meme başının yukarıya taşınmasıyla memelerdeki sarkıklığın giderilmesi hedeflenmektedir. İlk yöntemde protez yerleştirildiği için meme boyutlarında küçülme sağlanmasının aksine hacim kazandırılması söz konusudur. İkinci yöntemde ise fazla meme derisi toparlandığından dolayı karşıdan bakıldığında ve sütyen ölçüsünde meme boyutları açısından küçülmenin sağlanması mümkün olabilmektedir. Ancak sağlanan bu küçülme miktarı, meme küçültme ameliyatlarının sonucuyla kıyas kabul etmeyecek derecededir. Meme küçültme ameliyatlarında fazla meme derisinin yanı sıra fazla meme dokusu da çıkarılırken, meme dikleştirme ameliyatlarında yalnızca fazla meme derisine müdahale edildiğinden dolayı ameliyat sonuçlarında memelerde sağlanan küçültme etkisi açısından bariz fark bulunmaktadır. Hastanın memesinde ileri derecede bir sarkma söz konusu ise meme küçültme ameliyatıyla kombine olacak şekilde sarkmayı giderecek müdahaleler de yapılabilmektedir. Ameliyat esnasında hangi işlemlerin uygulanacağına ameliyat öncesinde yapılan detaylı muayene esnasında estetik ve plastik cerrah karar vermektedir.

Liposuction uygulaması ile memelerde küçülme sağlanır mı?

Liposuction, vücutta yağ birikiminin olduğu bölgeye ince kanüller aracılığıyla girilip buradaki yağ dokusunun parçalanmasının ardından vücuttan uzaklaştırılmasına yönelik yapılan bir uygulamadır. Genellikle bölgesel yağ birikmelerinin olduğu hastalar için uygulanmaktadır. Meme, yapısı gereği hem yağ hem de süt dokusundan oluşmaktadır. Liposuction uygulaması sayesinde memelerde küçülmenin sağlanabilmesi için uygulamanın yapılacağı memede süt dokusunun mu yoksa yağ dokusunun mu fazla olduğuna dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Eğer işlemin yapılacağı memede yağ dokusu fazla ise liposuction yöntemiyle bu bölgede bulunan fazla yağ birikimi vücuttan uzaklaştırılarak memelerde bir miktar küçülmenin sağlanması söz konusuyken, eğer süt dokusu fazla ise liposuction uygulamasının memenin küçülmesinde herhangi bir etkisinin olması beklenemez. Ayrıca fazla olan yağ dokusunun meme bölgesinden çıkarılmasıyla sağlanan küçülme miktarı, meme küçültme ameliyatlarıyla sağlanan miktarla karşılaştırıldığında oldukça az ve hastayı tatmin etmeyecek oranda kalmaktadır. Yalnızca erkek hastalarda meme bölgesindeki yağlanmadan dolayı jinekomasti yani meme büyümesi mevcut ise, bu kişilerde liposuction uygulaması yüz güldürücü sonuçlar sağlamaktadır.

Meme küçültme fiyatları nedir?

Meme küçültme uygulamaları Quartz Klinik’te Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Leyla Arvas tarafından yapılmaktadır. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin haber ve internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Bunlara ek olarak meme küçültme fiyatları, yapılacak olan işleme, doktorun tecrübesine, kliniğin kalitesine ve hastanın mevcut meme yapısı ile beklentilerine göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle büyük memelere sahip olmaktan dolayı hem estetik açıdan hem de sağlık açısından sorun yaşayan ve küçük memelere sahip olarak özgürce giyinip hareket etmek isteyen hastalarımız Quartz Klinik 0212 241 46 24 numaralı hattımızdan bize ulaşarak randevu ve bilgi alabilirler.

Op. Dr. Leyla Arvas

Web Site: https://www.drleylaarvas.com

Facebook  :@drleylaarvas

Instagram :@drleylaarvas

YouTube: LeylaArvas

17 Kas 2022 - 10:15 - Sağlıkgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.