Hastanenin taşınması en çok asistanları etkiledi

Sami Ulus Kadın, Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi’nin kadrosunun büyük bir kısmının Etlik Şehir Hastanesi’ne geçmesiyle asistan hekimlerin iş yükü arttı, eğitim süreçleri aksadı.

Demet Aran
Demet Aran Tüm Haberleri

Ankara Tabip Odası (ATO) Sami Ulus Kadın, Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi’nde taşınma nedeniyle yaklaşık 2 aydır süren yaşanan sorunları açıkladı. ATO Başkanı Muharrem Baytemür, uzmanların yüzde 70’inden fazlasının Etlik Şehir Hastanesi’ne gittiğini, asistan hekim görevlendirmesi sonucu 150 asistanın Etlik Şehir Hastanesi’nde 16 asistanın ise Sami Ulus’ta kaldığını söyledi. Baytemür, görevlendirmelerin ne kadar süreceğinin belirsiz olduğunu, acil serviste mevzuata aykırı şekilde pratisyen hekimlerin uzmanlarla nöbet tuttuğunu, asistan olmadığını ifade etti.

 Eylül ayında Sami Ulus’un, Sağlık Bakanlığının genelgesi ile “A-2 dal hastanesine” dönüştürüldüğünü, sonrasında başka bir genelge ile “eğitim ve araştırma hastanesi” vasfının sürdürülmesine karar verildiğini anımsatan Baytemür, eğitim ve araştırma statüsünün kağıt üstünde kaldığını söyledi.

SERVİSLER KAPANDI

Baytemür’ün açıklamasına göre yan dallardaki uzman sayısının ciddi oranda azaldığı hastanede biyokimya bölümündeki 2 uzmandan birisi, çocuk cerrahisi alanında 12 uzmandan 6’sı, çocuk kalp damar cerrahisi bölümünde 5 uzmandan 4’ü, çocuk kardiyolojisi alanında 6 uzmandan 4’ü yan dal asistanlarının tamamı, çocuk metabolizma ve hastalıkları alanında 2 uzmandan 1’i, çocuk nefrolojisi alanında 5 uzmandan 3’ü, çocuk nörolojisi alanında 7 uzmandan 6’sı yan dal asistanlarının tamamı, çocuk enfeksiyon hastalıkları alanında 4 uzmandan 2’si, çocuk gastroenteroloji alanında 3 uzmandan 1’i, çocuk radyoloji alanında 6 uzmanın tamamı, radyoloji alanında 6 uzmandan 5’i, çocuk romatoloji alanında uzmanların ve yan dal asistanların tamamı, yenidoğan alanında 10 uzmandan 8’i gitti. Bu gelişmelerin sonucunda hastanede 3 pediatri servisi, enfeksiyon hastalıkları servisi, Beştepe’deki acil servis, yoğun bakım ve yenidoğan yoğun bakım servisi, çocuk onkoloji servisi, çocuk hematoloji polikliniği, çocuk romatoloji polikliniği, anjiyografi ünitesi, sosyal pediatri polikliniği, çocuk cerrahisi servisi ve çocuk kardiyovasküler kliniği kapatıldı. Kadın doğum kliniği Keçiören Eğitim Araştırma Hastanesi’ne taşınırken nefroloji ve endokrin servisleri birleştirildi. Radyoloji bölümünde bilgisayarlı tomografi ve MRG seçimleri sürse de haftada bir gün Etlik Şehir Hastanesi’nden gelen bir uzman hekimin çekimleri raporlaması bekleniyor. Ancak anestezi ile çekim yapılamıyor.

Sami Ulus Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinin eğitim kadrosuyla birlikte Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne taşındığını söyleyen Baytemür, taşınma sürecinde 2 ay boyunca randevu ile hasta bakılamadığını, elektif ameliyatların yapılamadığını, ek binadaki pediatrik acil servisin kapatıldığını, olası acil çocuk hastalar için pratisyen hekimlerin görevlendirildiğini, bu süreçte eğitim kliniklerinin hasta göremediğini ve asistan eğitimlerinin aksadığını anlattı.

HASTANELERİN İÇİ BOŞALTILIYOR

Son olarak Sami Ulus’un Beştepe’deki ek binasının devlet hastanesine dönüştürüldüğünü belirten Baytemür, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 21 Eylül tarihli “Hiçbir hastanemiz kapanmayacak, yepyeni bir hastanemiz daha oldu” paylaşımının gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Baytemür, “Sami Ulus da diğer hastaneler gibi seçime kadar kapanmadan ama yavaş yavaş içi boşaltılarak fiili olarak kapanmaya başlamıştır. Bu belirsizlik ve bölünmüşlük durumu asistan hekimlerimiz başta olmak üzere eğitim görevlisi ve uzman hekimlerimizi ciddi düzeyde kaygılandırmakta, eğitimin aksamasına yol açmakta, vatandaşların hizmete erişimini zorlaştırmaktadır. Bir an önce netleşme sağlanmalı, eğitim ve araştırma hastanesi vasfının korunmasına yönelik gerekli adımlar atılmalıdır” dedi.

Baytemür’ün ardından söz alan Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Mine Coşkun da taşınma sürecinden en çok asistan hekimlerin etkilendiğini anlattı. Coşkun, asistanların iş yükünün çok arttığını, Sami Ulus’ta eğitim görevlisi kalmadığı için bu hastanenin eğitim vasfının sona erdiğini, asistanlar eğitim süreçlerinin çok zarar gördüğünü, taşınmadan sonra Etlik Şehir Hastanesi’nde derslerin başladığını ancak Sami Ulus’ta kalan asistanların bu derslere online olarak katıldığını, tez aşamasında olan asistanların tez hocalarının Etlik Şehir Hastanesi’ne gittiğini ifade etti. Coşkun, “Sonuç olarak asistanlar artan iş yükü altında ve eğitim süreçlerinde zarar görerek çalışıyorlar. Süreç onları eğitim almaktan çok sağlık hizmeti vermeye zorluyor. Asistanların büyük çoğunluğu tıpta uzmanlık çalışmaya başladılar. İtiraz ediyorlar yardım istiyorlar ve bu şekilde belirsizliğin sonlanması ve eğitim süreçlerine devam etmek için talepleri var” dedi.

 

10 Kas 2022 - 16:44 - Çalışma Yaşamı

Muhabir  Demet Arangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.