Perakendeci fiyat artışı bekliyor

Önümüzdeki üç ayda satış fiyatında artış bekleyen perakendecilerin oranı yüzde 94,5’e yükseldi. Perakende sektöründe satış beklentisi artmasına rağmen istihdam beklentisi ise azaldı.

 Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), 2022’nin ekim ayına dair perakende sektörüne dair güven endeksini açıkladı. Buna göre TEPAV Perakende Güven Endeksi (TEPE) ekim ayında 6,8 puana yükseldi. TEPE anketine katılan perakendecilerden geçtiğimiz üç ayda işlerin durumunun iyileştiğini belirtenlerin oranı Ekim 2022’de yüzde 39,6’ya yükselirken, önümüzdeki üç ayda işlerinde iyileşme bekleyenlerin oranı yüzde 11,2 seviyesinde kaldı. Önümüzdeki üç ayda satış fiyatında artış bekleyen perakendecilerin oranı ise yüzde 94,5’e yükseldi. Satış beklentisi artmasına rağmen istihdam beklentisi ise azaldı.

“Birden fazla türde ürün satan bakkal, market ve büyük mağazalar” sektörü Ekim ayında perakende güveni en fazla artan sektör oldu. Bölgeler bazında incelendiğinde ise ekim ayı perakende güveninde en fazla artış Malatya ve Van alt bölgelerini içeren Ortadoğu Anadolu Bölgesi’nde görüldü.

PERAKENDE GÜVENİ ARTTI

Perakende güveni geçen yıla ve geçen aya göre arttı. TEPE değeri, 6,8 puan değerini alarak geçen yılın aynı dönemine göre 15,9 puan, geçen aya göre 11,9 puan arttı. TEPE, Ocak 2016’dan beri ilk kez iyimser görünümün hakim olduğunu gösteren pozitif değer aldı. TEPE değerinin yıllık değişiminde geçtiğimiz üç ayda işlerin durumu göstergesindeki 37,4 puanlık iyileşme ve önümüzdeki üç ayda satış beklentisi göstergesindeki 26,8 puanlık iyileşme etkili oldu. Mevcut stok düzeyinin normalin üzerinde olduğu yönündeki 16,6 puanlık değişim ise endekse olumsuz yansıdı.

Perakende güvenine alt sektörler itibarıyla bakıldığında, ekim ayında geçen yılın aynı dönemine göre “birden fazla türde ürün satan bakkal, market ve büyük mağazalar”, “yiyecek, içecek ve tütün ürünleri”, “tekstil, hazır giyim ve ayakkabı” ve “elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar” sektörlerindeki değişim ortalamanın üzerinde gerçekleşirken, “akaryakıt istasyonu, eczane, parfümeri, nalbur, züccaciye, kırtasiye, vb.”, “mobilya, aydınlatma ekipmanı ve ev içi kullanım ürünleri” ve “motorlu taşıtlar” sektörleri ise ortalamanın altında değer aldı.

Perakende güvenine bölgeler itibarıyla bakıldığında, ekim ayında geçen yılın aynı dönemine göre Ortadoğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Batı Marmara, Doğu Karadeniz, Akdeniz ve Kuzeydoğu Anadolu bölgelerindeki değişim ortalamanın üzerinde gerçekleşirken, İstanbul, Doğu Marmara, Ege, Batı Karadeniz, Orta Anadolu ve Batı Anadolu bölgelerinde ise ortalamanın altında gerçekleşti.

SATIŞ BEKLENTİSİ ARTTI, İSTİHDAM BEKLENTİSİ AZALDI

Perakendecilerin geleceğe yönelik satış beklentisi geçen aya ve geçen yıla kıyasla arttı. Önümüzdeki üç aya ilişkin satış beklentilerinin denge değeri Ekim 2022’de 6,7 puan oldu. Buna göre önümüzdeki üç aya ilişkin satış beklentileri, bir önceki aya göre 4,8, bir önceki yılın aynı ayına göre 26,8 puan artış gösterdi. İstihdam edilen personel sayısına dair üç aylık beklenti ise negatif yönlü oldu. Ekim ayında istihdama dair endeks 20,5 puanlık düşüşle -25,2 puana geriledi.

DEĞİŞİKLİK BEKLEMEYENLER ÇOĞUNLUKTA

Ekim 2022’de TEPE anketi katılımcılarının yüzde 11,2’si önümüzdeki üç ayda işlerinde iyileşme beklerken, yüzde 7,9’u işlerinde kötüleşme beklediğini belirtti. İşlerinde bir değişiklik beklemeyenlerin oranı ise yüzde 81 oldu. İyileşme beklentileri çoğunlukla mevsimsel geçiş ve artan talep durumu ile gerekçelendirildi.

İŞLERDE DÜŞÜŞ VAR

İşlerin durumuna ilişkin değerlendirmeler ise kötüleşti. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla işlerin durumuna yönelik değerlendirmeler, Ekim 2022’de -51,2 puan değerini alarak Eylül 2022’ye göre 8,7 puan, Ekim 2021’e göre 38,6 puan azaldı. Ekim 2022’de TEPE anketi katılımcılarının yüzde 9,1’i geçen yılın aynı dönemine göre işlerinde artış olduğunu belirtirken, işlerinde düşüş olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 61,1 olarak belirlendi. Geçen yıla göre işlerinde bir değişiklik olmadığını belirtenlerin oranı ise yüzde 29,8 oldu.

08 Kas 2022 - 16:49 - Ekonomigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.