"Enflasyon tek haneye düşene kadar mücadelemiz devam edecek"

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, enflasyonla mücadelenin tek haneli rakamlara düşene kadar devam edeceğini söyledi. Bakan Nebati, krediye erişimde yaşanan sorunun geçici olduğunu kaydetti.

Anadolu Ajansı'nın Global İletişim Ortağı olduğu MÜSİAD EXPO 2022 Ticaret Fuarı, TÜYAP İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi'nde kapılarını açtı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, fuarın açılışında yaptığı konuşmada, MÜSİAD Expo Fuarı çatısı altında bir araya gelmiş olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade ederek, her geçen yıl büyüyen fuar organizasyonu vesilesiyle tüm gayretlerini Türkiye'nin menfaatleri doğrultusunda gösteren MÜSİAD'ı ve Başkanı Mahmut Asmalı nezdinde tüm üyeleri tebrik etti.

Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında atılan adımlarla güçlü, dengeli ve istikrarlı büyüme trendinin tüm küresel çalkantılara rağmen 2022 yılının ilk yarısında da devam ederek yüzde 7,5 büyüme sağlandığını ifade eden Nebati, "8 çeyrektir pozitif büyüme kaydeden ekonomimizde makine ve teçhizat yatırımları da 11 çeyrekten bu yana kesintisiz artmaya devam ediyor. Bu durum, büyümemizin sağlıklı bir temel üzerine inşa edildiğini açıkça ortaya koymaktadır." dedi.

"Turizm sektöründeki güçlü görünümün de sürüyor"

Nureddin Nebati, Türkiye'nin son 22 ayda aylık ihracat rekorları kırdığını ifade ederken, Rusya-Ukrayna savaşının olumsuz etkilerine rağmen turizm sektöründeki güçlü görünümün de sürdüğünü ve 2021 yılındaki 35 milyar dolarlık turizm geliri hedefinin 50 milyon ziyaretçiyle 44 milyar dolara yükseldiğini bildirdi.

 "Enflasyonla mücadelemizi tek haneli rakamlara düşürene kadar sürdüreceğiz"

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, enflasyon konusuna da değindi.

Olumsuz küresel gelişmelere ek olarak, özellikle geçen yıl döviz kurunda yaşanan gelişmelerin ve enflasyon beklentilerinin kötüleşmesinin, Türkiye'de enflasyonun yüksek seviyelere çıkmasında etkili olduğunu vurgulayan Nebati, şöyle devam etti:

"Yüksek enflasyonun sebep olduğu sorunların tümünün farkındayız. Enflasyonla mücadelemizi tek haneli rakamlara düşürene kadar sürdürmeye devam edeceğiz, bunda kesin kararlıyız. İlgili tüm kurumlarla yoğun koordinasyonumuzu sürdürüyor, enflasyonda kalıcı düşüşü sağlamak için adımlar atmaya devam ediyoruz. Bu çerçevede, finansal istikrarı güçlendirmeye yönelik attığımız adımlar başta olmak üzere aldığımız kapsayıcı tedbirler sayesinde küresel fiyatlarda yaşanacak normalleşme ve beklentilerdeki iyileşmenin de olumlu katkısıyla ülkemizi enflasyon belasından kalıcı olarak kurtaracağız."

"Türkiye'ye ilgi artıyor"

Nureddin Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli'nin, ilerleyen dönemde Türkiye'ye olan mevcut ilginin daha da artacağını katıldığını tüm yurt dışı toplantılarda çok net gözlemlediğini ifade ederek, şöyle devam etti:

"İlkbahar toplantılarında Washington'da Dünya Bankası, IMF, OECD ülkelerinin tüm temsilcileriyle yapılan toplantıda sorguluyorlardı. Bali'deki G20 toplantılarında 'neler oluyor' diye bakıyorlardı. Çok şükür, sonbahar toplantılarında Dünya Bankası, IMF, OECD ülkeleri, banka guvernörleri ve bakanlarla yaptığımız toplantıda Türkiye Ekonomi Modeli artık dünyanın ilgi alanına girmiş durumda. En son Riyad'da gerçekleşen ve 7 bine yakın katılımcının bulunduğu ortamda Türkiye Ekonomi Modeli'ne olan ilginin, Türkiye ekonomisine olan ilginin ve Türkiye'yle tüm dünyadaki tedarikçilerin ve iş dünyasının ortaya koymuş olduğu bağlantı; Türkiye'nin hangi noktaya nasıl geldiğini göstermesi açısından umut verici, ümit verici ve en önemlisi de gittiğimiz yolun doğru olduğunu göstermesi açısından en önemli göstergelerden birisidir."

"Bankacılık sektörünün toplam kredi hacmi 6,9 trilyon liraya ulaştı"

İş dünyasının finansmana erişimini desteklemek, yatırım ve ihracat olanaklarını geliştirmek amacıyla son dönemde selektif kredi politikalarıyla Hazine Destekli KGF paketlerini uygulamaya aldıklarını anımsatan Nebati, "Öte yandan, reel sektörümüzün finansman ihtiyacını karşılayan bankacılık sektörümüzün toplam kredi hacmi yılbaşına göre yüzde 41 artarak 6,9 trilyon liraya ulaşmıştır. Selektif kredi politikamızın bir sonucu olarak bugün ticari kredilerdeki artış oranının tüketici kredilerine göre daha yüksek seviyelerde olması da sevindiricidir." diye konuştu.

Nebati, MÜSİAD Başkanı Asmalı'nın açılış konuşmasında kredi konusundaki sorunları dile getirmesi üzerine de şunları kaydetti:

"Elbette MÜSİAD, kurulduğu günden beri ne söylüyorsa doğru söylüyor. Kredilerdeki söylemlerinizi haklı ve doğru kabul ediyoruz. Dolayısıyla da gerek kredilerdeki ulaşım gerek kredilerdeki sürenin kısa olması bunlar gelip geçici... Yeni bir model, yeni bir iş anlayış ve selektif kredi politikamız önümüzdeki süreci çok daha kolay bir şekilde geçireceğimiz yol haritasını ortaya koyuyor. Talepleriniz, beklentileriniz haklı ve bu yönde de biz gerek Bankalar Birliği'yle yaptığımız toplantılarda gerek finansal kuruluşlarla yaptığımız toplantılar ve iş birliğiyle bu alandaki sıkıntıların giderilmesi noktasında gerekli düzenlemeleri hızlı bir şekilde yaparak bizi taşıyan, yolumuzu çizen reel piyasanın önceliklerinin Türkiye önceliği olduğu noktasında hemfikir olduğumuzu da beyan etmek istiyorum."

 "Türkiye, oyun sektöründe Avrupa'da en çok yatırım alan ülke oldu"

Nureddin Nebati, Türkiye'nin start-uplar için bölgesel bir çekim merkezi olma yolunda hızla ilerlemesine yardımcı olduklarını ve 2022'nin ilk yarısında Türk oyun girişimlerine 333 milyon dolar yatırım yapılmasını da memnuniyetle karşıladıklarını ifade ederek, "Böylece Türkiye, oyun sektöründe İngiltere, Hollanda ve Almanya gibi ülkeleri geride bırakarak Avrupa'da en çok yatırım alan ülke konumuna gelmiştir. Bu gelişmeler girişimcilik ekosistemimizin daha fazla genişleyeceğine, Türkiye'den dünyaya çözüm üreten yeni unicorn'ların ve başarı hikayelerinin çıkacağına ilişkin inancımızı artırıyor. Genç girişimcilerimizi vergisel bakımdan da destekliyor, belirli bir süre boyunca gelir vergisinden ve SGK prim ödemesinden muaf tutuyoruz." diye konuştu.

 "Hem Togg hem de TROY'u kullanmaya yüksek bir teveccüh gösterileceğini umuyorum"

Son 20 yılda iş dünyasının ve milletin desteğini arkasına alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğindeki AK Parti iktidarı süresince Türkiye'ye ve millete kazandırılan eser ve hizmetlerin ortada olduğunu belirten Nebati, şunları kaydetti:

"Bugün küresel türbülanslara rağmen birçok gelişmiş ülkeye kıyasla çok daha sağlam adımlarla, hatta güçlenerek ilerlemeyi başarmamız da yine aynı iradenin sonucudur. Kimilerinin hayalperestlik olarak gördüğü, milletimizin asırlık özlemi, yerli otomobilimiz Togg'u üretmeyi başaran irade de gücünü milletinden alan Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğindeki iktidarımızın ve milletimizin özbeöz kendi iradesidir.

 "Bizler 'durmak yok, yola devam' anlayışıyla ilerliyoruz"

Aynı kesimin daha önce köprülere de karşı çıktığını anımsatan Nebati, sözlerini şöyle tamamladı:

"Üçüncü köprüye ‘istemeyiz, olmaz...' Karamsar ya bunlar... Dürtüleri nereden geliyor? Şeytani... Biz iyimserler topluluğuyuz. İyi bakarız, iyi düşünürüz, iyi görürüz. Çünkü Rahmani bakıyoruz. Üçüncü köprüye, 'olmaz.' Yeni havalimanı 'o da olmaz.' 'Ulaşım merkezi aksı değişiyor. Artık buraya doğru geliyor. Tedbir almamız lazım' diyorsunuz. 'Olmaz.' Bu olmazcılar yıllarca Türkiye'de bir vizyon belgesinin üretilmesine de engel olmuşlardır.

Marmaray'a da karşıydılar. Ülkenin yararına ne proje varsa lütfen arşivlere baksınlar, tamamına karşılar. Şimdi gene aynı şeyi yapıyorlar. Temel atıldığında 'fabrika nerede' dediler. Fabrika ortaya çıkmaya başladı. ‘Üretim bandı nerede’ dediler. Üretim bandını görmeye başladılar. ‘Seri üretim nerede' dediler. 'Seri üretime başlıyoruz' denildiğinde 'araç nerede' dediler. 'Araç burada' dediğinizde 'bunun yerlilik oranı ne kadar' dediler. Ya önce sen yerli ol, yerli olmayı öğren. Sen aracın içerisindeki yerliliği görürsün. 'Yeri otomobil yapamazsınız' diyenlere sesleniyorum; yerli otomobilimiz olacak, uçağımız da trenimiz de, füzemiz de, bombamız da, her şey yerli olacak. Çünkü burası yerli. Bundan sonra güzellikleri paylaşacağımız dönem geliyor. Bizler 'durmak yok, yola devam' anlayışıyla ilerliyoruz. Bu sebeple karşılaştığımız hiçbir sorun bizi asla tedirgin etmiyor, asla yolumuzdan alıkoymuyor."

02 Kas 2022 - 15:33 - Ekonomigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.