Sanatı ve sanatçıyı tanıtmak için yola çıktılar

Kültür ve sanat alanında iletişim hizmetleri vermek için Kurulan Transart’ın kurucusu Ayşegül Atmaca, sanatsevere ulaşmayan sanat eserinin amacını tam olarak gerçekleştiremediğini söyledi.

Demet Aran
Demet Aran Tüm Haberleri

Kültür ve sanat alanında iletişim hizmetleri vermek için Kurulan Transart’ın kurucusu Ayşegül Atmaca, ajansın yaklaşımını anlattı ve birlikte çalıştıkları sanatçılar Bülent Aytaç ve Aysun Ay’ı tanıttı. Sanatın kendisinin bir iletişim aracı olduğunu, sanatçının ticari kaygı gütmenden, içinden geldiği için ürettiğini, bu üretilen sanatın da toplumla ve sanatseverlerle buluşturulmadığında bir yanının eksik kaldığını söyleyen Atmaca, sanatsevere ulaşmayan sanat eserinin amacını tam olarak gerçekleştiremediğini belirtti. Atmaca, “Sanatçılarımızı, sanatçılarımızın ürettiklerini ne kadar çok tanıtabilirsek toplum o derece ilerleyecek” dedi.

İşi gereği uzun süre Japonya ve İngiltere’de yaşadığını ifade eden Atmaca, bu toplumlarda sanata bakış açısının Türkiye’dekinden çok farklı olduğunu, Japonya’nın adeta tasarım cenneti olduğunu, sanatla ilerleyen toplumların çok farklı bakış açılarıyla olaylara bakabildiğini söyledi. Bu nedenle sanatın iletilmesine özel önem verdiğini anlatan Atmaca, “Günümüzde popüler olmuş, sanatsal altyapısı çok güçlü olmayan, daha çok icracı konumundaki sanatçıların gündemde olduğunu maalesef gözlemiyorum. Aslında toplumumuzun sanata çok fazla ihtiyacı var. Mesela bir kişi öyle oluyor ki gördüğü bir şeyle dünyası değişiyor ya da sanatçıdan aldığı bir fikirle dünyası değişebiliyor. Sanatçılar bizlerden çok farklı düşünebilen, çok geniş düşünebilen, değerlendirebilen insanlar. O yüzden ürettikleri eserlerden alabildiğimiz bir şey belki bizim hayatımızı değiştirecek” ifadelerini kullandı.

Batılı ülkelerde sanatın tanıtılması konusundaki çeşitliliğe dikkat çeken Atmaca, bu ülkelerde tanıtımı sadece galerilerin yapmadığını, bu alanda uzmanlaşan ajansların da olduğunu ancak Türkiye’de bu sürecin daha çok galeriler eliyle yürüdüğünü anlattı. Atmaca, galerilerin büyük bir kısmının daha ticari bir yaklaşıma sahip olduğunu, sanatçıların yeterince tanıtılmadığını, PR ajanslarının bu alana daha magazinsel yaklaştığını ifade etti. Kendi amaçlarını yurtdışındaki sanatı Türkiye’ye, Türkiye’deki sanatı da yurtdışına tanıtmak olarak tarifleyen Atmaca ajansın adının da bu amaçtan yola çıkılarak seçildiğini söyledi.

12 Kasım’da Bülent Aytaç ile Emin Antik Sanat Galerisi’nde “İmge Günlüğü” adlı bir sergi düzenleyeceklerini ifade eden Atmaca, sözü Aytaç’a bıraktı.

Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde tamamlayan Aytaç, 2017’ye kadar sergi açma fikrinin olmadığını, 2017’de bir galerinin kendisini keşfettiğini ve sonrasında kişisel sergilerini açtığını anlattı. Resim yaparken “Şöyle bir şey şu duvarda çok güzel durur” diyerek hareket etmediğini söyleyen Aytaç, “Sanatı kişisel bir yolculuk olarak görüyorum. Benim kendi kendimle hesaplaşmam olarak görüyorum” dedi. Kendisini en çok yaptığı eserlerin anlatabileceğini düşünen Aytaç, tüm sanatseverleri 12 Kasım’da Emin Antik Sanat Galerisi’nde açılacak sergisine davet etti.

Aytaç’ın ardından çalışmalarını anlatan Aysun Ay, bir plan dahilinde hareket etmediğini ifade etti ve sanatını “Ben yapmıyorum resmi, o beni yapıyor” sözleriyle tarifledi. Ay, “Bir ağaca bakıp ağacın resmini yapmıyorum. Tam olarak trans hali. Bir şey yapmak için başlamıyorum. Bir tane daire çiziyorum mesela oradan başlıyor renkler, şekiller. Bittiğinde ben de çok şaşırıyorum. Genelde de etrafımdaki insanlar ‘A beni çizdin’ diyorlar. Sonra fark ediyorum gerçekten onu çizmişim” dedi.

Koleksiyonunu hazırlamaya pandemiden 1 yıl önce başladığını söyleyen Ay, öncesinde grafik tasarımla uğraştığını, bir anda resim yapmaya başladığını ve 4 yıl boyunca eve kapanıp resim çizdiğini ifade etti.

‘İletişime açık bir toplum haline gelebiliriz’

Transart ile birlikte çalışan Bülent Aytaç, 12 Kasım’da Emin Sanat Galerisi’nde 2022 yılında yaptığı çalışmalarını sergileyecek. Sergisine dair konuştuğumuz Bülent Aytaç, “Sadece 2022’de yaptığım eserlerimi görecek izleyiciler. Serginin ismi İmge Günlüğü. 2022 boyunca yaşadıklarım, izlediklerim, sevdiğim sanatçılar, başımdan geçen olaylar, bunlardan derlediğim ve tuvale aktardığım işler var. Sanatın çok samimi, içten, kişisel bir şey olduğunu düşünüyorum. İzleyiciler tüm bunları bu sergide görecekler” dedi. Çalışmalarında toplumsal konuları yer verip vermediğini sorduğumuz Aytaç, “Sanatın başlı başına konu olarak toplumsal konuları ele alması gerektiğini düşünmüyorum. Sanat böyle bir şey değil. Ama sanatın iyileştirici, toplumsal ilişkileri daha sağlıklı hale getirici bir gücü var. Son derece kişisel ve duygusal, samimi, iletişime açık bir toplum haline gelebiliriz sanatla iletişime geçerek. Bu bakımdan önemli bir rolü olduğunu düşünüyorum. Ülkenin demokratikleşmesi, ruhsal açıdan, sosyokültürel anlamda daha sağlıklı hale gelebileceğini düşünüyorum sanat yoluyla” ifadelerini kullandı.

Sergisinin yer alacağı Emin Antik Sanat Galerisi’nin bulunduğu Kale bölgesinin son zamanlarda bir kültür merkezi konumunu aldığına dikkat çeken Aytaç, sergiye gelenlerin Kale’nin dokusunu görme fırsatı da yakalayacağını anlattı. Aytaç, “Herkesi bu bölgeye sahip çıkmaya, bu bölgeye daha çok zaman ayırmaya davet ediyorum. Herkesin bu dokunun farkına varmasını diliyorum” dedi. Sergisinin 12 Kasım-8 Aralık tarihlerinde gezilebileceğini söyleyen Aytaç, sergi süresince panellerin de yapılacağını ve aynı tarihlerde Emin Antik Sanat Galerisi’nde Hakan Daloğlu’nun “Faust” isimli sergisinin de gezilebileceğini sözlerine ekledi.

18 Eki 2022 - 17:07 Ankara- Kültür-Sanat

Muhabir  Demet Arangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.