Muhabirimiz Demet Aran’a ödül

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, 2022 Koruma Alanında Emre Madran Basın Ödülleri’nin sahiplerini açıkladı. Gazetemiz muhabiri Demet Aran da ödüle layık görüldü.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, 2022 Koruma Alanında Emre Madran Basın Ödülleri’nin sahiplerini açıkladı. Gazetemiz muhabiri Demet Aran da ödüle layık görüldü. Mimarlar Odası Ankara Şubesi Tezcan Karakuş Candan, ödüllerin sahiplerini Gezi davasında verilen tutuklama kararına karşı başlatılan Adalet Nöbeti’nde açıkladı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından, doğal ve kültürel değerlerin korunmasında büyük katkılar sunmuş olan mimar Emre Madran’ın anısına bu yıl yedincisi verilen "Koruma Alanında Emre Madran Basın Ödülleri” açıklandı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, konuya ilişkin olarak Adalet Nöbeti’nin 154.gününde online olarak basın açıklaması yaptı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi basın açıklamasında 2022 yılında Koruma Alanında Emre Madran Basın Ödülleri’ne layık görülen kişi ve kurumları kamuoyuna duyurdu.

Açıklamaya Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkan Yardımcısı Ali Atakan, Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen, Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Muteber Osmanpaşaoğlu katıldı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şunları söyledi:

“Bugün Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin çok özel bir günü, 9 yıl önce kaybettiğimiz Emre Madran hocamız adına Koruma Alanında Basın ödülleri veriyoruz. Her yıl 26 Eylül tarihinde Emre Madran anısına "Emre Madran İzinde 'Edep Ya Hu' Buluşmaları" gerçekleştiriyoruz. Bugün de aslında bir etkinlik gerçekleştirecektik. Ancak koruma alanında koruma bilimini oluşturan ODTÜ’de restorasyon kürsüsünü kuran ulusal ve uluslararası ortamlarda doğal ve tarihi sitlerin korunmasında önemli işlere imza atan, çok değer verdiğimiz hocamız Cevat Erder’i kaybettik. Dolayısıyla Emre Madran anısına yaptığımız Edep Ya Hu buluşmalarını 1 Ekim saat 12:30’a ertelemek durumunda kaldık. İki önemli insanı 9 yıl arayla neredeyse aynı anda kaybettik. Bugün Emre Madran Koruma alanında basın ödüllerini 26 Nisan’da hukuksuz şekilde tutuklanan ve 18 yıl ceza alan ve 3 kez beraat eden arkadaşlarımız için başlattığımız Adalet Nöbeti’nde açıklamayı uygun gördük. Bugün Mimarlar Odası aynı zamanda Adalet Nöbetçisi. Adalet Nöbetimizin 154. gününde size bir kez daha merhaba diyoruz ve 2022 Emre Madran Basın Ödüllerini sizlerle paylaşacağız”

Candan, sözlerine söyle devam etti:

“Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak, 26 Eylül 2013 tarihinde kaybettiğimiz ve koruma alanında önemli mücadele veren Emre Madran anısına 2015 yılından itibaren basın ödülleri veriyoruz. 2022 yılında şubemizin doğal ve kültürel tarihi varlıklarımızın korunması, kent, meslek haklarının savunulması mücadelesinde toplumcu mimarlık gayretiyle yapmış olduğu çalışmaları kamuoyuyla buluşturan basın emekçileri 2022 Yılı Emre Madran Basın Ödüllerine layık görülmüştür. Mimarlar Odası Ankara Şubesiyle dayanışma gösteren, halka gerçekleri söylemekten gazetecilikten vazgeçmeyen gazetecilere ödüllerini 3 Ekim’de Dünya Mimarlık Günü’nde saat 18:30’da Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’nde yapacağımız törenle takdim edeceğiz. O gün basın emekçileriyle dayanışma içinde Dünya Mimarlık Günü’nü karşılayacağız.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin ve haber yapanların hedef gösterildiği bu süreçte halka gerçekleri söyleyen gazetecileri bir kez daha tebrik ediyoruz

Candan, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin 2021 yılında verdiği ödül nedeniyle yargılandığını da hatırlatarak şöyle konuştu:

“Bir gazeteciye çevre haberi yaptığı ve özellikle bizim yaptığımız açıklamalara yer verdiği için verdiğimiz ödülden kaynaklı yönetim kurulumuzun tamamı terör propagandası yapmaktan yargılanıyor. Dolayısıyla 2022 yılında Emre Madran Koruma Alanında vereceğimiz basın ödüllerini bir istihbarat örgütü olmadığımız için yine gazetecilere verdik ve GBT’lerine bakmadık. Onların bizimle dayanışma içinde olduğunu ve bizim haberlerimizi yaptıklarını biliyoruz. Bizim içinde önemli olanın bu olduğunu inanıyoruz. Dezenformasyon yasasının tartışıldığı, gazetecilerin üzerinde yoğun baskının olduğu, kent, çevre ve mimarlık mücadelesi yürüten Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin ve haber yapanların hedef gösterildiği bir süreçte halka gerçekleri söyleyen tüm gazetecileri bir kez daha tebrik ediyoruz.

Candan, daha sonra kent ve koruma alanında yayın ve yazıları ile 2022 yılı Koruma Alanında Emre Madran Basın Ödülleri'ne değer görülen gazete, televizyon, ajans, radyo ve internet haberciliğindeki kişi ve kurumları açıkladı.

Televizyon haberciliği dalında Artı TV’den Kemal Avcı, Flash TV’den Fatih Ertürk, Fox TV’den Engin Yılmaz, İlker Karagöz, Halk TV’den Özlem Akarsu Çelik, İsmail Küçükkaya, İrfan Değirmenci, İnan Demirel, KRT TV’den Barış Can, Osman Güdü, TELE 1’den Serdar Akyön, ajans haberciliği dalında ANKA’dan Göksel Bozkurt, Pir Haber Ajansı’ndan Veli Haydar Güleç, yazılı basın dalında Agos’tan İşhan Erdinç, BirGün’den Nurcan Gökdemir, Fikri Sağlar, Yakup Kepenek, Cumhuriyet’ten Erdem Sevgi, Murat Sayın, Erdal Atabek, Evrensel’den Birkan Bulut, Gazete Pencere’den Yavuz Oğhan, Sözcü’den Saygı Öztürk, Erdoğan Süzer, Yavuz Alatan, Yekta Güngör Özden, Yeniçağ’dan Orhan Uğuroğlu, uluslararası basın dalında KKTC Özgür Gazete’den Pınar Barut, internet haberciliği dalında Gazete Duvar’dan Nergiz Demirkaya, Gerçek Gündem’den Hilmi Hacaloğlu, İleri Haber’den Batuhan Batan, Kısadalga.net’ten Kemal Göktaş, Medyaport.net’ten Sibel Hürtaş, Sultan Özer, Sol Haber Portalı’ndan Ali Ufuk Arıkan, T24’ten Gökçer Tahincioğlu, Yapi.com.tr’den Uğur Doğan, internet televizyonu haberciliği dalında Karantina TV’den Recai Aksu, Medyascope TV’den Hıdır Göktaş, Nokta TV’den Barış Hacısalihoğlu, radyo dalında Radyo Sputnik’ten Atilla Güner, yerel basın dalında Anayurt’tan Demet Aran, Başkent’ten Mahzun Doğan ve Zafer’den Umut Karakülah ödüle layık görüldü.

2022 Emre Madran Koruma Alanında Dayanışma Ödülü’ne de Mimarlar Odası Ankara Şubesi ile dayanışma gösteren ve gazetecilikten vazgeçmedikleri için hedef gösterilen, yargılanan ve bedel ödemek zorunda kalan gazeteciler layık görüldü. Dayanışma ödülü; Alican Uludağ, Ayşenur Arslan, Bahadır Özgür, Can Güleryüzlü, Deniz Zeyrek, Devrim Hacısalihoğlu, Faruk Bildirici, Hale Gönültaş, İsmail Arı, Kelime Ata, Merdan Yanardağ, Nihal Kemaloğlu, Ünsal Ünlü, Pınar Türenç, Sedat Bozkurt, Yeşim Gündoğdu Karacaoğlu, Yıldız Yazıcıoğlu ve Zeynep Gürcanlı’ya verilecek.

Basın açıklamasında son olarak 2022 Emre Madran Koruma Alanında Onur Ödülü’nün köşe yazıları nedeniyle yargılanan Çiğdem Toker’e, Özel Ödül’ün ise kent bilimci Prof. Dr. Ruşen Keleş’e verileceği ifade edildi.

27 Eyl 2022 - 16:14 - Çalışma Yaşamıgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.