TMMOB kamuda daha fazla istihdam istedi

Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Ankara İl Koordinasyon Kurulu, 19 Eylül Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü’nde mühendis asgari ücret tarifesinin yeniden yürürlüğe girmesini, kamuda mühendis, mimar ve şehir plancısı istihdamının artırılmasını, kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının ek göstergelerinin eşdeğer meslek disiplinleri seviyesine çıkarılmasını istedi.

Demet Aran
Demet Aran Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Ankara İl Koordinasyon Kurulu (İKK), 19 Eylül Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü’nde mühendis asgari ücret tarifesinin yeniden yürürlüğe girmesini, kamuda mühendis, mimar ve şehir plancısı istihdamının artırılmasını, kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının ek göstergelerinin eşdeğer meslek disiplinleri seviyesine çıkarılmasını istedi.

TMMOB Eğitim ve Kültür Merkezi’ndeki basın açıklamasını TMMOB Ankara İKK adına Ali Göktaş gerçekleştirdi. Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü’nün 19 Eylül 1979’daki iş bırakma eyleminin anısına kutlandığını ifade eden Göktaş, “Bundan tam 43 yıl önce meslektaşlarımızın yaşadığı hak kayıplarını ve ücret adaletsizliklerini protesto etmek için TMMOB'nin çağrısıyla gerçekleştirilen eylemde maden ocaklarından enerji santrallerine, fabrikalardan şantiyelere, kamu kurumlarından limanlara kadar pek çok iş yerinde üretim durdurulmuştur. Bizler için 19 Eylül İş Bırakma Eylemi, ülkesi için düşünen, planlayan, üreten mühendis, mimar ve şehir plancılarının kendi öz güçlerinin farkına vardığı tarihtir” dedi.

Kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının siyasi baskı ve sürgün tehdidi altında, düşük ücret, kadro sorunu, özlük haklarının ihlal edilmesi, düşük ek göstergeler gibi birçok sorun ile yüz yüze olduğunu ifade eden Göktaş, özel sektörde çalışan meslektaşlarının da yatırımların durması, projelerin iptal edilmesi, reel sektörün tıkanması gibi sorunlardan etkilendiğin söyledi.

TMMOB’nin toplumsal çıkar için mücadele ettiğini vurgulayan Göktaş, “Anayasal görevlerimizi yaptığımız, mesleki sorumluluklarımızı yerine getirdiğimiz, demokratik haklarımızı kullandığımız için iktidarın hedefinde yer alıyoruz. Taksim Meydanı'na ve Gezi Parkı'na sahip çıktığımız için arkadaşlarımız cezaevinde tutuluyor. Rant projelerine karşı mücadele ettiğimiz için yöneticilerimize davalar açılıyor. Demokratik hak ve özgürlüklerimizi kullandığımız için baskılara uğruyoruz” dedi.

Göktaş’ın ardından TMMOB Genel Başkanı Emin Koramaz da konuştu. İlk olarak Gezi davasında verilen ceza sonucu cezaevine gönderilen meslektaşları Mücella Yapıcı ve Kahraman’a selam gönderen Koramaz, şunları söyledi:

“Ülkemiz ekonomiden demokrasiye kadar her alanda yoğun krizlerle karşılaşıyor. İşsizlik, hayat pahalılığı, ücretlerin giderek erimesi tüm toplumsal kesimler gibi biz mühendis ve mimarları da doğrudan etkiliyor. Tıpkı bu ülkede yaşayan tüm toplumsal kesimler gibi bizler de yatırımsızlıktan, üretimsizlikten, dışa bağımlı politikalardan doğrudan etkileniyoruz. Kamuda çalışan üyelerimizin ücretleri gün geçtikçe eriyor. Almış oldukları eğitime, üstlenmiş oldukları sorumluluklara göre ücret alamıyorlar. Bizler kamuda çalışan üyelerimiz için ek göstergelerimizin, hizmet tazminatlarımızın eşdeğer meslek disiplinleri seviyesine çıkarılması için mücadele ediyoruz.”

Koramaz, kamuda mühendis, mimar ve şehir plancısı istihdamının artırılması, mesleki denetimlerin önüne konan engellerin ortadan kaldırılmasını, SGK’nin tek yanlı olarak iptal ettiği asgari ücret protokolünün yeniden yaşama geçirilmesini, mühendis, mimar ve şehir plancıları için alınan eğitim ve üstlenilen sorumluluğa uygun bir asgari ücretin belirlenmesini istedi.

19 Eyl 2022 - 16:19 - Çalışma Yaşamı

Muhabir  Demet Arangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.