Yurttaş yük olarak görülüyor

Birlik ve Dayanışma Sendikası (BDS), muayene sayısı arttıkça teşvik ödemesini artıran yeni yönetmeliğe tepki gösterdi. BDS’den yapılan açıklamada yurttaşın yük olarak görüldüğü ifade edilirken Genel Sağlık-İş de yönetmeliğin iptali için dava açacaklarını duyurdu.

Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliğinde yapılan değişikliğe aile hekimleri tepki gösterdi. Birlik ve Dayanışma Sendikası’ndan (BDS) yapılan açıklamada sağlık çalışanlarının susturulmak istendiği ve yönetmeliğin yurttaşı yük olarak gördüğü ifade edildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sosyal medya hesabından “Aile hekimlerimiz ve ASM çalışanlarımız kendileriyle ilgili mevzuatlar çerçevesinde taban ek ödemesi ve teşvik ödemesinden yararlanacaklar. Hayırlı olsun” paylaşımıyla duyurduğu yönetmelik değişikliği aile hekimlerini memnun etmedi.

Daha bu ayın başında Anayasa Mahkemesi, Aile Hekimliği Kanununda yer alan “sözleşmenin feshini gerektiren nedenler” ibaresini iptal etmişken, Resmî Gazete’de dün gece yayımlanan yönetmelikte “ihtar puanı” uygulaması getirildi. Yeni yönetmelikte 1-10 arası ihtar puanı alanlara 1, 11-20 ihtar puanı alanlara 2, 21 ve üzeri ihtar puanı alanlara ise 3 ay süre ile destek ödemesi yapılmaması kararlaştırıldı. Yönetmeliğe tepki gösteren BDS, yetkilileri “Yönetmelik ihtar puanı alırsan maaşını keserim diyor. Sessiz ol dediği sağlığı tüketen, hastaları meta gören bakışa karşı toplumu bilgilendiren, emeğini ve halkın sağlığını koruyan bizlerin susmasıdır” açıklamasını yaptı.

BDS’den yapılan açıklamada yeni yönetmeliğin yoğun çalışma koşulları altında ezilen sağlık çalışanlarının haklarını korumaktan çok uzak olduğu ifade edilirken yönetmeliğin anayasal bir görev olan toplum sağlığını koruma amacına da hizmet etmediği belirtildi.

“Aile hekimliğini tüketim yönetmeliği” olarak adlandırdıkları bu yönetmeliği kabul etmediklerini belirten BDS’nin yetkilileri açıklamada “Öngörülen hasta yüküne orantılı model, sorunumuz olan sağlıkta dönüşümün cisimleşmiş halidir ve bu durum kaygı vericidir. Yurttaşlarımızı yük, emeğimizi ürün gören, bizi performans baskısıyla tüketen, sağlıkta şiddeti körükleyen, bizsiz yazılan yönetmeliği kabul etmemiz mümkün değildir” ifadelerine yer verdi.

Yönetmelikte aile hekimlerine verilecek teşvik ödemesi miktarının artmasının günlük muayene sayısının artmasına bağlanması tepki çekti. Yönetmeliğe göre günlük muayene sayısının 41-50 arasında olması halinde tavan ücretin yüzde 10’u, 51-60 arasında olması durumunda tavan ücretin yüzde 21’i, 61-75 arasında olması halinde tavan ücretin yüzde 31’, 76 ve üzerinde olması halinde ise tavan ücretin yüzde 42’si oranında teşvik ödemesi yapılması öngörüldü.

Yönetmelikte ebe ve hemşirelerin yok sayıldığını, daha çok hasta, daha kısa muayene süresi, daha çok ilaç ve daha çok tetkik dayatması olduğunu savunulan BDS’nin açıklamasında şöyle denildi:

“Çocuklarımızın aşılarını yapan, gebelerin takiplerini yapan, açlık sınırı altında maaşlarla olsun bu ülkenin çocukları aşısız kalmasın diye Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışan, tek tek hastaları arayan, onları ömür boyu koruyacak aşılarını ana babasından daha fazla takip eden, milyonlar çocuğumuzun otizm taramalarının, milyonlarca yurttaşımızın kanser taramalarının yapılması için fedakarca çalışan ebe ve hemşirelerimizin ismi dahi anılmamıştır. Bize Aile Sağlığı Çalışanı/Elemanı diyen zihniyetten, sağlığı korumak değil tüketmek ve para kazanmak isteyen zihniyetten başkası beklenemezdi.”

Erken tanıya ulaşamayan, sağlığını koruyucu tedbirlerin önemsenmediği, randevu bulamayan yurttaşların bu yönetmelikte bir hekimin sekseninci hastası olmaya, ticarileşen sağlığın içinde bir hesaplama aracı olmaya itildiği belirtilen açıklamada, sağlık çalışanlarının emeğini değersizleştiren, yurttaşların sağlığını önemsemeyen, ebe, hemşire, ATT, sağlık memurlarını tümden yok sayan ve sus yoksa keserim maaşını diyen bu tüketim yönetmeliğini kabul etmediklerinin altı çizildi.

Genel Sağlık-İş davaya hazırlanıyor

Genel Sağlık ve Sosyal Hizmet İş Kolu Kamu Çalışanları Sendikası da (Genel Sağlık-İş), yönetmeliğin iptali için dava açacaklarını açıkladı. Genel Sağlık-İş’in açıklamasında ihtar puanı düzenlemesine tepki gösterilerek sağlık çalışanlarının sağlıkta şiddet olayları nedeniyle iş bırakma eylemleri yaptığı, iş bırakma eylemi sonucunda aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına en az 12 ihtar puanı verildiği ancak açılan davalarla bu ihtar puanlarının bir bir iptal edildiği ifade edildi. Açıklamada yönetmelikle ihtar puanı olmayan aile hekimlerine ve aile sağlığı çalışanlarına destek ödemesi yapılmasının “İş bırakmazsanız, sesinizi çıkarmazsanız, hukuka aykırılıklara göz yumarsanız, sizi ödüllendireceğiz” söylemiyle eşdeğer olduğu kaydedildi.

Genel Sağlık-İş’in açıklamasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya şu sorular yöneltildi:

“Müjdenizin içeriğinde günlük muayene sayısının 76 ve üzeri olması halinde aile hekimleri için tavan ücretin yüzde 42’si teşvik ödemesi olarak ödenecek iken, aile sağlığı çalışanları için günlük muayene sayısının 61 ve üzeri olması halinde nasıl, niçin, hangi gerekçeyle tavan ücretin yalnızca yüzde 3’ü teşvik ödemesi olarak ödenecektir? 

Aile sağlığı çalışanlarının, ‘tavan ödeme tutarına’ takıldığı için Hastalık Yönetim Platformu ödemesi ve TİS ikramiyesi alamadığından, Türkiye Cumhuriyeti’nin Sağlık Bakanı olarak, tarafınızın haberi var mıdır?”

 Birinci basamakta koruyucu sağlık hizmetlerini teşvik etmeniz gerekirken, hasta muayene sayısı gibi bir kriterin teşvik ödemesine esas kabul edilmesinin, sağlık hizmetinin etkin ve verimli sunulmasıyla bağdaşan bir yanı bulunmakta mıdır?”

25 Ağu 2022 - 17:02 - Çalışma Yaşamıgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.