BM’den ‘tarihin doğru tarafında yer alma’ çağrısı 

İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme konusunda Danıştay'a görüş yazısı sunan BM uzmanları, Türkiye’ye sözleşmeye dönme   çağrısında bulundu. Çağrıda “Türkiye’nin gidişatı tersine çevirmesi ve tarihin doğru tarafında yer alması için çok geç değil” denildi. 

Demet Aran
Demet Aran Tüm Haberleri

Birleşmiş Milletler (BM), İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme konusunda Danıştay'a uzman görüşü sundu. BM Kadınlara ve Kız Çocuklarına Yönelik Şiddet, Sebepleri ve Sonuçları Özel Raportörü Reem Alsalem, BM Kadınlara ve Kız Çocuklarına Yönelik Ayrımcılık Çalışma Grubu Başkanı-Raportörü Melissa Upreti ile BM Kadınlara Karşı Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Komitesi (CEDAW Komitesi) Başkanı Gladys Acosta Vargas’ın imzasını taşıyan görüş yazısında “Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinin kadınlara ve kız çocuklarına yönelik ayrımcılık ve şiddete yönelik mücadelesindeki kararlılığını zayıflatmasından derin endişe ediyoruz” ifadeleri yer aldı. 

“Türkiye’nin gidişatı tersine çevirmesi ve tarihin doğru tarafında yer alması için çok geç değil” denilen görüş yazısında hükümetin İstanbul Sözleşmesi ile ilgili artan dezenformasyon kampanyalarını önlemek için erken müdahalede bulunmadığı, İstanbul Sözleşmesi’nin ulusal mevzuat üzerindeki etkisini yeterince açıklamak için hiçbir çaba gösterilmediği, hükümetin bu tavrının bazı grupların Sözleşme’nin amacını ve kapsamını Türkiye’nin sosyal ve   ailevi değerleriyle bağdaşmadığı şeklinde kasten yanlış yorumlamalarına olanak tanıdığı değerlendirmeleri yer aldı. 

Türkiye’nin kadınlara ve çocuklara yönelik şiddete ilişkin meseleleri “ailenin korunması” kapsamında ele almaya devam ettiği ifade edilen metinde bu durumun kadın ve çocukların maruz kaldıkları şiddet risklerinin etkili bir şekilde tespit edilememesine neden olduğu ifade edildi.  

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun uygulanmama riskini doğurduğuna dikkat çekilen yazıda çekilme kararının Türkiye’nin CEDAW’a taraf olmasından kaynaklanan kadınların ve kız çocuklarının en yüksek insan hakları standartlarını korumak için özen gösterme yükümlülüğü ile tutarsızlık barındırdığı kaydedildi. 

Uzman görüşünde, İstanbul   Sözleşmesi’ni onaylayan TBMM olduğu için çekilmenin de yine parlamento kararıyla olmasının beklendiği, bu durum Türk demokrasisinin çözmesi gereken bir iç mesele olsa da görüşü yazan uzmanların sorunun farkında olduğu belirtildi.  

Birleşmiş Milletler uzmanları, Danıştay’ı “Cumhurbaşkanı Kararını onaylayan ilk derece mahkemesi kararını bozmaya ve Türkiye’nin bir imzacı olarak İstanbul Sözleşmesi’ne bir an önce geri dönmesinin önünü açmaya” davet etti. Uzman görüşünün, Danıştay’daki davalarda temyiz süreci yürüten taraflarca veya ilgili girişimlerde kullanılabilmesi için kamuoyu ile paylaşıldığı da ayrıca belirtildi. 

Son olarak, BM Kadınlara ve Kız Çocuklarına Yönelik Şiddet, Sebepleri ve Sonuçları Özel Raportörü Reem Alsalem’in Türkiye ziyareti sonrasında yaptığı “Türkiye birçok yönden tarihinin önemli bir kavşağında. Ya bilinçli ve kasıtlı olarak kadınların ve kız çocuklarının haklarının geliştirilmesinde elde edilen kazanımları korumayı seçebilir ya da bu önemli ilerlemede geri adım atıp kadınları ve kız çocuklarını geride bırakma riskini üstlenebilir” değerlendirmesi tekrarlandı. 

BM uzmanlarının görüşünü değerlendiren Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), görüşte imzası bulunan uzmanlara BM mekanizmalarının temel insan haklarının evrensel standartlarının oluşturulması ve uygulanması konusunda etkin bir rol almasının önemini bir kez daha ortaya koydukları ve küresel bir sorun olan kadına karşı şiddet ve kadın   cinayetleri konusundaki yerel ve küresel ortak mücadeleye katkıları için teşekkür etti. 

24 Ağu 2022 - 16:13 - Kadın

Mahreç  Demet Arangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.