Hekimler ek ödeme değil tek ödeme istiyor

Ek Ödeme Yönetmeliğini değerlendiren Ankara Tabip Odası, ek ödemenin şarta bağlanmasına tepki göstererek “Sağlık hizmetleri bütündür, ek ödeme değil tek ödeme” açıklamasında bulundu.

Demet Aran
Demet Aran Tüm Haberleri

Ankara Tabip Odası (ATO), geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “kitap gibi sağlam yönetmelik” dediği Ek Ödeme Yönetmeliğini değerlendirdi. Yönetmelikle ek ödemenin şarta bağlanmasına tepki gösteren ATO “Sağlık hizmetleri bütündür, ek ödeme değil tek ödeme” açıklamasını yaptı.

Sağlık çalışanlarının ana taleplerinden olan ek gösterge, 12 Ağustos’ya Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Sağlık Bakanlığı Ek Gösterge Yönetmeliği ile düzenlendi. Sağlık çalışanları tek ve emekliliğe yansıyan bir ücret istese de yönetmelikte 4 kalem ek ödeme getirildi. Yönetmeliği “beyaz reform” olarak adlandıran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yönetmeliğe dair paylaşımlarında sağlık çalışanlarının emekliliğe yansıyacak tek ödeme talebine “Emeklilik ek prim ödemesi, beklenen prim etkisinden daha yüksek. Kazanım, tamamı emekliliğe sayılacak ‘tek kalem maaş’ talebinin üzerindedir” yanıtını verdi. Bakan Koca, yönetmeliğin ileride “Bir gün bir yönetmelik okuduk. Türkiye’de doktor olmanın anlamı değişti” sözleriyle anılacağını savunsa da sağlık örgütleri yönetmelik hakkında Bakan Koca ile aynı görüşü paylaşmadı.

ATO’dan yapılan açıklamada ilk olarak yönetmelik, geçtiğimiz yılın aralık ayında Meclis’e gelen ancak hemen ardından geri çekilen düzenleme ile kıyaslandı. Açıklamada, düzenleme ile ek göstergenin uzman hekimler için 40 bin TL ve pratisyen hekimler için 22 bin TL olmasının planlandığı ancak yönetmelikle uzman hekimlerin 26 bin TL, pratisyen hekimlerin de 20 bin TL ek gösterge alacağı ifade edildi.

Bakan Koca “Performansın fişini çektik” sözleriyle yönetmeliğin performans sistemini sona erdirdiğini savunsa da ATO, yönetmelikte performansın adının “teşvik ve ödül” olarak değiştirildiğini ifade etti. ATO, yönetmeliğin anlaşılmaz olduğunu savunduğu açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Muhtemelen yazanların da tam anlamadığı yönetmeliğin 15 Ağustos’ta anlaşılacağını ifade eden Bakan, ‘performansın fişini çekmek’ yerine adını değiştirerek ‘teşvik ve ödül’ diye tanımladığı, hangi kriterlerle oluşturulduğu belli olmayan, sübjektif değerlendirmelere açık 30 sayfalık Yönetmeliğin aslında; iş barışının, adaletin, bütüncül sağlık hizmetlerinin fişini çektiği ve ayrımcılığın fitilini ateşlediği görüldü.”

Yönetmeliğin müjde olarak sunulmasının sağlık çalışanlarına yüksek düzeyde zam yapıldığı algısına neden olduğuna dikkat çeken ATO, bu durumu sağlıkta şiddetle birlikte değerlendirerek “Sağlıkta şiddetin önlenemez yükselişe geçtiği dönemde bu algı, sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddete ve haksız taleplere de zemin oluşturmaya adaydır” değerlendirmesinde bulundu.

ATO’nun açıklamasında yönetmelikte emekliliğe yansıyan bir artışın olmadığı, 2. ve 3. basamakta görev yapan hekimlere “şartlı” iyileştirme yapıldığı, aile hekimlerine, üniversitede görev yapan asistan ve öğretim üyelerine, kamu kurum ve kuruluşları ile belediyelerde görev yapan hekimlere yönelik herhangi bir düzenleme ve iyileştirmenin yapılmadığı, il ve ilçe sağlık müdürlüklerinde çalışan hekimlere yönelik artışın ise azaltıldığı, bazı uzmanlık alanlarında katsayı düşüşü gerçekleştirildiği belirtildi.

Ek ödemenin yönetmelikle birlikte şarta bağlanmasına da tepki gösteren ATO, yönetmelik nedeniyle yılda 7 günden fazla rapor ve 12 günden fazla olan izinlerde kesinti yapılacağını, disiplin cezası alanların bir kez daha cezalandırılarak ek ödemelerinin kesileceğini ifade etti.

ATO’nun açıklamasında son olarak sağlık hizmetlerinin bütünlüğü kapsamında, yeterli, emekliliğe yansıyan, bütün hekimleri ve sağlık çalışanlarını kapsayan bir düzenleme gerektiği ancak hükümetin bunu yapma isteği ve düşüncesi olmadığı, sağlık hizmetlerini yönetme becerilerinin de kalmadığı, bu konuda meslek örgütlerinin görüşlerinin alınmadığı kaydedildi. Açıklamada “Sağlık sisteminin sorunlarını çözmede yetersiz olan, bir kısım hekim grubunu yok sayarak hekimler arasında ayrımcılığa neden olacak bu son düzenleme yerine, yasayla güvenceye alınmış, emekliliğe yansıyan, bütün hekimleri ve sağlık çalışanlarını kapsayan maaş düzenlemesi yapılmalıdır. Aksi durumda sağlık hizmetleri bugünkü durumundan daha da olumsuz bir noktaya doğru gidecek, ‘beyaz reform’ diye pazarlanan yönetmelik, sağlıkta adaletsizliği derinleştiren bir uygulama olarak tarihteki yerini alacaktır” ifadeleri yer aldı.

19 Ağu 2022 - 15:40 Ankara- Çalışma Yaşamı

Muhabir  Demet Arangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.