AYM’den 2 CBK iptali

AYM, Fiyat İstikrarı Komitesinin kuruluşuna dair Cumhurbaşkanı Kararnamesinin (CBK) tümünü ve Sanayileşme İcra Komitesi’nin kuruluşuna ilişkin CBK’nin komitenin görev ve yetkilerine ilişkin bir kuralını Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etti.

Demet Aran
Demet Aran Tüm Haberleri

Anayasa Mahkemesi (AYM), CHP’li milletvekillerinin başvurusu üzerine Fiyat İstikrarı Komitesi Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin (CBK) tümünün ve Sanayileşme İcra Komitesi’nin (SAİK) kuruluşuna ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin ise SAİK’in görev ve yetkilerine ilişkin bir kuralını Anayasa’ya aykırı olduğuna hükmederek iptaline karar verdi.

Komiteleri “kuruluşu, görevleri ve üye yapısı dikkate alındığında merkezi idare içinde yer alan, kamu tüzel kişiliği bulunmayan ve Cumhurbaşkanlığı veya herhangi bir bakanlık teşkilatına dahil olmayan, kendine özgü bir idari birim” olarak değerlendiren AYM, Anayasa’nın 123. maddesine göre idarenin kanunla düzenleneceğine atıf yaptı.

AYM’nin Fiyat İstikrarı Komitesi’ne ilişkin CBK’yi değerlendirdiği kararında Anayasa’nın 104. maddesinin Anayasa’da kanunla düzenlenmesi öngürülen konularda CBK çıkarılamayacağı hükmü anımsatılarak dava konusu CBK’nin idari teşkilat içerisinde yeni bir birimin doğrudan kuruluşu ile görev ve yetkilerine ilişkin olduğu, bunların ancak kanunla düzenlenebileceği belirtilerek CBK’nin Anayasa’ya aykırı olduğuna hükmedildi.

İÇERİK DEĞERLENDİRİLMEDİ

Öte yandan CHP’li milletvekilleri Fiyat İstikrarı Komitesi Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne ilişkin AYM başvurusunda fiyat istikrarını sağlama görevinin Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasında olduğunu, bankanın fiyat istikrarını sağlamak için uygulayacağı para politikasını ve kullanacağı para politikası araçlarını doğrudan belirlemeye ve uygulamaya yetkili kılındığını, ancak CBK ile bu görevin Fiyat İstikrarı Komitesi’ne verildiğini belirtseler de AYM, bu CBK’yi içerik yönünden değerlendirmedi. AYM, bu CBK’yi sadece idarenin kanunla düzenleneceği yönündeki Anayasa hükmüyle bağlantılı olarak Anayasa’nın 104. maddesindeki “Anayasada münhasıran kanunla düzenlenmesi öngörülen konularda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarılamaz” ifadesine dayanarak iptal etti.

CHP’li milletvekilleri SAİK’e dair CBK ile düzenleme yapılması yasaklanan mülkiyet hakkı ve sözleşme özgürlüğüne sınırlama getirildiğini, Sanayileşme İcra Komitesine tanınan yetkinin belirsiz olduğunu savunsa da AYM sadece SAİK’in görev ve yetkilerine ilişkin bir kuralın Anayasa’ya aykırı olduğunu tespit etti. AYM kararında SAİK’e verilen “ülke içinde kritik öneme sahip şirketlerin ortaklık yapılarında, yurt içi üretiminin sürekliliğini ve ulusal güvenliği riske atabilecek değişikliklere ilişkin yapılacak işlemler konusunda karar alma” görev ve yetkisinin kanunla düzenlenmesi gerektiği belirtildi.

18 Ağu 2022 - 16:57 Ankara- Yargı

Muhabir  Demet Arangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.