Açılmadan kamuyu zarara uğrattı

Sağlık emek ve meslek örgütlerinin açıklamasına göre 2017’de açılması planlanırken hala hizmete başlamayan Etlik Şehir Hastanesi açılmadan kamu zararına neden oldu.

Demet Aran
Demet Aran Tüm Haberleri

Sağlık emek ve meslek örgütleri, yakın bir tarihte açılması planlanan Etlik Şehir Hastanesi’nin açılmadan kamu zararına neden olduğunu açıkladı. Ankara Tabip Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Ankara Şubesi ile Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası tarafından yapılan açıklamada hastanenin inşaat süresinin firmalardan kaynaklı nedenlerden dolayı planlandığı gibi 3 yıl 6 ay değil 8 yıl 9 ay sürdüğü vurgulandı. Sağlık örgütlerinin inşaat süresindeki bu uzamanın işletme süresinden düşülmesi gerektiğini savunduğu açıklamada kamuya işletme dönemi boyunca ciddi yük getirecek projede inşaat süresinin uzaması nedeniyle işletme süresinin kısaltılmadığı durumda kamu zararının artacağı kaydedildi.

Sağlık örgütleri tarafından yapılan açıklamada 3 bin 624 yataklı Etlik Şehir Hastanesi’nin 22 Ekim 2013 tarihinde temelinin atıldığı, hastanenin açılması ile ilgili anlaşmanın 42 aylık inşaat, 25 yıllık işletme süresi ile 28,5 yıllık tasarım, yap, finanse et, işlet ve devret modeline göre yapılandırıldığı anımsatıldı.

Hastaneye 1,1 milyar Euro yatırım bedeli öngörüldüğü, sözleşme bedelinin ise 2,2 milyar Euro olduğu ifade edilen açıklamada Etlik Şehir Hastanesi’nin açılabilmesi için kapatılan hastanelere yer verildi.

Açıklamaya göre ilk olarak Etlik Şehir Hastanesi kapatıldı. Keçiören Meslek Hastalıkları Hastanesi, Ankara Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi ile Ankara Gazi Mustafa Kemal Çevresel ve Mesleki Hastalıklar Hastanesi şeklinde birleştirilerek kapatıldı. Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi (EAH) ise, Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi EAH ile Ankara Atatürk Sanatoryum EAH şeklinde birleşerek kapatıldı. Etlik Şehir Hastanesi için kapatılacak olan diğer 5 kamu hastanesi ise şöyle:

Dışkapı EAH, Sami Ulus EAH, Onkoloji EAH, Etlik Zübeyde Hanım EAH ve Ulucanlar Göz EAH.

Açıklamada kapatılacak 5 hastanenin pandeminin yoğun olduğu 2021 yılında günde 2 bin 500’e yakın acil servis başvuru ve 15 bine yakın poliklinik yükünü taşıdığı ifade edilerek bu 5 hastanenin Ankara Şehir Hastanesi’nin üzerinde acil servis yükünü karşıladığı, poliklinik hizmetlerinde ise eş değer hizmet ürettiği belirtildi.

Bu durumun yarattığı kamu zararı şu ifadeyle açıklandı:

“Sağlık Bakanlığı, Etlik Şehir Hastanesi ile Ankara Şehir Hastanesinin ürettiği hizmete denk hizmet üreten beş kamu hastanesini kapatarak ve bu hizmeti 2,2 milyar Euro’ya alacağı bir hastane açmaktadır.”

Sağlık örgütlerinin ilk itiraz noktası, projenin toplam süresi içerisinde yer alan inşaat süresinin firmalardan kaynaklı sorunlar nedeniyle 3 yıl 6 ay yerine 8 yıl 9 aya uzaması oldu. İnşaat süresindeki uzamanın toplam proje süresini uzatmaması gerektiğini savunan sağlık örgütleri, inşaat süresinde uzamanın işletme süresinden düşülerek işletme süresinin 20 yıla indirilmesini istedi. Şehir hastaneleri projelerinde firmanın inşaatı erken tamamlaması durumunda erken tamamladığı dönemin işletme süresine eklendiği hatırlatılan açıklamada tersi durum yaşandığında benzer biçimde uzayan inşaat süresinin işletme süresinden düşülmesi gerektiği vurgulandı.

Açıklamada kamuya işletme dönemi boyunca ciddi yük getirecek projede inşaat süresinin uzaması nedeniyle işletme süresinin kısaltılmaması, kamu zararını artıracak bir faktör olarak değerlendirildi.

Sağlık örgütlerinin ikinci itiraz noktası ise inşaattaki gecikme nedeniyle 5 yılda bir yapılması planlanan yeni ihalenin yapılamaması oldu. Projenin 2017 yılında teslim edilmesi gerektiğine dikkat çekilen açıklamada işletme süresi boyunca hastanenin Sağlık Bakanlığınca belirlenen radyoloji, nükleer tıp, radyoterapi, radyoloji, cerrahi, tıbbi laboratuarlar, fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri, sterilizasyon hizmetleri, tıbbi atik, hastane bilgi yönetim sistemleri, hasta karşılama ve refakat hizmetleri, yardım masası, yemek, temizlik, çamaşır, güvenlik, otopark, teknik bakim onarım ve biyomedikal hizmetlerin firma tarafından sunulacağı belirtildi. Hizmet bedeli uygulamasında da 5 yılda bir Pazar Testi ile yeni ihalelerin yapılması gerekiyordu. Eğer şirket 2017’de hastaneyi teslim etseydi bu yıl içinde bu hizmetlerde ihalenin yenilenmesi gerekiyordu. Sağlık Bakanlığı, Meclis’teki bütçe sunumunda bu yenilenen ihalelerin kamuya yarar sağlayacağını savunsa da hastanede teslim edilemediği için ihale de yenilenememiş oldu.

Sağlık örgütlerinin üçüncü ve son itiraz noktası da sürecin şeffaf yürütülmemesi oldu. Sözleşmelerde yer alan fesih nedenlerinden birinin şirketin projeye uzun süre ara vermesi olduğu anımsatılan açıklamada projede çok ciddi gecikmelerin yaşandığı, şehir hastaneleri projelerinde her 30 günü aşan gecikme nedeniyle aşama toplam değerinin yüzde 0,03’ü oranında ceza kesilmesi ve ceza bedelinin aşama toplam bedelinin yüzde 10’unu geçmemesi gerektiği ifade edildi. Ancak şirkete bugüne kadar gecikmeden kaynaklı bir ceza kesilip kesilmediği henüz bilinmiyor. Sağlık örgütleri de bu konuda Sağlık Bakanlığının kamuoyunu aydınlatmasını talep ediyor.

17 Ağu 2022 - 17:11 - Gündem

Muhabir  Demet Arangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.