Dijital atıklar ve atık yağlar ormana dönüşüyor

Ege Orman Vakfı, Atıktan Ormanlar projesi ile bireysel ve kurumsal elektronik atıkların ve atık yağların geri dönüşümünü teşvik ederek, sürdürülebilir ve yaşanabilir bir çevre oluşturmayı hedefliyor.

Demet Aran
ÖZEL HABER Demet Aran Tüm Haberleri
Dijital atıklar ve atık yağlar ormana dönüşüyor
Dijital atıklar ve atık yağlar ormana dönüşüyor
Haber albümü için resme tıklayın

Kurulduğu 1995 yılından bu yana doğa dostlarının destekleri ile 84 bin dekar alanda 12 milyon 600 bin fidanın ağaç olup ormana karışmasını sağlayan Ege Orman Vakfı ağaçlandırma çalışmalarının yanı sıra farkındalık yaratan projeleri ile de dikkat çekiyor. Başta Öğrenciler olmak üzere toplumun her kesimine iklim krizi, ekoloji, biyolojik çeşitlilik, döngüsel ekonomi, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği gibi alanlarda bilinçlendirme ve farkındalık eğitimleri veren Vakfın projelerinden biri de Atıktan Ormanlar “Dönüştürelim Doğa Kazansın” kampanyası. Proje ile elektrik ve elektronik eşya atıkları ve atık yağlar geri dönüşüme kazandırılarak doğaya fidan, çocuklara doğa eğitimi oluyor.

Anayurt’a konuşan Ege Orman Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Yasemen Bilgili; projelerinin hedefini “bireysel ve kurumsal elektronik atıkların ve atık yağların geri dönüşümünü teşvik ederek, sürdürülebilir ve yaşanabilir bir çevre oluşturmak” şeklinde tanımladı. Proje kapsamında bakanlıktan lisanslı şirketler aracılığı ile elektronik cihazların üretiminde kullanılan kurşun, kadmiyum, civa gibi birçok ağır metalin çevre ve insan sağlığına etkilerini azaltmak için kaynağında standartlara uygun ayrı toplanarak bertaraf ve geri kazandırılmaları sağlanıyor. Ayrıca; Ege Orman Vakfı, bitkisel atık yağların en doğru şekilde toplanması ve önemli geri kazanım yöntemi olan biyodizel üretiminde kullanılması konusunda da yoğun çaba sarf ediyor.

“Dijital atıkların geri dönüşüme kazandırıldığı, atık yağların ise biyodizele dönüştürüldüğü projelerle fidan bağışı ve eğitime destek sağlanmaktadır” diyen Bilgili, projelerde kurumlardan da önemli destekler alındığını söyledi. Bilgili, İzmir Kalkınma Ajansı’nın dijital atıklarının geri dönüşümünün proje kapsamında sağlandığını belirtti.

Bilgili; Atıktan Ormanlar Projesi kapsamında yürütülen “Dönüştürelim Doğa Kazansın” kampanyasına destek veren kişi, kurum ve şirketlerin sektörlerinde çevre dostu uygulamaları ile Türkiye’nin “yeşil ekonomi”, “Sıfır Atık” “geri dönüşüm ve geri kazanım” hedeflerinin öncülüğünü de üstlendiğini ifade etti.

Ege Orman Vakfı’nın 27 yıldır öğrenciler öncelikli olmak üzere toplumun her kesimine yönelik eğitim çalışmaları yaptığını dile getiren Bilgili, bu eğitim çalışmalarını İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile iş birliği halinde yürüttüklerini, eğitimlerde döngüsel ekonomi ve geri dönüşümün odak noktası olduğunu aktardı. Vakfın orman ekosistemleriyle karasal ekosistemlerin korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması için çalıştığını vurgulayan Bilgili, yürüttükleri “Atıktan Ormanlar” projesinin de bu amaca hizmet ettiğini söyledi.

Bilgili, eğitimlerin bir kısmının İzmir- Karşıyaka – Mavişehir’de yer alan Sıfır Karbon Noktası Eğitim Merkezi’nde yeni nesil öğrenme teknolojileri ile ekoloji odaklı verildiğini; bu eğitimlerde karbon emisyonlarının azaltımına katkıda bulunan sistemler olan rüzgar ve güneş enerji üretim simülasyonu, yağmur suyu hasadı sistemi, kinetik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren bisikletler, güneşten aldığı enerjiyi depolayan Güneş Ağacı ve sanal gerçeklik gözlükleri ile karbon oyunu uygulaması, video, çizgi film, sunumlar ve buz kırma oyunları ile çeşitlendirilerek anlatıldığını söyledi.

Son olarak “Çocuklar doğayı tanımadan sevemez, önemini bilmeden koruyamaz bilinci” ile doğayı seven ve koruyan nesiller yetiştirmek ve bu eğitimlerle kalıcı davranış biçimleri sağlamayı amaçladıklarını kaydeden Bilgili, eğitimlerin okul öncesinden başlayarak her yaş grubuna uygun bilgilerle verildiğini de ekledi.

Ege Orman Vakfı’nın “Atıktan Ormanlar” projeleri de bu eğitimlerle paralel ilerliyor. Eğitimlerde öğrencilere anlatılanların, projelerle hayata geçtiğini söyleyen Bilgili, bu projelerle atık yağların ve dijital atıkların ya geri dönüşüme kazandırıldığını ya da bertaraf edildiğini ifade etti. Atık yağlarla sanayinin pek çok alanında kullanılan biyodizel üretildiğini söyleyen Bilgili, Sıfır Karbon Noktası Eğitim Merkezi’nde biyodizelin nasıl üretildiğine ilişkin bir deney seti hazırladıklarını da dile getirdi.

DİJİTAL ATIKLAR HANGİLERİ?

Türkiye’de her yıl 500 bin ton elektronik atık çıkıyor. Üstelik bu atık miktarı her yıl yüzde 10 oranında artıyor. “Atıktan Ormanlar” projesinin e-atık ayağında fidan bağışına dönüşmek üzere masaüstü ve diz üstü bilgisayar, cep telefonları ve tabletler, yazıcı ve monitörler, bilgisayar parçaları, görüntü ve müzik sistemleri, elektrikli ve elektronik ev aletleri, kablo ve adaptörler gibi her türlü elektronik atık değerlendiriliyor.

Elektronik cihazların üretiminde; kurşun, kadmiyum ve civa gibi birçok ağır metal bulunuyor ve atık haline gelen elektronik cihazların, çevre ve insan sağlığına etkilerini azaltmak için kaynağında ayrı toplanmaları ve geri dönüşüme kazandırılmaları oldukça önemli. Proje kapsamında atık getirme noktalarında toplanacak olan e-atıklar bakanlık tarafından lisans verilen bir atık yönetim şirketi tarafından standartlara uygun bir şekilde geri dönüştürülecek. Bu atıkların içeriğinde bulunan civa, kurşun, fosfor, CFC gazı gibi zararlı maddeler ayrıştırılarak bertaraf edilecek, demir, bakır, alüminyum, plastik gibi malzemeler de geri dönüştürerek ekonomiye kazandırılacak.

ATIK YAĞIN BİYODİZELE DÖNÜŞMESİ NEDEN ÖNEMLİ?

Yapılan araştırmalara göre 1 litre atık yağ suya karıştığında 4 kişilik bir ailenin 45 aylık suyunu kirletiyor. Oysa 1 litre biyodizele dönüştürülmüş atık yağdan, 240 fincan çay için yetecek kadar yeşil enerji üretiliyor. Atık yağlar lavaboya dükülmek yerine geri dönüşüme kazandırıldığında su, sudaki canlılar ve toprak korunuyor, kanalizasyon sistemine zarar verilmiyor ve biyoyakıt ile daha az sera gazı salımı oluşuyor.

16 Ağu 2022 - 15:50 - Kent-Çevre

Mahreç  Demet Arangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.