Türkiye güven ve eşitlikte dünyanın gerisinde

Türkiye’de toplumun önemli bir kısmı erkeklerin kadınlardan daha iyi yönetici olduğunu, daha çok kazanması ve daha çok iş hakkına sahip olması gerektiğini düşünüyor. Eşitlik algısı ve güven konusunda dünya geneline oranla daha geride olan Türkiye’de ayrıca toplumun yüzde 84’ü insanları güvenilir bulmuyor.

Salih Kaplan
Salih Kaplan Tüm Haberleri

İnsanların değerlerini ve inançlarını, zaman içinde nasıl değiştiklerini ve sosyal ve politik etkilerini inceleyen küresel araştırma projesi Dünya Değerler Araştırması’nın verileri Türkiye’ye dair ilgi çekici sonuçları ortaya koydu. The World Values Survey Association tarafından yürütülen ve 2017 ila 2020 yıllarında gerçekleştirilen araştırmalara göre, Türkiye’de toplumun yüzde 46,3’ü erkeklerin kadınlardan daha iyi yönetici olduğunu düşünüyor. Toplumun yarısı erkeklerin daha fazla iş hakkına sahip olması gerektiğini düşünürken toplumun yüzde 42,4’ü kadının kocasından daha fazla gelirinin olmasını bir problem olarak görüyor. Toplumun sadece yüzde 14’ü çoğu insanın güvenilir olduğunu düşünürken insanlar konusunda dikkatli olunması gerektiğini düşünenlerin oranı ise yüzde 84,1. Bu verilere göre Türkiye toplumu güven ve eşitlik konusunda dünya genelinin gerisinde yer alıyor.

World Values Survey’in verilerine göre Türkiye’de erkeklerin kadınlardan daha iyi yönetici olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 46,3, bu düşünceye katılmadığını belirtenlerin oranı ise yüzde 49,3. Nijerya’da erkeklerin daha iyi yönetici olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 64,1’e kadar çıkarken Azerbaycan’da yüzde 63, Endonezya’da da yüzde 62,7 olan bu oran İngiltere’de yüzde 9,3’e İsveç’te yüzde 4,6’ya, İzlanda’da ise yüzde 3,4’e kadar geriliyor. Dünya geneline bakıldığında da erkeklerin kadınlardan daha iyi yönetici olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 30,9.

Türkiye’de toplumun yüzde 49,2’i erkeklerin kadınlardan daha fazla iş hakkına sahip olması gerektiğini düşünüyor. Bu fikre katılmadıklarını belirtenlerin oranı yüzde 25,5 olurken yüzde 21,4’lük kesim ise bu fikre ne katılıyor ne de katılmıyor. İzlanda’da bu fikre katılanların oranı sadece yüzde 1,4 iken Pakistan’da ise erkeklerin kadınlardan daha fazla iş hakkına sahip olması gerektiğini düşünenlerin oranı 85,3. Dünya genelinde bu oran 32,4.

Kadının kocasından daha fazla gelirinin olmasının problem olacağını söyleyenlerin oranı yüzde 42,4, bu durumu problem olarak görmeyenlerin oranı ise yüzde 25,2. Yüzde 30,3’lük kesim ise bu konunun problem olacağına ne katılıyor ne de katılmıyor. Dünya genelinde kadının gelirinin kocasının gelirinden daha yüksek olmasını sorun olarak görenlerin oranı ise yüzde 34,7.

“EBEVEYNİN BAKIMI ÇOCUĞUN GÖREVİ”

Hasta ebeveynin bakımını üstlenmenin çocukların görevi olduğunu düşünenlerin oranı 75,4. Bu düşünceye katılmadığını belirtenlerin oranı yüzde 5,3’te kalırken yüzde 17,2’si ise bu düşünceye ne katılıyor ne de katılmıyor. Bu oran Çin’de yüzde 97,8’e, Myanmar’da 97,9’a, Bangladeş’te ise yüzde 98,1’e kadar yükselirken İsviçre’de yüzde 31,6’ya, Japonya’da yüzde 25,5’e kadar düşüyor. Dünya genelinde hasta ebeveynin bakımını üstlenmenin çocukların görevi olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 67,7.

TÜRKİYE İÇİN İŞ ÖNCE GELİYOR

Türkiye’de toplumun yüzde 52’si daha az boş zaman anlamına gelse bile işin her zaman önce gelmesi gerektiğini savunuyor. Toplumun sadece 18,4’ü bu düşünceyi savunmuyor. Mısır’da bu düşüncenin destekçilerinin oranı yüzde 91,9’a kadar çıkarken Hollanda’da yüzde 19’a, Japonya’da ise yüzde 10,1’a kadar geriliyor. Dünya genelinde ise bu oran 52,3.

TOPLUM REFORMDAN YANA

Toplumla ilgili temel tutumlara bakıldığında Türkiye’de çoğunluk toplumun reformlarla kademeli olarak iyileştirilmesi gerektiğini düşünüyor. Toplumun yüzde 57,3’ünün reform yanlısı olduğu Türkiye’de toplumun yüzde 23,7’si toplumun örgütlenme biçiminin tamamının devrimci eylemle kökten değiştirilmesi gerektiğini savunuyor. Mevcut toplumun tüm yıkıcı güçlere karşı savunulması gerektiği fikrini benimseyenlerin oranı ise yüzde 16. Dünya genelinde de benzer bir tutum hakim. Dünya genelinde toplumsal örgütlenmede radikal bir değişimin olması gerektiğini savunanların oranı yüzde 18,2, mevcut yapının korunması gerektiğini savunanlarının oranı da yüzde 16 olurken toplumun reformlarla dönüştürülmesi gerektiğini savunanların oranı ise yüzde 62,5.

GÜVEN DUYGUSU DÜNYA GENELİNİN ALTINDA

Türkiye’de çoğu insanın güvenilir olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 14. Bu düşüncenin aksine insanlar konusunda dikkatli olunması gerektiğini düşünenlerin oranı ise yüzde 84,1. Türkiye bu oranla insanlara güven konusunda dünya ortalamasının altında. Dünya genelinde insanların yüzde 27,2’si çoğu insanın güvenilir olduğunu düşünürken yüzde 71’i ise insanlar konusunda dikkatli olunması gerektiği görüşünde. Diğer ülkelere bakıldığında toplumunun insanlara en az güvendiği ülkeler yüzde 2,1 ile Zimbabve, yüzde 2,8 ile Arnavutluk, yüzde 4,2 ile Peru ve Nikaragua, yüzde 4,5 ile Kolombiya, yüzde 4,6 ile Endonezya şeklinde. İnsanlara en çok güvenen ülkeler ise yüzde 73,9 ile Danimarka, 68,4 ile Finlandiya ve yüzde 62,8 ile İsveç oldu.

14 Ağu 2022 - 16:58 - Gündem

Muhabir  Salih Kaplangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.