Dört sağlık çalışanından biri fiziksel şiddete uğruyor

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş’un paylaştığı verilere göre her 4 sağlık çalışanından 1’i fiziksel şiddete, her 10 sağlık çalışanından 7’si ise psikolojik ya da sözel şiddete maruz kalıyor.

Salih Kaplan
Salih Kaplan Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Genel Başkanı Semih Durmuş, Sağlık-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM) tarafından hazırlanan Sağlıkta Şiddet Araştırması’nın bulgularını kamuoyu ile paylaştı. Durmuş’un Memur-Sen Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında paylaştığı verilere göre her 4 sağlık çalışanından 1’i fiziksel şiddete, her 10 sağlık çalışanından 7’si ise psikolojik ya da sözel şiddete maruz kalıyor.

“YASAL DÜZENLEME YETERLİ DEĞİL”

Mayıs ayında sağlıkta şiddet suçunun katalog suç kapsamına alındığını anımsatan Durmuş, “Geçtiğimiz yıllarda da caydırma amaçlı yasal düzenlemeler yapılmıştı. Ne yazık ki tüm bu düzenlemelere rağmen şiddet artarak devam ediyor. Bu da demek oluyor ki yasal düzenlemelerle sorunun önü alınamıyor. Çünkü sorun çok yönlü olduğu gibi çok boyutlu da. Böyle olduğu için de sağlık emekçilerinin can güvenliği risk altında olmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Sağlık-Sen’in her ay düzenli olarak yayınladığı Sağlıkta Şiddet Raporu’na göre, 2022 yılının ilk 6 ayında 136 şiddet olayı yaşandığını söyleyen Durmuş, “234 saldırgan tarafından gerçekleştirilen olaylarda 226 sağlık emekçisi şiddetin kurbanı oldu. Elbette bu rakamlar bizim tespit edebildiklerimiz. Gerçek tablo bu verilerin çok daha üzerinde” diye konuştu.

Sağlık çalışanlarının çalışma sürelerinin uzun olduğunu söyleyen Durmuş, “Çalışanların yüzde 58’inin 40 ile 60 saat arasında çalıştığı görülüyor. Bu oran normal bir memurun haftalık çalışma saati olan 40 saatin oldukça üzerinde. Bununla birlikte yüzde 12’sinin çalışma saatleri 60 saatten de fazla. Bu durum, sağlık çalışanlarının çalışma sürelerinin uzunluğuna işaret ediyor. Bunun yanında çalışma standartlarının masa başı olmadığı, sürekli tempolu bir şekilde, farklı sağlık sorunları olan, farklı kişilerle muhatap oldukları unutulmamalı. Katılımcıların toplamda yaklaşık yüzde 60’ı nöbet tutuyor. Yüzde 26’sının üç günde bir, yüzde 14’ünün ise gün aşırı nöbet tutuyor olması sağlık çalışanlarının nöbet yükünü gözler önüne seriyor” dedi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ YÜZDE 82’Sİ ŞİDDET ENDİŞESİ YAŞIYOR

Araştırmaya göre sağlık çalışanlarının yüzde 82’sinin işyerlerinde şiddetle karşılaşma konusunda endişe yaşadığını söyleyen Durmuş, “Bu oldukça büyük bir oran ve aynı zamanda alarm zillerinin çalmasına neden olacak büyük bir tehdit. Katılımcıların yüzde 71’i daha önce çalışma arkadaşlarının şiddete maruz kaldığına tanıklık etmiş. Meslek hayatı boyunca en az bir kez herhangi bir şiddet türüne maruz kaldığını belirtenlerin oranı ise yüzde 67. Sağlıkta fiziksel şiddetin vuku bulma oranı yüzde 25, psikolojik/sözel şiddetin gerçekleşme oranı da yüzde 66. Gerisi farklı şiddet türlerine giriyor. Bu da demek oluyor ki her 4 sağlık çalışanından 1’i fiziksel şiddete, her 10 sağlık çalışanından 7’si psikolojik/sözel şiddete maruz kalıyor” açıklamasını yaptı.

ŞİDDETİN MERKEZİ YOĞUNLUĞUN OLDUĞU YERLER

Araştırmaya göre sağlık çalışanlarının sadece yüzde 9’unun çalıştıkları kurumdaki güvenlik önlemlerini yeterli bulduğunu söyleyen Durmuş, araştırmanın bulgularını paylaşarak şu değerlendirmelerde bulundu: “Ankete katılanlar şiddetin yüzde 48’inin hasta ve hasta yakınlarından, yüzde 34’ünün hasta yakınları tarafından, yüzde 12’sinin de hastalar tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. Katılımcılar şiddet olaylarının yüzde 57’sinin mesai saatlerinde, yüzde 40’ının nöbet esnasında, yüzde 2’sinin ise mesai saati dışında gerçekleştiğini dile getiriyor. Şiddetin en fazla gerçekleştiği yerler acil servisler, hastane koridorları ve poliklinikler. Yani yoğunluğun en fazla olduğu yerler. Şiddet meydana geldiğinde sağlık çalışanlarının yüzde 53’ü ‘şiddet esnasında şiddeti uygulayan kişi ile ilgileniyordum’ cevabını verdi. Yüzde 34’ü ise ‘başka bir hastayla ilgileniyordum’ diyor. Herhangi bir şiddet türüne maruz kaldığını belirten katılımcıların yalnızca yüzde 35’i yaşadıkları olayı rapor etmiştir. Anlaşılacağı üzere bu küçük bir oran. Yaşanan tüm şiddet olaylarının rapor edilmesi çok ama çok önemli.”

SAĞLIKTA ŞİDDETE KARŞI YEDİ BAŞLIK

Araştırmada sağlık çalışanlarının şiddeti önlemeye yönelik yedi konuda hem fikir olduğuna ve buna yönelik adımlar atılmasını istediklerini dile getiren Durmuş, bu başlıkların güvenlik önlemlerinin artırılması, caydırıcı cezalar verilmesi, medya ile iş birliği yapılması, istihdam sağlanması, çalışma koşullarının düzeltilmesi, sistem temelli sıkıntıların giderilmesi ve eğitimler verilmesi şeklinde olduğunu söyledi. Sağlıkta şiddeti sıfırlamanın mümkün olmadığını ancak minimize edilebileceğine vurgu yapan Durmuş, “Yapılması gereken çözüm yolundaki adımları bir an önce atmaktır. Öbür türlü şiddet bulutunun karalığı her geçen gün artıyor. Bu durum karşısında sağlık çalışanları korkuyor, içe kapanıyor ve meslekten ya da kamu hizmetinden uzaklaşıyor” dedi.

28 Tem 2022 - 13:17 Ankara- Sağlık

Muhabir  Salih Kaplangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.