‘Düzenlemeler olumlu ancak yetersiz’

TMMOB’a bağlı İnşaat Mühendisleri Odası (İMO), Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik taslağını olumlu gelişmeler içerse de yetersiz bulduğunu açıkladı.

Demet Aran
Demet Aran Tüm Haberleri

Geçtiğimiz yıl “Her Şantiyeye Bir Şef” kampanyası ile güvenli yapılaşmada şantiye şefliğinin önemine dikkat çeken İnşaat Mühendisleri Odası (İMO), bu konuda hazırlanan yönetmelik taslağını değerlendirdi. İMO, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik taslağını, olumlu gelişmeler içerse de yetersiz bulduğunu açıkladı.

Güvenli yapılaşma için her şantiyeye bir şefin şart olduğunu savunan İMO’nun değerlendirmesinde ilk olarak yapı üretim sürecinin yöneticisi pozisyonunda olan şantiye şefliği alanının son derece kontrolsüz ve sorunlu olduğu belirtildi. Bu alandaki sorunların başında ise ilgisiz meslek gruplarına ait kişilerin şantiye şefliği görevini üstlenebilmesi geliyor. İMO’ya göre 2020 yılına ait yapı ruhsatı verilerine göre toplam ruhsatlar içerisinde inşaat mühendislerinin üstlendiği şantiye şefliği oranının yüzde 45,8 olması da bu sorunun göstergesi niteliğinde.

İMO’nun dikkat çektiği bir diğer sorun ise şantiye şefliği görevinin sadece resmi prosedürleri tamamlamak amacıyla kâğıt üstünde kalması. İMO’nun değerlendirmesinde bu duruma ilişkin “Can güvenliği için asli bir çalışma alanı olan şantiye şefliğinin, bir deprem ülkesinde ilgili her kurum ve kuruluşun gözü önünde sadece kâğıt üzerinde kalması halkın can ve mal güvenliği açısından tehdit oluşturmaktadır” ifadeleri yer aldı.

Bakanlığın hazırladığı taslağı madde madde değerlendiren İMO, şantiye şeflerine dair yönetmelikte “Şantiye Şefi Yardımcısı”, “Fen Elemanı”, “Şantiye Sorumlusu”, “e-şantiye sistemi” ve “Şantiye Şefliği Temel Eğitimi” tanımlarının yer almasını istedi.

Yönetmelikte şantiye şefliği alanında yapılacak işin iş sözleşmesine göre ve Sosyal Güvenlik Kanununa tabi olarak yürütülmesinin esas alındığına ilişkin ibarelerin yer alması gerektiğini savunan İMO, taslakta şantiye şefliği alanında denetim kanallarını güçlendirecek ve şantiye şeflerinin yasal haklarını garanti altına alacak böyle bir düzenlemenin bulunmadığını ifade etti. İMO’nun bu alandaki bir diğer talebi de şantiye şefi ve şantiye şefi yardımcısının aylık ücretinin Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) tarafından mimar ve mühendisleri için belirlenen asgari ücretten az olmamasıydı. Ancak taslakta buna ilişkin bir düzenleme de yer almadı. İMO, şantiyelerde çalışan inşaat mühendislerinin genel asgari ücretin bile altında çalışmaya mecbur bırakıldığını açıkladı.

Gerçeğe aykırı beyanda bulunularak şantiye şefliği görevinin üstlenilmesinin önüne geçmek için şantiye şeflerinin ilgili meslek odası tarafından belgelendirilmesinin önemine dikkat çeken İMO, şantiye şeflerine TMMOB’a bağlı meslek odalarına üye olma, SMM Belgesi ve kayıtlı olunan meslek odasından “Şantiye Şefliği Temel Eğitimi” alma zorunluluğu getirilmesini istedi.

“Her Şantiyeye Bir Şef” talebinin taslakta kısmen yer aldığını belirten İMO, mevcut yönetmelikte şantiye şefinin aynı anda 5 ayrı yapım işini üstlenebileceğini hatırlattı. Taslakta düzenleme ile şantiye şeflerinin bin 500 m²’yi geçmeyen 5, 4 bin 500 m²’yi geçmeyen 3, 7 bin 500 m²’yi geçmeyen 2 işi üstlenebileceğini belirten İMO, birden fazla yapım işinin şantiye şefi tarafından üstlenildiği durumlarda yapı alanının toplamının bin 500 m²’yi geçmemesini istedi.

Taslakta idareye şantiye şefinin işin gerektirdiği uygun meslek grubunda olup olmadığını kontrol etme görevinin tanımlanmasını olumlu bir gelişme olarak nitelendiren İMO, taslağı şantiye şefliği alanındaki gerçeğe aykırı beyanların önüne geçilmesi ve şantiye şefliği görevini üstlenenlerin özlük haklarının teminat altına alınması konusunda eksik buldu. İMO’nun değerlendirmesinde, taslaktaki önemli eksikliklerden birinin de mesleki sorumluluk sigortası olduğu belirtilerek yapı ruhsatı düzenlemeden önce ve yapım süresince şantiye şefi, şantiye şefi yardımcıları ve fen elemanları adına yapı müteahhidi tarafından yaptırılmış mesleki sorumluluk sigortasının, idare tarafından istenmesi gerektiği ifade edildi.

İMO, şantiye şefliği alanının düzenlenmesi ve sağlıklı işleyebilmesi için her şantiye şefinin sadece bir şantiyede tam zamanlı olarak görevlendirilmesini, şantiye şefliğinin üstlenilmesinde; yapım işinin konusunun, niteliğinin, büyüklüğünün ve ilgili imalatların oranının dikkate alınmasını, keyfi uygulamaların sonlandırılması için gerekli yasal düzenlemeler yapılmasını, şantiye şeflerinin ilgili meslek odalarınca verilen eğitimlere katılımlarının zorunlu hale getirilmesini, gerçeğe aykırı beyanda bulunarak şantiye şefliği üstlenilmesinin önüne geçilmesi için şantiye şeflerinden Oda Kayıt Belgesi istenmesini ve şantiye şeflerinin TMMOB tarafından belirlenen mühendislik asgari ücretinin altında çalıştırılmamasını, hak ve ücretlerinin yasal güvenceye alınmasını önermişti.

26 Tem 2022 - 16:30 - Çalışma Yaşamı

Muhabir  Demet Arangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.