Kamuda çalışan diş hekimleri taleplerini sıraladı

Kamu Diş Hekimleri Derneği, kamuda çalışan diş hekimlerinin taleplerini açıkladı. Diş hekimlerinin 35 maddelik talepleri arasında önleyici diş hekimliği uygulamasına geçilmesi, performans sisteminin kaldırılması, tekniker istihdamı, randevu aralıklarının diş hekimlerine danışılarak belirlenmesi ile hekimlere özel oda tahsis edilmesi gibi istekler yer aldı.

Salih Kaplan
Salih Kaplan Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Kamu Diş Hekimleri Derneği (KADHED), kamuda çalışan diş hekimlerinin taleplerini açıkladı. Diş hekimlerinin Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığına yönelik talepleri arasında önleyici diş hekimliği uygulamasına geçilmesi, performans sisteminin kaldırılması, tekniker istihdamı, geçici görevlendirmelere son verilmesi, randevu aralıklarının protez gibi uzun işlemler göz önüne alınarak ve diş hekimlerine danışılarak belirlenmesi ile hekimlere özel oda tahsis edilmesi gibi talepler yer aldı.

KADHED’in 38 maddede sıraladığı talepler arasında ilk sırada koruyucu ve önleyici diş hekimliğini önceleyen aile diş hekimliği uygulamasına geçilmesi yer aldı. Bunun için gerekirse özel diş hekimleri ile polikliniklerin de sisteme entegre edilmesi istenirken koruyucu diş hekimliği uygulamasının basın-yayın organları ile ortak çalışılarak seferberlik haline getirilmesi ve diş hekimlerinin alanlarıyla ilgili magazin ve reklam içeren haberler için yaptırım getirilmesi de talepler arasında yer aldı.

Diş hekimleri tarafından tedavi, protez ve takiplerin sağlıklı, kaliteli ve kullanışlı olabilmesi için performans sisteminin kaldırılması talep edilirken diş hekimlerine aldığı eğitime, yüklendiği riske uygun tek kalem ve sabit bir maaş verilmesi istendi. Derneğin açıklamasında emeklilikte 2008 yılı öncesinde ve sonrasında Emekli Sandığı başlangıcına göre oluşan meslektaşlar arasındaki emekli maaşı uçurumunun ortadan kaldırılması, maaşlar yönünden de aynı mesleği aynı şekilde yapan hekimler arasındaki fark ve ayrıcalıkların olumlu yönden düzenlenmesi ile eşit işe eşit ücret talebi dile getirildi.

“HEKİME SABİT ODA TANZİM EDİLMELİ”

Diş hekimlerine tıp hekimlerinde olduğu gibi isteyen diş hekimlerinin 4924 sayılı Kanun’a bağlı olarak sözleşmeli statüde çalışabilme hakkı verilmesi talepler arasında yer alırken bir diğer talep ise hasta mahremiyeti, anksiyete, bulaş riski gibi mücbir sebeplerle tek ünitelik, tam izole ve hekime sabit odaların tanzim edilmesi ve “dört el kuralı” ile çalışabilmek için, mesleğine hakim Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerleri istihdam edilmesi yönünde oldu.

“Panaromik ve periapikal grafi olmayan hastane kalmamalıdır. Kullanılan malzeme, ekipman hekimin ihtiyacına göre temin edilmeli” ifadelerine yer verilen talepler arasında diş hekimlerinin bireysel olarak istediği protez laboratuarı ile çalışabilmesi, Sağlık Bakanlığının diş hekimliği için özel ve tek yazılım kullanarak mükerrer ve hatalı kayıtların önüne geçmesi ve mağduriyetlere yol açan geçici görevlendirmelere son verilmesi, gerekirse hizmetin devamlılığı için ihtiyaç olan kurumlara yeni alım gerçekleştirilmesi istendi.

“EN FAZLA 10 MHRS HASTASINA BAKILMALI”

Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden çok sayıda randevu verildiği için yaşanan sorunlara da değinilerek randevu aralıklarının ilgili hekime sorularak ayarlanması, tedavi ve protez randevuları düşünülerek en fazla 10 MHRS hastasına bakılması talepleri sıralandı.

Derneğin dile getirdiği talepler arasında diş hekimliğinde acil tanımının tekrardan yapılmasının ve triaj sınıflandırılmasının şart olduğu ifade edilirken diş hekimlerinin kıdem ve dereceye göre çalışabileceği hizmet bölge ve birimlerinin belirlenmesi istendi. Sağlıkta şiddet sorunuyla ilgili olarak hekime ve sağlık çalışanlarına karşı her türlü şiddetin cezasız kalmaması ve hükümler için erteleme uygulanmaması istenirken hastane girişlerinde de X-ray cihazı kurulması talep edildi.

Diş hekimlerinin şikayetlerinin en başında gelen idareci mobbingi karşısında sorunların kurumlarca değil Bakanlık tarafından yapılacak çalışan memnuniyet anketi ile çözülebileceği dile getirilen açıklamada sağlık personellerinin haklarını koruyacak, danışmanlık ve şikayet takibi yapacak bir birimim oluşturulması talep edildi.

Diş hekimleri arasında istifa ve emeklilik eğiliminin arttığına dikkat çekilen açıklamada nitelikli hizmet verilebilmesi için sadece maddi değil işleyişle ilgili ve fiziki düzenlemelerin de hayata geçirilmesi istendi.

“Hiçbir maddi endişe duymadan izin haklarımızı kullanmak istiyoruz” denilen açıklamada diğer öneriler ise şöyle özetlendi:

 • Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve devlet hastanelerinin işletilmesine dair yönetmelikler taraflarla müzakere edilerek hazırlanmalı,
 • Hastanelerde personellerin çocukları için çocuk bakım merkezi, kreş ve anasınıfları kurulmalı,
 • Kurum içi-dışı mesleki seminer, kongre gibi düzenlenmeli ve katılım teşvik edilmeli,
 • İl ve ilçe sağlık müdürlükleri bünyesinde personel temsilcileri ile istişare toplantıları yapılmalı,
 • Hekimlerimizden kesilen ve daha sonra iptal edilen ilave prim tutarları, değer kaybı yaşanmadan geri iadesi için gerekli yasal düzenleme yapılmalı,
 • Yıpranma yasası geçmişi de kapsayacak şekilde ve içinde bulunduğumuz pandemi dönemini de ekstra değerlendirilecek şekilde yeniden düzenlenmeli,
 • Görev başında ve mesleği gereği hayatını kaybeden meslektaşlarımızın görev şehidi sayılmalı,
 • Hakediş ve gelir katsayısı kıdem artışı ile ters orantılı olarak düzenlenmeli ve tüm hakedişler ay başında ödenmeli,
 • Emekli ikramiye ve maaşları, bu mesleğe yıllarını vermiş hekimlere yaraşır seviyelere getirilmeli,
 • Fiziki şartlar ve çalışma koşullarını sağlayan veya sağlamayan kurumlar doğabilecek davalarda cezai sorumluluğu almalarının yolu açılmalı,
 • Hekimin endikasyonunu elinden alan ve sınırlayan uygulama olan Birim Performans Katsayısı acilen kaldırılmalı,
 • Doktoralı ve uzman diş hekimleri branşları dışında çalıştırılmamalı,
 • İl sağlık müdürlüklerinde diş hekimlerinin de temsil edildiği birimler olmalı,
 • Staj yapılan dönemlerde iş güvenliği yasaları gereği müstakbel meslektaşlarımız sigortalı yapılmalı ve bizlere de SGK borçlanma hakkı verilmeli,
 • Kadrosu Adalet Bakanlığında bulunun meslektaşlarımız minimum Sağlık Bakanlığına bağlı hekimler statüsünde olmalı,
 • Diş hekimliği bakanlık bünyesinde en az genel müdürlük seviyesinde temsil edilmeli,
 • Malpraktis davalarında hekim arkadaşlarımız muhakkak en başından haberdar edilmeli ve müdahil olabilmeleri sağlanmalı,
 • İşsiz diş hekimi ordusuna her yıl binli sayılarda yeni arkadaşımızı ekleyen, ülkemizdeki diş hekimliği fakültesi enflasyonuna ivedilikle müdahale edilmeli.

17 Tem 2022 - 16:21 - Çalışma Yaşamı

Muhabir  Salih Kaplangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Hakan - Vatandaşımız, bütün bu taleplerin yine kendisi için, kendi sağlığı için istendiğini bir anlayabilse... Ah bir anlayabilse...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Temmuz 17:36