Amatör futbol buradan koparılmamalı

Amatör spor camiası, başkent Ankara’da amatör futbolun kalbi niteliğindeki 1 ve 2 No’lu Dış Sahaların da yeni projede en azından korunması hatta projede yapılacak bir revizyonla en az dört amatör futbol sahasının daha yapılmasını talep ediyor.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Ankara amatör spor camiası 19 Mayıs 1 ve 2 No’lu Dış Sahaları kaybetmek istemiyor. 19 Mayıs Stadyumu’nun yıkılması sonrasında yıkılan stadyum alanına yeni stad projesi yapılarak  ihale süreci tamamlandı. Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Çelik imzasıyla Yeni stadın yapılma sürecinde 19 Mayıs Spor Kompleksi içerisinde proje alanında kalan tesislerin tahliyesi istendi. Amatör spor camiası, başkent Ankara’da amatör futbolun kalbi niteliğindeki 1 ve 2 No’lu Dış Sahaların da yeni projede en azından korunması hatta projede yapılacak bir revizyonla en az dört amatör futbol sahasının daha yapılmasını talep ediyor. Ankara Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Murat Kandazoğlu son süreci Anayurt’a değerlendirerek yetkililerden yeni stad projesinde yapılacak bir revizyonla amatör futbol sahalarının artırılması talebinde bulundu.

Başkent Ankara’da amatör futbol dendiğinde akla  1 ve 2 No’lu Dış Sahaların geldiğine dikkat çekerek, ülke futboluna sayısız yıldız futbolcunun yetiştiği bu sahaların yeni stad projesinde de korunması hatta ek bir iki saha daha yapılması gerektiğinin altını çizen Ankara Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Murat Kandazoğlu, “19 Mayıs 1 ve 2 No’lu Dış Sahalar yıllardır amatör futbola hizmet ediyor. Bir anlamda Ankara’da amatör futbolun hafızası konumunda. Tabiri caizse amatör futbolun Wembley’i. Mevcut sahalarımızı kaybetmemek lazım diye düşünüyoruz” diye konuştu.

“YENİ STADYUMUN YAPILACAK OLMASI ANKARA FUTBOLU AÇISINDAN ÇOK KIYMETLİ”

Yeni stadyum yapılacak olmasının mutluluk verici olduğunu belirten Kandazoğlu, “19 Mayıs Stadı ihalesinin yapılmış olması bizi çok mutlu etti. Bundan dolayı memnuniyetimizi ifade etmek isterim. Sayın Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’a ve  Sayın Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na  bu konudaki hassasiyetlerinden dolayı amatör spor camiası adına teşekkür ederim. Tabi bir stadyumun yapılacak olması Ankara futbolu açısından çok kıymetli, çok değerli. Bu alanların spor kompleksinin yenilenecek olması da bizleri çok mutlu ediyor. Burada sadece amatör futbol değil, futbolun dışındaki basketbol, voleybol, atletizm, jimnastik, boks, tenis, yüzme havuzu tesisleriyle birçok branşta faaliyet gösteriyor. Bu tesislerin hepsinin yenilenecek olması mutluluk verici. Bizim için kıymetli olan alanlardan biri de 1 ve 2 No’lu Dış Sahalar.

Ankara’da bildiğimiz gibi futbol sahası yetersizliği söz konusu. Şehir merkezinde toplamda 7 saha bulunuyor. Şuanda net olmamakla birlikte burada 1 ve 2 nolu sahalardan bir tanesinin kalacağı ya da hiç birinin kalmayacağı gibi net bir bilgi yok. Bildiğim kadarıyla proje içerisinde bir futbol sahası kalıyor. Ama net olarak bilgi sahibi değilim.  Ankara merkezinde artık spor tesisi yapılabilecek araziler kalmadı. Genelde şehrin kenar köşe noktalarında ve oralara da ulaşım oldukça güç. Merkezde spor alanı kalmadığı için daha çok Mamak, Keçiören, Altındağ, Etimesgut Sincan gibi daha uzak yerlerde spor alanları var. Tabi oralarda spor tesisleri yapılmasıyla ilgili de hem bakanlık nezdinde hem de belediye nezdinde çalışmalar var. Bunlar sevindirici çalışmalar. En azında bizim de amaçlımız düşüncemiz her ilçede birer tane ikişer tane futbol sahası olsun. Tribün altlarında da kulüplerimizin yerleri olsun. En azında kulüplerimize şunu söyleriz; Sahalarınız yapılmış, odalarınız teslim edilmiştir. Hem antrenman yapacak alanınız hem de ofisiniz burada diye kulüplerimize güzellik yapmış oluruz. Hem Gençlik ve Spor Bakanlığı nezdindeki yetkililere hem de yerel yönetim ve Büyükşehir Belediyesi yetkililerine bu konuyu ilettim.  Onlar da bizim önerimizi mantıklı ve doğru olduğunu ifade ederek çalışmalarını ve projelerinin bu doğrultuda olmasını söylüyorlar” dedi.

ANKARA AMATÖR FUTBOLUNUN HAFIZASI

Başkan Kandazoğlu, Dış Sahaların Ankara futbolu açısından önemine vurgu yaparak şöyle konuştu; “19 Mayıs 1 ve 2 No’lu Dış Sahalar niçin önemli? Ya da bu alanı neden önemsiyoruz? Öncelikle ulaşım noktasında tüm gençlerimizin, çocuklarımızın rahatlıkla gelebileceği merkezi bir alan. Ulaşım noktasında problem yaşamadan gelip gidilebiliniyor. Antrenman gece 10 - 11 de de bitse evlerine rahatlıkla ulaşabilecek merkezi bir yer.

Diğer bir taraftan yıllardır bu alan amatör futbola hizmet ediyor. Bir anlamda Ankara’da amatör futbolun hafızası konumunda. Tabiri caizse amatör futbolun Wembley’i böyle değerlendirmek lazım. Şimdi var olan sahalarımız var. Mevcut sahalarımızı kaybetmemek lazım diye düşünüyoruz. Evet stadyumu çok önemsiyoruz, çok kıymetli, çok değerli. Bizim çok değerli profesyonel takımlarımız var. Onların da şampiyon olmasını istiyoruz. Bu sahalar profesyonel takımlarımızı da güçlendirecek ve hedeflerine ulaştırabilecek alanlar da amatör futbola hizmet edecek sahaların varoluşundan geçiyor. Ne kadar çok saha olursa o kadar çok sporcunun olması, o kadar çok futbolcunun o landa antrenman yapıp, müsabaka yapıp profesyonel takımlarımıza bir anlamda altyapı olmasını sağlayabiliriz. Bunu bu şekilde düşünebilir, mantığımızı bu şekilde kurabiliriz.

Ankara’da amatör futbol dendiğinde aklımıza 1 ve 2 No’lu dış DışSahalar geliyor. Ülke futboluna çok önemli yıldızlar yetiştirmiş bir alandır burası. Tabi bundan sonra da yetiştirecektir. Amatör futbol camiası olarak bu alanı kaybetmemek istiyoruz. Federasyonumuza bağlı 301 spor kulübümüz var. Bunun 196’sı amatör futbolla iştigal ediyor. Kısa bir matematik yapacak olursak 40 – 50 bine yakın amatör futbolcu var. Amatör futbolcuların yüzde doksanı bu sahalarda müsabakalara çıkıyor, bu sahalarda antrenmanını yapıyorlar. Ulaşım noktasında gecenin geç saatleri de olsa rahat bir ulaşımı var. Cumhurbaşkanımız amatör futbol oynamış, amatör futbolun ve futbolcunun yapısını, psikolojisini en iyi bilen ve anlayabilen bir Başkanımız var, çok değerli bir bakanımız var. Tabiimi ihale yapıldı. Projede istenildiği takdirde revize yapılabilir diye düşünüyoruz.”

EN BÜYÜK ALTYAPI  AMATÖR FUTBOL

Amatör  futbolun bütün profesyonel takımlar için de bir altyapı olduğuna vurgu yapan Kandazoğlu, “Ankaragücü Genel Kurulunda Sayın Faruk Koca  19 Mayıs Stadı projesini paylaştığında orada bir saha görünüyor. Burada tenis kortları görünmekte. Tamam bu bizi sevindiriyor. Bir saha olması bizi mutlu edecektir. Bizim hep hayalimiz, isteğimiz, arzumuz 1 ve 2  nolu sahanın yanına iki saha daha yapılmasıdır. Dört tane amatör futbol sahasının burada olmasını arzu ediyoruz. Biz burada çocuklarımızı yetiştireceğiz ki Ankara futbolunda diğer profesyonel takımlarımız daha güçlü olsunlar. Tribünler daha da dolsun. Bir takım şampiyonluğa giderse tribünler dolar. 45 bin kişilik stadyum yapacağız ama orayı doldurmamız için Ankaragücü’nün, Gençlerbirliği’nin, Keçiörengücü’nün hedefleri olması lazım.  Hedefleri olabilmesi için de güçlü bir kadroya ihtiyaç var. Güçlü bir kadro için de sadece Ankaragücü, Gençlerbirliği ve diğer takımlarımızın altyapısı  yeterli değil. En büyük altyapı burada amatör futbol. Hep beraber izliyoruz. İnanılmaz yetenekli çocuklar burada. Yaklaşık bir aydır U 12 futbol müsabakalarını takip ediyoruz. U14 maçlarını takip ediyoruz. İnanılmaz yetenekli ve çok kaliteli çocuklarımız var. Trabzon’dan Antalya’dan Türkiye’nin bir çok ilinden gelip burada futbol izleyerek buradaki çocukları alıp oradaki profesyonel takımın altyapısına götürüyorlar. Bunlara hepimiz şahit oluyoruz. Ankaragücü, Gençlerbirliği ve diğer profesyonel takımlarımıza giden oyuncular da var. Demek ki burada bir şey üretiliyor. Burada bir kaynak var. Bu kaynağın menbağı burası; Dış Sahalar. Dolayısıyla Ankaragücümüzün ve diğer profesyonel takımlarımızın da bu konuda desteğini bekliyorum. Amatör futbol sahası ne kadar çok olursa Ankara futboluna o kadar fayda sağlayacaktır.

Ankara’da 7 Bölgesel Amatör Lig  (BAL) takımı var. Bu BAL takımları Hasan Doğan sahasında oynayacaklar, Türközü’nde, Altındağ Örnek Sahasında oynayacaklar. Burada da yaklaşık olarak bine yakın futbol takımı var. U 11’indenu19’una kadar A takımına kadar kategorileri var. Bunlar müsabaka oynayacaklar. Biz bunları nerede oynatacağız. İlçelerimizde sahalar var oraya gönderebilir. Ama antrenmanları nerede yaptıracağız. Bu konuda Gençlik ve Spor  İl Müdürümüz Mustafa Çelik’le görüşmelerimiz var. Yoğun bir gayret içerisinde. Belirlemiş olduğumuz  alanlar var. Metropol ilçelerimizden de spor alanına tahsis edilmesi ilgili olarak da taleplerimiz oldu. Buradan belediye başkanlarımız bu konuda amatör futbola kucak açmaları konusunda ellerinde spor alanları varsa hızlıca iş birliği içerisinde Ankara’ya amatör futbol sahaları kazandırmamız gerekiyor. Bu sadece

Amatör spor kulüplerinin meselesi değil. İl Müdürünün meselesi de değil. Bu hepimizin meselesi. Bütün ilçelerdeki ailelerin çocukları spor yapıyor. Mamak’ta, Yenimahalle’de Altındağ’da, Çankaya’da neresi olursa olsun gençlerimiz, çocuklarımız sıkıntı yaşayacak. Belki birçok kulübümüz kapanma noktasına gelecek. Çünkü çalışabilecek alanları yok. Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Bey’le görüşmemizde tesis noktasındaki sıkıntılarımızı izah ettiğimizde kendileri sağolsunlar bu konuda çalışma başlattıklarını, ilgili birimlerin çalışma yaptıklarını hatta bir tane sahanın ihaleye çıktığını, dört sahanın ihaleye çıkacağı noktasında bilgi aldık. İl Müdürümüzle yaptığımız çalışmada Etimesgut, Keçiören, Gölbaşı, Altındağ ve Mamak’tan taleplerimiz oldu. Biz nerede yer bulabilirsek en azında buralara tesis yapılması ile ilgili yoğun bir gayret içerisindeyiz. Ama burada sadece bizim gayretimiz, çalışmamız yeterli değil. Şehrin tüm dinamikleri; siyasetçisi, valisi, kaymakamı, belediye başkanları topyekün bu işi beraber çözmemiz gerekiyor. Birlik, beraberlik içerisinde çözmeliyiz. Bizim federasyon olarak görevimiz eksikleri tespit edip  ilgili kurum ve kuruluşlarla istişare ederek yapılmasını sağlamak. Büyükşehir ve bütün belediye başkanlarımızın, bakanlığımızın gerçekten çok samimi çalışmaları, yoğun gayretleri var. Ankara’nın tesis anlamındaki sıkıntılarını bildiklerini bunu da hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmak için yoğun bir gayret  içerisinde olduklarını gördüm. Sayın Bakanımızın Ankara’da tesis noktasındaki sıkıntıların bir an önce giderilmesi ile ilgili birimlere talimat  verdiklerini biliyoruz. Bu konuda yoğun gayret ve çalışmaları var. Bunların bir an önce yapılmasını arzu ediyoruz” dedi.

“AMATÖR FUTBOL BURADAN KOPARILMAMALI”

Başkan Kandazoğlu, 19 Mayıs 1 ve 2 No’lu Dış Sahaların korunmasını hatta ilave olarak iki saha daha yapılmasını arzu ettiklerini ifade ederek,

“Ankara’nın en büyük problemi tesis problemi. Bizim kulüplerimizin yoğunluğu merkezde. Buradan bir semt takımını Gölbaşı’na göndermek bile kulübümüze maliyeti çok yüksek. Dolayısıyla kulüplerimizin yaşaması için de biz elimizden gelen gayreti, çalışmayı yapmamız gerekiyor. Bunların iyi anlatılması gerekiyor. İyi izah edilmesi gerekiyor. İnsanların birbirine daha samimi olması gerekiyor. Burada bir ihtiyaç var. Bu ihtiyacın giderilmesi için herkesin başkent kimliğiyle hareket ederek bu işlerin çözümü için elimizden gelen tüm gayreti sarf etmemiz gerekiyor. Bu anlamda sayın Cumhurbaşkanımıza bu konunun çok iyi şekilde anlatıldığı takdirde sayın Bakanımızın bu konudaki yaklaşımının olumlu olabileceğini düşünüyorum. Olabilecekse, yapılabilecek bir şey varsa,  burada bu sahaların kalmasını sağlayabileceksek veya ilave saha yapılabilirse bundan dolayı çok büyük memnuniyetimizi ifade ederiz. Elbette Ankara’ya yeni sahalar da yapılacaktır. Ama 19 Mayıs 1 ve 2 No’lu Dış Sahalar çok özel bir yer. Çok çok özel bir yer. Tarihi bir yer. Burada çok ciddi yaşanmışlıklar var. Çok insanın anıları var. Amatör futbolun buradan koparılmaması gerektiği kanaatindeyim. En kötü ihtimal 1 ve2 No’lu Dış Saha’nın kalması arzusundayım. İki ilave sahanın da olması mükemmel ötesi olur. Sayın Cumhurbaşkanımızın inşallah ben inanıyorum ki projede revize edilebilecek bir şey varsa mutlaka bunun gerçekleşebileceğini düşünüyorum. Burada da amacımız ortak Ankara’ya hizmet etmek. Ankara’nın menfaat ve çıkarlarına sahip çıkmak. Ankaralıların daha iyi şartlarda olmasını sağlamak için elimizden gelen tüm  gayret ve çabayı sarfetmemiz gerekiyor” diye konuştu. 

06 Tem 2022 - 17:11 Ankara- Sporgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.