842 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG Meclisi) iş cinayetleriyle ilgili 2022 yılının ilk altı ayına ilişkin bir rapor yayımladı.

Doğu Han
Doğu Han Tüm Haberleri

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisinin raporuna göre 2022 yılının ilk altı ayında en az 842 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlerden 729’u ücretli (işçi ve memur) ve 113’ü kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluşuyor.

Rapora göre tarım ve inşaat sektöründeki hareketlenme nedeniyle iş cinayetleri Mayıs-Haziran ayları itibariyle artışa geçti. Tüm iş cinayetleri içinde ölüm oranı olarak inşaatlar yüzde 19’a, tarım yüzde 17’ye çıktı. Diğer yandan sanayi işkollarındaki ölümlerin oranı da yükselerek yüzde 36’ya ulaştı. Özellikle metal, enerji, maden, taşımacılık, tersane/gemi işkollarındaki ölümler öne çıkıyor.

Ölüm nedenlerinden trafik, servis kazaları Haziran ayı ile birlikte artışa geçti. İş cinayetlerinde yaş gruplarına baktığımızda yaz ayları ile beraber çocuk işçi ölümleri arttı. 27 yaş ve altı ölen işçilerin oranı neredeyse yüzde 20’yi buldu. Diğer yandan 51 yaş ve üzerindeki iş cinayetlerinin oranı ise 30 civarında. İnşaat ve tarımdaki ölümlerin artmasına paralel olarak mülteci-göçmen işçi ölümleri de arttı. Göçmen-mülteci işçilerin üçte ikisini ise Suriyeliler ve Afganistanlılar oluşturuyor. İş cinayetlerinde ölenlerin yüzde 3’ü sendikalı işçi.

2022 yılının ilk altı ayında iş cinayetlerinin işkollarına göre dağılımı şöyle: “İnşaat, Yol işkolunda 165 işçi; Tarım, Orman işkolunda 144 emekçi (69 işçi ve 75 çiftçi); Taşımacılık işkolunda 98 işçi; Ticaret, Büro, Eğitim, Sinema işkolunda 58 emekçi; Metal işkolunda 55 işçi; Belediye, Genel İşler işkolunda 49 işçi; Sağlık, Sosyal Hizmetler işkolunda 40 işçi; Madencilik işkolunda 34 işçi; Konaklama, Eğlence işkolunda 32 işçi; Enerji işkolunda 30 işçi; Savunma, Güvenlik işkolunda 22 işçi; Gemi, Tersane, Deniz, Liman işkolunda 21 işçi; Petro-Kimya, Lastik işkolunda 19 işçi; Tekstil, Deri işkolunda 18 işçi; Ağaç, Kâğıt işkolunda 11 işçi; Çimento, Toprak, Cam işkolunda 7 işçi; Gıda, Şeker işkolunda 6 işçi; Basın, Gazetecilik işkolunda 4 işçi; Banka, Finans, Sigorta işkolunda 2 işçi; İletişim işkolunda 1 işçi; Elimizdeki veriler ışığında çalıştığı işkolunu belirleyemediğimiz 26 işçi hayatını kaybetti.”

2022 yılının ilk altı ayında 53 kadın işçi ve 789 erkek işçi hayatını kaybetti.

06 Tem 2022 - 17:08 - Çalışma Yaşamı

Mahreç  Doğu Hangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.