Sağlık örgütlerinden Koray Başar’a destek

Sağlık örgütleri ayrımcılığa karşı mücadelede yer aldığı için hedef gösterilen ve fiziksel saldırıya uğrayan Doç. Dr. Koray Başar’a destek açıklaması yaptı.

Demet Aran
Demet Aran Tüm Haberleri

Sağlık emek ve meslek örgütleri defalarca hedef gösterilmesinin ardından 4 Temmuz akşamı fiziksel saldırıya uğrayan Hacettepe Üniversitesi Psikiyatri Bölümü’nden Doç. Dr. Koray Başar’a destek açıklaması yaptı. Türk Tabipleri Birliğinin önünde yapılan açıklamada sağlık örgütleri adına ortak açıklama yapan Türkiye Psikiyatri Derneği Genel Başkanı Ejder Akgün Yıldırım, şiddeti, vandallığı ve yok edici kültürü kınadıklarını, hakikati savunduklarını, hekimlik değerlerinin yanında olduklarını söyledi.

Başar’ın Türkiye Psikiyatri Derneğinin önceki dönem genel başkanlığını yürüttüğünü anımsatan Yıldırım, “Herkes için sağlık çabası içindeki bizler herkesin şiddet uygulayabileceği bir iklimde çalışmaya mahkûm olduk. Çalışma ortamı ulaşılabilir sağlıktan kolay ulaşılır şiddete evrildi. Tam da bu ortamda amacı eşit ve ulaşılabilir sağlık hizmeti olan, hekimlik değerlerini savunan ve öğreten, derneğimizin bir önceki dönem genel başkanı Doç. Dr. Koray Başar savunduğu ilkeler nedeniyle organize bir grup tarafından planlı bir saldırıya maruz kaldı. Hekim ve bilim insanı sorumluluğuyla gerçekleştirdiği çalışmalar nedeniyle meslektaşımızın hedef gösterilmesinin ardından maruz kaldığı bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz” sözleriyle Başar’a dönük saldırıya tepki gösterdi.

Toplumda ayrımcı bir dilin itibar gördüğüne dikkat çeken Yıldırım, Hekim Andı’nda yaş, hastalık ya da engellilik, inanç, etnik köken, cinsiyet, milliyet, politik düşünce, ırk, cinsel yönelim, toplumsal konum ya da herhangi bir özelliğin görevleri ile hastalar arasına girmeyeceğine dair yemin ettiklerini vurguladı. “Mesleğimizi icra ederken dünya görüşümüz ne olursa olsun bilimin sunduğu güncel bilgileri hastalarımızın yararı ve sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi için kullanacağımızı söyledik. Tehdit ediliyor olsak bile, tıbbi bilgimizi, insan haklarını ve bireysel özgürlükleri çiğnemek için kullanmayacağımıza söz verdik” diyen Yıldırım, bu değerlerin Galen’den, Hipokrat’tan, İbni Sina’dan aktarılan, hastasına ayrım yapmayan, ıstırabı olanın yanında koşulsuz yer alan, herkes için eşit ve ulaşılabilir sağlık hakkını savunanların, kökü bu topraklara dayanan sağlık mücadelesi ve daha sağlıklı bir dünya sevdasının ürünü olduğunu kaydetti.

Hekim Andı’nda yapılan değişikliğe de dikkat çeken Yıldırım, bu değişiklikle başlayan sürecin artık hakikati ve hekimlik değerlerini savunan hekimlerin hedef haline getirilmesine dönüştüğünü ifade etti.

Başar’ın hekimlik değerlerini savunduğu ve mesleğini en doğru şekilde yapmaya çalıştığı için saldırıya uğradığnı vurgulayan Yıldırım, “Bu saldırı sağlıkta şiddetin artık sokaklara taştığını, değerlerin de hedef haline geldiğini göstermektedir. Hekimliğin evrensel değerlerini hiçe sayan bu saldırının planlı olması ülkemizin güvenliği ve geleceği açısından çok ciddi bir tehdittir. Böyle bir saldırının yaşanmasından dolayı üzgünüz, öfkeliyiz” dedi.

“Hekimler olarak, hastalarımızın sağlığı kadar toplumun doğru bilgilere ulaşabilmesini sağlamak ve sağlık hizmetlerin geliştirmek de bizim görevimiz. Ne kadar tehdit ve saldırı altında olursak olalım bizler görevimizin başında olacağız. Bilimselliğimizden, değerlerimizden ve hekim kimliğimizden taviz vermeyeceğiz” ifadelerini kullanan Yıldırım devlet kurumlarının toplumdaki ayrımcı söylemleri, tehditleri ve saldırıları engelleyecek tedbirleri almakla, hakikatin yanında yer alan sağlık çalışanlarının güven içinde çalışabilmesi ve yaşayabilmesini sağlamakla yükümlü olduğunu anımsattı. Yıldırım son olarak toplumdaki ayrışmayı engelleyici, bir arada yaşama ve dayanışma dilini güçlendiren, şiddetin olmadığı bir kültürün oluşmasını sağlamanın ulusal bir devlet politikası olması gerektiğini söyledi.

Açıklamaya, Türkiye Psikiyatri Derneği, Türk Tabipleri Birliği, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı, Türk Diş Hekimleri Birliği, Halk Sağlığı Uzmanları Derneği, Psikiyatri Hemşireleri Derneği, Türk Psikologlar Derneği, Türk Toraks Derneği, Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası, Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası, Genel Sağlık İşçileri Sendikası, Hekim Birliği Sendikası, Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası, Tabip ve Diğer Sağlık Çalışanları, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Kamu Görevlileri Sendikası, Kamu Diş Hekimleri Derneği ile Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği katıldı.

Dr. Koray Başar, LGBTİ+’lara yönelik ayrımcılık yapmadığı için sosyal medyada defalarca hedef gösterilmişti. Başar’ı hedef gösterenler “LGBT misyoneri doktor” ifadelerini kullanmıştı.

 

06 Tem 2022 - 16:42 Ankara- Çalışma Yaşamı

Muhabir  Demet Arangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.