Sendikalar TÜİK’e seslendi: Gerçekleri açıkla, ekmeğimizle oynama

Enflasyon verilerinin açıklandığı saatlerde Birleşik Kamu-İş ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, TÜİK’in gerçek verileri açıklamadığını belirterek TÜİK’i protesto etti. DİSK, TÜİK’e gerçek verileri açıklama, iktidara da TÜİK üzerindeki vesayete son verme çağrısında bulundu.

Demet Aran
Demet Aran Tüm Haberleri

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) enflasyon verilerini açıkladığı saatlerde Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu ile Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) TÜİK’e 300 metre mesafeden seslendi. TÜİK önünde açıklama yapmalarına izin verilmeyen konfederasyonlardan DİSK, TÜİK’e “Gerçekleri açıkla ekmeğimizle oynama” diye seslendi. Birleşik Kamu-İş ise iktidarın akla ve bilime uygun bir şekilde üretim, yatırım ve düzgün bir para politikası üretmemesindeki ısrarı son bulmadıkça ekonomik krize hiçbir şekilde çözüm üretemeyeceğini belirtti.

Son yıllarda güvenilirliği tartışmalı hale gelen TÜİK’in enflasyon verilerini açıkladığı saatler sendikalar, TÜİK önünde bir araya geldi. İlk açıklamayı yapan Birleşik Kamu-İş, TÜİK’in açıkladığı verilerin çarpıtıldığını, kamu emekçilerinin gelirlerinin bu rakamların bile gerisinde seyrettiğini ifade etti. İşsizlik sorununa da yer verilen açıklamada iktidarın politikalarının işsizliği hafifletecek sonuçlar yaratmasının mümkün olmadığı, AK Parti iktidarı ülkeyi yönetmeye devam ettikçe ekonomideki krizin büyümeye ve milyonlarca emekçinin açlığa ve işsizliğe mahkum olmaya devam edeceği belirtildi. Açıklamada “AKP iktidarının akla ve bilime uygun bir şekilde üretim, yatırım ve düzgün bir para politikası üretmemesindeki ısrarı son bulmadıkça ekonomik krize hiçbir şekilde çözüm üretemeyecektir” denildi.

Birleşik Kamu-İş’in ardından Özveren Çocuk Parkı’nda bir araya gelen DİSK’liler TÜİK önüne yürümek istese de DİSK’in de TÜİK önünde açıklama yapmasına polis engel oldu. TÜİK’e 300 metre uzaklıkta bulunan bir noktada açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, ilk olarak yürüyüşlerine müsaade edilmemesine tepki göstererek “Bu ülkede herkes açısından bireysel ya da kurumsal görüşlerini ifade etmek, eleştirilerini sunmak, önerilerini ifade etmek için toplanmak toplanma ve gösteri yürüyüşü yapma hakkı en temel insan haklarından bir tanesidir. Uluslararası bütün insan hakları sözleşmelerinde, yasalarda ve anayasamızda güvence altına alınmış bu hakkın, bu özgürlüğün kullanımını engellemek asla kabul edilemez. Öncelikle bu tutumu kabul etmediğimizi ve protesto ettiğimizi ifade etmek isterim” dedi.

Sık sık “Sefalet ücreti istemiyoruz”, “Hırsız TÜİK hesap verecek”, “TÜİK elini cebimizden çek” ve “TÜİK şaşırma sabrımızı taşırma” sloganlarının atıldığı açıklamada Çerkezoğlu, TÜİK’in işçilerin, kamu çalışanlarının ve emeklilerin ücretini belirleyen “en büyük ücret belirleyicisi konumuna” geldiğine dikkat çekti.

“EN BÜYÜK PATRON TÜİK”

TÜİK’in yıllardır iktidarın ücretleri baskılama politikasını hayata geçirmesi için enflasyonu da bütün verileri de perdeleyerek ve karartarak açıkladığını söyleyen Çerkezoğlu “Milyonların cebine girecek para, milyonların ekmeği, milyonların sofrasına gelecek olan ekmek, TÜİK tarafından belirleniyor. TÜİK ülkemizde adeta en büyük patron gibi. Bütün emek gelirleri onun açıkladığı oranlara göre belirleniyor. O nedenle enflasyonun eksik ölçülmesi, hatalı ölçülmesi emekçilerin hakkının gasbedilmesi demektir. TÜİK enflasyonu düşük açıklayarak işçinin, memurun, emeklinin ekmeğiyle oynuyor. TÜİK enflasyonu düşük açıklayarak her gün soframızdaki ekmeğin bir dilim daha küçülmesine yol açıyor. İşte o nedenle buradayız. Ekmeğimizi savunmak için, emeğimizi savunmak için buradayız. Enflasyonun doğru ölçülmesi için buradayız. TÜİK’e görevini hatırlatmak için buradayız. TÜİK az önce açıkladığı rakamla bir kez daha bizi şaşırtmadı. Halkın hissettiği enflasyon başka, işçinin çarşıda, pazarda, manavda gördüğü enflasyon başka, emeklinin, dar gelirlinin enflasyonu başka, TÜİK’in açıkladığı enflasyon ise çok başka” dedi.

“İKTİDAR POLİTİKALARINA ALET OLUYOR”

TÜİK’in kendini enflasyonla mücadele kurumu gibi gördüğünü kaydeden Çerkezoğlu, TÜİK’in rakamlarla mücadele ederek enflasyonu düşük göstermeye çalıştığını, enflasyonla mücadele etme görevinin TÜİK’e değil hükümete, siyasi iktidara ve Merkez Bankası’na ait olduğunu, TÜİK’in siyasi iktidarın ücretleri her gün geriye götüren politikalara açıkladığı enflasyonla alet olduğunu söyledi.

Çerkezoğlu şöyle devam etti:

“TÜİK kamusal bir kurumdur. TÜİK’in görevi milyonlarca işçinin, emekçinin emeğini korumak ve bunun için enflasyon rakamlarını doğru ölçmektir. Şeffaf ölçmektir. Buradan biraz uzaktan da olsa TÜİK yönetimine sesleniyoruz. Enflasyonu doğru ölçün. İşinizi doğru yapın. Şeffaf davranın. Daha fazla detay açıklayın. Enflasyon hesaplamasının detay verilerini sendikalarla bilim insanlarıyla paylaşın. Kamuoyunun denetimine açın. Yüksek enflasyon döneminde sırtınızda büyük bir yükümlülük var. Evet bir kez daha TÜİK yönetimine sesleniyoruz. Enflasyonu düşük hesapladığında milyonlarca emekçinin ekmeğiyle oynuyorsunuz. TÜİK’in yaptığı açıkça soframızdaki ekmeğe el uzatmaktır. TÜİK’in yaptığı açıkça hırsızlıktır. TÜİK’in yaptığı emeğimize el koymaktır.”

1933 yılından beri açıklanan verilerin artık karartıldığına dikkat çeken Çerkezoğlu, TÜİK’in artık enflasyon sepetini açıklamadığını anımsattı. DİSK olarak enflasyon sepetini neden açıklamadıklarını aktaran Çerkezoğlu, “Enflasyon sepetindeki o rakamları açıklarsak halk bu rakamları yanlış anlar” yanıtını aldıklarını belirtti. Çerkezoğlu, bu yanıtı “Aslında söyledikleri şu: Bu rakamlar açıklandığında bu ülkede milyonlarca işçi, emekçi, bütün sendikalar, emek çalışmaları yapan bütün bilim insanları gerçek rakamlarla TÜİK’in rakamlarını yan yana koyduğunda aradaki makası görecek. Gerçekleri daha açık görecek. O nedenle verileri karartıyorlar” sözleriyle değerlendirdi.

İŞÇİYE BÜYÜMEDEN PAY YOK

Çerkezoğlu, son olarak hükümete TÜİK’i rahat bırakma, TÜİK üzerindeki vesayete son verme, TÜİK hesaplamalarına müdahale etmeme çağrısında bulundu ve “Rakamlarla mücadele ederek enflasyonla mücadele edilmez. Rakamlarla mücadele ederek enflasyon düşmez. Siz TÜİK’e enflasyonu düşük açıklattığınızda düşen azalan tek şey TÜİK’in güvenilirliği oluyor. TÜİK enflasyonu düşük açıkladıkça azalan şey işçinin emekçinin ekmeği oluyor” ifadelerini kullandı. İşçilere büyümeden pay ayrılmadığını vurgulayan Çerkezoğlu, “Bu ülkede işsizlik var, yoksulluk var, açlık var, açlık sınırının altında bir asgari ücret var, o açlık sınırının altındaki asgari ücret bir ortalama haline geldi. Açlık sınırının altındaki asgari ücretin bile yarısıyla hayatını sürdürmeye çalışan milyonlarca emekli var. Bu ülkenin tüm değerlerini, güzelliklerini biz üretiyoruz. Hani hep diyorsunuz ya ‘Türkiye ekonomisi şu kadar büyüdü, bu kadar büyüdü.’ Evet biz çalışıyoruz biz üretiyoruz ama biz büyümüyoruz. Bu ülkenin işçisi, emekçisi, emeklisi bu ülkenin bütün değerlerini üretenlerin ekmeği her gün ama her gün daha fazla küçülüyor” dedi.

04 Tem 2022 - 15:29 Ankara- Ekonomi

Muhabir  Demet Arangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Murat - Sendikalar da İşsizlere ne olursa olsun umurlarında değil.Yani

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Temmuz 22:21