Altılı masa kadın haklarında görüş birliğinde

Altı muhalefet partisinin oluşturduğu ve “altılı masa” adıyla anılan altı siyasi partinin temsilcileri SES Eşitlik ve Dayanışma Derneğinin düzenlediği etkinlikte kadın hareketinin sorularını yanıtladı. Partilerin temsilcileri, kadın hakları konusunda temel ilkelerde görüş birliğine vardıklarını ve kadınların sorunlarının ancak sistem değişikliğiyle çözülebileceğini dile getirdi.

Salih Kaplan
Salih Kaplan Tüm Haberleri

Parlamenter sisteme geri dönülmesi hedefiyle bir araya gelen ve “altılı masa” olarak adlandırılan altı siyasi partinin temsilcileri SES Eşitlik ve Dayanışma Derneğinin düzenlediği etkinlikte kadın hareketinin sorularını yanıtladı. Partilerin temsilcileri, kadın hakları konusunda temel ilkelerde görüş birliğine vardıklarını dile getirdi.

SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği Başkanı Gülseren Onanç’ın moderatörlüğünde çevrim içi olarak gerçekleştirilen etkinlikte CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Şahinalp, DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya yer aldı.

SES Derneği adına konuşan Onanç, altılı masanın temsilcilerine kadınların parti içerindeki temsiliyeti, siyasetteki ‘eksik temsil’ sorunu, kadın hakları ve kadın-erkek eşitliği için altılı masanın uzlaştığı ortak ilkeler gibi konularda birçok soru yöneltti. “Bu toplantının çağrısını yaparken oluşturduğumuz afiş Türkiye’deki siyasetin resmi oldu” diyen Onanç, “Kadın hareketinin taleplerini konuşmak için altılı masanın temsilcilerinden altı erkeğin oluşturduğu bir toplantı çağrısı yaptık. Türkiye’nin siyaset resmi maalesef böyle. Ancak biz bu resmin değişmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

İlk olarak söz alan CHP’li Erkek, Türkiye’de uygulanan “tek adam rejimi” ile tüm hak ve özgürlüklerin tehdit altına girdiğini ifade ederek “Doğru bir sistemi inşa edersek sorunlarımız biraz daha azalır diye düşünüyoruz” dedi.  Erkek, ilk okul birinci sınıftan itibaren insan hakları ve kadın erkek eşitliği bilincine dair derslerin planlandığını, kız çocuklarının eğitim hakkı ve kadınların tüm karar mekanizmalarında eşit şekilde yer alması gibi konularda önemli ilkelerin ortaya konulduğunu söyleyerek “İnanıyorum ki ilk seçimde Türkiye büyük bir değişim yaşayacak ve kadın hakları da çok daha ileri bir seviyeye gidecek” ifadelerini kullandı.

Demokrat Partili Şahinalp, altılı masanın görüş birliğine vardığı hususları anlattı. “Kadına şiddeti, kız çocukların eğitim hakkı ve eşit işe eşit ücret ile kadınların iş hayatında olmasını teşvik, iş ve özel hayat dengesini sağlama konularına özel bir ilgi göstermeye çalıştık” diyen Şahinalp, “Ülkede kötü söz, hakaret ve aşağılama üzerine bir iklim yaratıldı. Bunun ilk hedefi de kadınlar. Altılı masa seçim sonrasında ülkenin yönetim şekli ve iklimi değiştiğinde bir daha gündeme gelmemek üzere bu üslubu ortadan kaldıracak bir mutabakatımız var” ifadelerini kullandı.

DEVA Partili Yeneroğlu, “Tüm karar alma mekanizmalarında kadın erkek eşitliğini sağlamak öncelikli bir devlet politikası olmalı dedik. Kadına yönelik şiddetle etkin şekilde mücadele konusunda TCK’de eksik olan düzenlemelerin gözden geçirilmesi ve cezaların seçenek yaptırımlara indirgenmesi engellenerek infazın derhal uygulanması konusunda düzenlemelerden bahsettik. Eğitim politikalarını tamamen gözden geçireceğimizi, eğitim müfredatına birinci sınıftan itibaren insan hakları ve kadın erkek eşitliği dersini koyacağımızı belirttik. Kız çocukların eğitim hakları üzerinde durduk. İş hayatında kadınların güvenceli çalışma, eşit işe eşit ücret, iş özel yaşam dengesinin kurulması ile ilgili ciddi reformları detaylı olarak yürütüyoruz” dedi.

Gelecek Partili Üstün, 32. Gün programında kürtaj tartışmaları ile ilgili dile getirdiği ifadelerine yönelik eleştiriler üzerine bu konuya açıklık getirmek istediğini söyledi. Programda belirli bir aydan sonra çocuğun yaşama hakkının kadının kürtaj hakkından öne geçebileceğini ifade ettiğini söyleyen Üstün, Türkiye’nin sorunlarının kadın erkek gibi konularda ayrım yaparak çözülemeyeceğini dile getirdi.

İYİ Partili Erdem, toplantıda kadın olmadığı eleştirisine partilerin hukuk ile ilgili başkan ya da başkan yardımcılarının erkek olması nedeniyle böyle bir tablonun ortaya çıktığını şeklinde yanıt verdi. Kadına yönelik şiddetle ilgili olarak, “Şahsi fikrim ceza kanunda kadına karşı şiddet suçunu muhakkak tanımlamak zorundayız. Bu nedenle sistemi değiştirmek zorundayız diyen Erdem, “Altılı masanın adayı kuvvetler ayrılığını getirmek isteyen, yargının bağımsızlığını savunan bir aday olacak. Devlet kimseyi farklı görüşleri savunduğu için teröristsin, gayrı millisin demeyecek” ifadelerini kullandı.

Saadet Partili Kaya ise, “Güçlü ve çoğulcu bir siyasal demokratik sistemin inşası için kadının hem sosyal hem ekonomik hem de siyasal durumunun güçlendirilmesi gerektiği konusunda hemfikiriz” dedi. Partisinin özellikle eğitim alanında ayrımcılığa uğramış bir kesim için kadın hareketi mücadelesi yapmış bir siyasi hareket olduğunu dile getiren Kaya, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili olarak, “İstanbul Sözleşmesi’nin yazımı aşamasında ve Meclis’te yeterince tartışılmadığını kabul etmek lazım. Bu şekilde toplumun genelini ilgilendiren sözleşmelerde de toplumsal katılıma ve eleştirilere açık bir şekilde sürecin yürütülmesi gerektiği düşünüyoruz. İstanbul Sözleşme’ne de yeterince katılımcı ve tartışmalı bir zeminde müzakere edilmediğini düşündüğümüz için itiraz ediyoruz” şeklinde konuştu.

30 Haz 2022 - 16:50 - Siyaset

Muhabir  Salih Kaplangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.