Özel eğitim sektörü destek bekliyor

Özel eğitim ve rehabilitasyon sektörünün temsilcileri kamu desteğinin yetersizliğine dikkat çektikleri açıklamada bu desteğin asgari ücrete oranla belirlenmesini istedi.

Demet Aran
Demet Aran Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Özel eğitim sektörünün temsilcileri, sektörün içinde bulunduğu ekonomik koşullara ilişkin basın toplantısı gerçekleştirdi. Türkiye’nin tüm illerinden gelerek Ankara Ticaret Odası’nda buluşan sektör temsilcileri burada düzenledikleri basın toplantısında özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerine ödenen kamu katkısının ülkedeki ekonomik göstergelerin çok altında kaldığını, hizmet sunumunun sürdürülebilirliğinin neredeyse imkânsız hale geldiğini, engelli çocukların rehabilitasyon merkezlerine taşınması için verilen servis hizmetinin ücretsiz yapılmasının sektöre mali açıdan büyük bir yük getirdiği ifade edildi. Açıklamaya sektör temsilcilerinin yanı sıra engelli hakları alanında faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşu da destek verdi.

Serebral Palsili Çocuklar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Karakaş tarafından yapılan açıklamada ilk olarak özel eğitim sektöründe 525 bin engelli bireyin eğitim aldığı, 52 bin kişinin istihdam edildiği ve 800 bin engelli bireyin rehabilitasyon sürecini başarıyla tamamlayarak topluma kazandırıldığı belirtildi. 2005 yılına kadar sadece SSK ve emekli sandığı mensubu olanların çocuklarına özel eğitim ve rehabilitasyon hizmeti sunulduğunu, 5378 sayılı kanunda yapılan değişiklikle sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın tüm engelli bireylerin bu kurumlarda hizmet alabildiğini söyleyen Karakaş, tüm bu olumlu gelişmelere rağmen son yıllarda özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerine ödenen kamu katkısının ülkedeki ekonomik göstergelerin çok altında kaldığına dikkat çekti. Karataş, yıllık ücret artışlarının özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin hizmet sunum maliyetlerinin dikkate alınmadan belirlendiğini ve bu nedenle bu hizmetin sürdürülebilirliğinin neredeyse imkânsız hale geldiğini ifade etti.

Sektörün yaşadığı sorunları sayısal verilerle anlatan Karakaş, 2005 yılında bir öğrenci için ödenen özel eğitim ödemesinin 1 asgari ücret miktarı iken 2002’de bu ödemenin asgari ücretin yüzde 27’sine gerilediğini, personel, akaryakıt, kira, kırtasiye, eğitim materyali, ısınma, elektrik ve gıda gibi kalemlerde öngörülemeyen artışların olduğunu söyledi.

MEVZUATTA DÜZENLEME TALEBİ

Açıklamada mevcut ve hızla artan giderlerle hizmetin sürdürülebilmesinin mümkün olamayacağını vurgulayan Karakaş, sektörde sadece kamunun aktardığı kaynakla hizmeti sürdürme zorunluluğuna da dikkat çekerek mevzuatta değişiklik talep etti. Karakaş, yönetmelikte yapılacak değişiklikle özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde hizmet alan her bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına 1 saat bireysel seans ücreti için asgari ücretin yüzde 7’sinin 1 saat grup eğitim seans ücreti için de asgari ücretin yüzde 5’inin ödenmesini istedi. Karataş, sektörün bir talebinin de sadece bireysel özel eğitim ve rehabilitasyon hizmeti önerilen özel gereksinimli bireylere ayda 10 seans, bireysel ve grup özel eğitim ve rehabilitasyon hizmeti önerilen özel gereksinimli bireylere ayda 8 seans bireysel ve 4 seans grup hizmeti verilmesi yönünde düzenleme yapılması olduğunu da dile getirdi. Seans ücretlerinin bir orana bağlanmış olmasının özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetinin gelecek planlamasının yapılması konusunda önemli bir paradigma değişikliği sağlayacağını da belirten Karataş, bu düzenlemenin özel gereksinimli bireylere de katkı sağlayacağını söyledi.

Basın toplantısında Özel Özel Eğitim Dernekleri Federasyonu’nun maliyet hesabı da paylaşıldı. Federasyonun hazırladığı tabloya göre; 2006’da bireysel eğitim ücreti asgari ücretin yüzde 94,62’sine denk gelirken, bu oran 2015’te yüzde 43,38’e, 2018’de yüzde 34’e ve son olarak 2022’de yüzde 27,37’ye geriledi. Federasyonun bildirisinde bireysel eğitim için asgari ücretin yüzde 50’si oranında kamu katkısı talep edildi.

AYLIK 97 BİN TL ZARAR

Federasyon, 7’si öğretmen 15 kişinin çalıştığı bir özel eğitim merkezinin personel, vergi ve işletme giderlerinin toplamda 230 bin 637 lira 86 kuruş olarak hesaplandığını, bu kurumda 80 bireysel eğitim alan öğrenci, 20 de bireysel ve grup eğitimi alan öğrenci olduğu düşünüldüğünde toplam gelirin 132 bin 753 lira 20 kuruş olduğunu bildirdi. Buna göre 15 personelin istihdam edildiği ve 100 kişiye eğitim ve rehabilitasyon hizmeti sunulan bir kurumun zararı aylık 97 bin 884 bin 66 kuruş olarak hesaplandı.

Açıklamaya Türkiye Sakatlar Konfederasyonu, Türkiye Otizm Meclisi, Zihinsel Özürlüler Federasyonu, Türkiye Sağırlar Milli Federasyonu, Türkiye Ortopedik Engelliler Konfederasyonu, Görme Engelliler Federasyonu, Özel Özel Eğitim Dernekleri Federasyonu, Anadolu Özel Özel Eğitim Dernekleri Federasyonu, Uluslararası Down Sendromu Federasyonu, Otizm Dernekleri Federasyonu, Özel Özel Eğitim Kurumları Derneği, Tüm Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Kurumları Derneği, Özel Öğretim Derneği, Türkiye Fizyoterapistler Derneği, Disleksi Derneği, Altı Nokta Körler Derneği, Altı Nokta Körler Vakfı, Otizm Güçlü Aile Derneği, İlgi Otizm Derneği, Asperger Sendromu ve Otizmle Hayat Derneği, İstanbul Rehabilitasyon Merkezleri Derneği, Ege Kaza ve Yardımlaşma Derneği, Akdeniz Bölgesi Özel Eğitim Kurumları Derneği, Doğu Anadolu Özel Eğitim Kurumları Derneği, Karadenizliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Bizim Anadolu Özel Eğitim Derneği, Bursa Özel Eğitim Kurumları Derneği, Güneydoğu Özel Eğitim Kurumları Derneği, Kocaeli Rehabilitasyon Merkezleri Derneği, Diyarbakır Rehabilitasyon Merkezleri Derneği, İç Anadolu Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri Derneği ve Serebral Palsili Çocuklar Derneği temsilcileri katıldı.

 

28 Haz 2022 - 16:26 Ankara- Ekonomi

Muhabir  Demet Arangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.